
W sobotę, 23 kwietnia, o godz. 10.00 odbędzie się msza św. w intencji Haliny Winiarskiej-Kiszkis w Kościele św. Jana. Pogrzeb o godz. 11.30 na Cmentarzu Srebrzysko (kondukt rusza od bramy głównej - bez kaplicy). Obu uroczystościom przewodniczyć będzie ksiądz Krzysztof Niedałtowski.
Transmisja z mszy św. na YouTube Duszpasterstwo Środowisk Twórczych Archidiecezji Gdańskiej oraz na www.gdansk.pl. Początek o godz. 10.00.
Halina Winiarska-Kiszkis zmarła 16 kwietnia 2022 roku. W 1966 roku związała się z Teatrem Wybrzeże w Gdańsku. Zasłynęła jako mistrzyni repertuaru klasycznego grając m.in. tytułową ELEKTRĘ w tragedii Sofoklesa (reż. Jerzy Zegalski), Królową w KRÓLU RYSZARDZIE II Shakespeare’a, Ifigenię w IFIGENII W TAURYDZE Goethego, Gertrudę w HAMLECIE Shakespeare’a (reż. Marek Okopiński), tytułowe role w MARII STUART Schillera (reż. Jerzy Hoffmann) i w HELENIE Eurypidesa (reż. Stanisław Hebanowski). Do jej najwybitniejszych kreacji w repertuarze współczesnym należały: Molly Bloom w ULISSESIE Joyce’a (reż. Zygmunt Hübner), tytułowa rola w MATCE Witkacego (reż. Tadeusz Minc), role w sztukach Albee'go w reżyserii Stanisława Hebanowskiego: Marta w KTO SIĘ BOI VIRGINII WOOLF? i Alicja w MALEŃKIEJ ALICJI.
Wystąpiła także w kilkudziesięciu przedstawieniach Teatru TV m.in. jako Pani Alving w UPIORACH Ibsena i Hrabina w WALLENSTEINIE Schillera.
Wykładała w Studium Aktorskim przy Teatrze Wybrzeże, w gdańskim Biskupim Seminarium Duchownym i Liceum Jezuitów w Gdyni.
Występami w Stoczni Gdańskiej im. Lenina w Sierpniu ’80 wspierała strajkujących robotników. Trzy miesiące później uczestniczyła w strajku okupacyjnym pracowników służby zdrowia, oświaty i kultury w Urzędzie Wojewódzkim w Gdańsku. Od września 1980 roku pełniła funkcję przewodniczącej Komisji Zakładowej Solidarności w Teatrze Wybrzeże. Po wprowadzeniu stanu wojennego została internowana. Artystycznie angażowała się podczas mszy za Ojczyznę w gdańskich kościołach i w sierpniu 1988 roku w trakcie strajków w Stoczni i w Porcie Gdańskim. W 1989 roku weszła w skład Komitetu Obywatelskiego Solidarność w Gdańsku.
Laureatka wielu prestiżowych nagród i odznaczeń m.in. Srebrnego Medalu Zasłużony Kulturze Gloria Artis, Pomorskiej Nagrody Artystycznej, Nagrody Prezydenta Miasta Gdańska Neptun. Została wyróżniona tytułem Honorowego Obywatela Miasta Gdańska.
Halina Winiarska-Kiszkis, aktorka i działaczka społeczna, Honorowa Obywatelka Miasta
Poniżej - dzięki uprzejmości Teatru Wybrzeże w Gdańsku - przedstawiamy kilkanaście zdjęć ze spektakli gdańskiej sceny, w których występowała Halina Winiarska-Kiszkis.
![]() OSTATNIE DOBRANOC ARMSTRONGA, prem. 8 lutego 1969, reż. Tadeusz Minc, od lewej: Andrzej Szalawski (John Armstrong), Halina Winiarska (Dama)
fot. Tadeusz Link
|



![]() HELENA, prem. 3 marca 1973, reż. Stanisław Hebanowski, od lewej: Jerzy Kiszkis (Menelaos), Halina Winiarska (Helena)
fot. Tadeusz Link
|
![]() HAMLET, prem. 23 listopada 1974, reż. Marek Okopiński, od lewej: Halina Winiarska (Gertruda), Stanisław Michalski (Klaudiusz)
fot. Tadeusz Link
|
![]() ANIOŁ I CZART, prem. 6 kwietnia 1974, reż. Stanisław Hebanowski, od lewej: Andrzej Szaciłło (Dezydery), Halina Winiarska (Leona)
fot. Jerzy Hajdul
|




![]() ANTYGONA, prem. 23 października 1983, reż. Marek Okopiński, od lewej: Halina Winiarska (Chór), Dorota Kolak (Antygona)
fot. Tadeusz Link
|







![]() RYSZARD III, prem. 10 marca 2000, reż. Krzysztof Nazar, na zdjęciu: Halina Winiarska (Królowa Małgorzata)
fot. Archiwum teatru
|