• Start
  • Wiadomości
  • I Edukacyjne Targi Kariery poświęcone morskiej energetyce wiatrowej

I Edukacyjne Targi Kariery poświęcone morskiej energetyce wiatrowej. Jeszcze jutro

Ponad 5 tysięcy uczniów z ok. 100 szkół ponadpodstawowych - liceów, techników i szkół branżowych - z województwa pomorskiego uczestniczy w rozpoczętych we wtorek, 14 marca, I Edukacyjnych Targach Kariery Edu Offshore Wind. Gdańską oświatę reprezentuje ponad 20 szkół. Młodzi ludzie planujący swoją karierę w tym sektorze gospodarki mają okazję spotkać się z przedstawicielami firm budujących farmy wiatrowe na Bałtyku, ale także zobaczyć z bliska elementy wiatraków. Impreza potrwa do środy, 15 marca.
( 14.03.2023 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Hala targowa, gdzie znajduje się dużo młodych ludzi
Targi Edu Offshore Wind dedykowane są głównie dla uczniów szkół średnich. W imprezie biorą też udział studenci. Przewidziano także warsztaty dla uczniów i ich rodziców z klas ósmych szkół podstawowych  
fot. Dominik Paszliński/ gdansk.pl

Jaka jest idea targów Edu Offshore Wind?

W hali Międzynarodowych Targów Gdańskich (MTG) AmberExpo prezentuje się ponad 70 wystawców. O tym, dlaczego zorganizowane zostały Targi Kariery Edu Offshore Wind opowiada Paweł Orłowski, wiceprezes MTG. 
 
- To pierwsze i jedyne na taką skalę wydarzenie poświęcone morskiej energetyce wiatrowej w Polsce. Przede wszystkim, skierowane jest do uczniów szkół średnich, ale także studentów. Celem targów jest pokazanie, jak ciekawa i innowacyjna jest branża offshore. To jest budowanie kadr pod jedną ze specjalizacji Pomorza i Gdańska. A dziś wydaje się, że najwęższym gardłem jeśli chodzi o rozwój energetyki wiatrowej na morzu, są właśnie kadry i zasoby ludzkie. I nie chodzi tylko o zawody techniczne, ale też wszystkie inne związane z kompetencjami miękkimi takimi, jak prawo i relacje administracją, nadzór, kontrole itp. 

Co zadeklarowała prezydent Gdańska?

W uroczystości otwarciu targów uczestniczyła m.in. Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. Zapewniła, że samorząd gdański jest odpowiedzialny za kształtowanie dobrych warunków do rozwoju biznesu. 

Wieże dla morskiej energetyki wiatrowej będą budowane w Gdańsku. Produkcja za dwa lata

 
- Jednym z nich jest współudział w edukacji kadr niezbędnych do tego, aby powiodły się wszystkie przedsięwzięcia związane z szeroko rozumianą branżą offshore. Chcę zadeklarować, że w Gdańsku, ale też na Pomorzu, takie wsparcie dla tego sektora gospodarki na pewno będzie, dopóki starczy nam sił i środków. Bo to jest inwestycja w przyszłość regionu, który już dziś ma się naprawdę nieźle. Byłaby jednak wielka szkoda, gdybyśmy naszego położenia w strategicznym miejscu nad Morzem Bałtyckim, w pełni nie wykorzystali - mówiła Aleksandra Dulkiewicz. 

Będą kolejne edycje targów Edu Offshore Wind

Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego zapowiedział natomiast, że Edukacyjne Targi Kariery Edu Offshore Wind będą organizowane cyklicznie. 
 
- Bardzo nam zależy, aby młodzi ludzie zaczęli poznawać tę technologię i nowoczesną technikę. Być może będzie to dla nich nowa ścieżka kariery. Młodzież stoi przed koniecznością wyboru. Ale żeby wybrać, trzeba najpierw coś wiedzieć i mieć kontakt z ludźmi - zaznaczył samorządowiec. 
 
Kilka osób, w tym kobieta, przyglądająca się stoisku na targach
Atrakcjom targowym przyglądają się zastępca prezydenta Gdańska ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu Piotr Borawski (pierwszy z lewej) oraz prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz
fot. Dominik Paszliński/ gdansk.pl
Mieczysław Struk podkreślił, że morska energetyka wiatrowa to bardzo rozwojowa branża dzisiejszej gospodarki. 
 

Duża inwestycja. Terminal do budowy morskich farm wiatrowych ma powstać jednak w Gdańsku

- Według ekspertów, jeśli zostanie uruchomiony w Polsce cały program morskiej energetyki wiatrowej, to jest możliwe utworzenie ok. 70 tysięcy miejsc pracy w całym kraju, z czego ponad 30 tysięcy przypadnie na województwo pomorskie. Czy ten kawałek tortu nie jest atrakcyjny? Pytanie to oczywiście jest retoryczne - dodał marszałek pomorski.

Co o branży offshore myśli młodzież?

- Jak na razie tylko patrzę na stoiska. Są ciekawe rzeczy, jest w tym przyszłość. Jeszcze nie wiem, czy chciałbym związać swoje życie z tego rodzaju branżą - mówi Antoni z klasy trzeciej II Liceum Ogólnokształcącego w Rumi
 
Hubert z klasy pierwszej I LO w Sopocie mówi, że przyjechał na targi wraz ze szkołą. 
 
- Ale nie, że szkoła kazała nam przyjechać, ale tak z własnej chęci chcieliśmy odwiedzić targi. Mnie energetyka wiatrowa niespecjalnie interesuje, ale innych kolegów może zainteresować. Ja wolałbym postawić na sport - tłumaczy uczeń. 
Na targach była też młodzież z XIV LO na gdańskiej Zaspie
 
- Jestem z klasy o profilu biol-chem. Myślę o różnych kierunkach, na których mógłbym kontynuować naukę. Jeśli chodzi o energetykę wiatrową to da się w tym odnaleźć. I można na spokojnie coś dla siebie wybrać, albo komuś polecić. Bardzo fajnie tłumaczą na stoiskach - dodał Karol, uczęszczający do klasy drugiej.  
 
ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ Z I EDUKACYJNYCH TARGÓW KARIERY EDU OFFSHORE WIND:
 


W ilu szkołach zorganizowano warsztaty poprzedzające targi?

Krzysztof Tomaszewski, współorganizator Edukacyjnych Targów Kariery Edu Offshore Wind, tłumaczy, że młodzież uczestnicząca w wydarzeniu była do tego przygotowywana od listopada 2022 r. 

Trwa remont dawnego "Rudego Kota" przy ul. Garncarskiej. Co będzie w nowym klubie?

- Odwiedzaliśmy wybrane szkoły we wszystkich większych miastach województwa pomorskiego. Było ich ponad 50, gdzie przeprowadziliśmy na miejscu 80 warsztatów. Jednocześnie, w tym samym okresie na warsztatach online przygotowywaliśmy młodzież na targi. Tłumaczyliśmy m.in., jakie kompetencje i kwalifikacje trzeba mieć, aby pracować przy instalacji danego komponentu na morskiej farmie wiatrowej - dodaje Krzysztof Tomaszewski.

Do kiedy potrwają targi?

Targi Edu Offshore Wind w hali MTG, przy ul. Żaglowej 11, zakończą się w środę, 15 marca. Udział w nich jest bezpłatny. Szczegóły dostępne są na stronie internetowej targów.