Śniadanie wielkanocne dla uchodźców z Ukrainy. Było miło, przyjemnie i wzruszająco

Około 150 osób wierzenia prawosławnego na co dzień przebywających w miejskich punktach schronienia, zasiadło w niedzielne przedpołudnie, 24 kwietnia, przy wspólnym stole podczas śniadania wielkanocnego w Polsat Plus Arenie Gdańsk. Spotkanie przygotowało Miasto Gdańsk wraz z Fundacją Gdańską. Życzenia składał m.in. zastępca prezydent Gdańska Piotr Grzelak.
24.04.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Śniadanie dało także możliwość, aby choć na moment zapomnieć o trwającym kryzysie w Ukrainie oraz ...
Śniadanie dało także możliwość, aby choć na moment zapomnieć o trwającym kryzysie w Ukrainie oraz ...
fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

Śniadanie zostało przygotowane w sali Atom w Polsat Plus Arena Gdańsk. Było okazją do wspólnego spotkania osób, które przebywają w miejskich punktach schronienia przy ul. Wałowej, Grunwaldzkiej i Traugutta. Ugoszczono około 150 osób, uchodźców z Ukrainy, którzy w niedzielę, 24 kwietnia obchodzili Wielkanoc prawosławną. 

Życzenia zebranym złożyli zastępca prezydent Gdańska Piotr Grzelak i Jacek Bendykowski, prezes Fundacji Gdańskiej. Podczas spotkania wystąpił chór ukraiński Vyrij, dzieci otrzymały upominki (słodycze). Atrakcją była możliwość obejrzenia gdańskiego bursztynowego stadionu i wejścia na trybuny. 

- Było miło, przyjemnie i wzruszająco - mówi Dobrawa Morzyńska z Fundacji Gdańskiej.

Niektórzy z zaproszonych gości dzielili się swoimi przeżyciami. Jedna z Ukrainek mówiła o dramatycznych wydarzeniach ze swojego miejsca zamieszkania i że od miesiąca nie ma informacji od swojego męża.

 

... i zintegrować się z osobami, które w Gdańsku znalazły opiekę i spokój
... i zintegrować się z osobami, które w Gdańsku znalazły opiekę i spokój
fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

Na to szczególne śniadanie przygotowano tradycyjne potrawy, które pojawiają się na stołach podczas prawosławnej Wielkanocy. Część z nich jest taka sama jak podczas katolickiej Wielkanocy.

Na stołach pojawiły się sałatka jarzynowa, biała kiełbasa, chrzan, jajka, wędliny. Były tez bigos, pierogi z mięsem, ukraińska babka wielkanocna z rodzynkami.

Spotkanie trwało około dwóch godzin. Wszystkie osoby zostały przywiezione (a potem odwiezione) specjalnie przygotowanymi na tę okazję miejskimi autobusami. 

 

ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ ZE ŚNIADANIA WIELKANOCNEGO DLA PRAWOSŁAWNYCH