• Start
  • Wiadomości
  • Duża inwestycja. Terminal do budowy morskich farm wiatrowych ma powstać jednak w Gdańsku

Duża inwestycja. Terminal do budowy morskich farm wiatrowych ma powstać jednak w Gdańsku

Od lata zeszłego roku wiadomo było, że rząd chce postawić w gdyńskim porcie nową inwestycję za 2 miliardy złotych - terminal do budowy morskich farm wiatrowych. Najnowszy projekt uchwały Rady Ministrów zmienia jednak lokalizację. "Bardzo dobra wiadomość dla Portu Gdańsk i Miasta Gdańsk” - poinformował na swoim profilu Fb Alan Aleksandrowicz, zastępca prezydenta Gdańska.
24.02.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Widok Portu Gdańsk od strony południowej, napisy informują o funkcjach poszczególnych obszarów portowych
Widok Portu Gdańsk od strony południowej, napisy informują o funkcjach poszczególnych obszarów portowych
Port Gdańsk

 

"Bardzo dobra wiadomość dla Portu Gdańsk i Miasta Gdańsk. Do wykazu prac Rady Ministrów wpisany został projekt uchwały Rady Ministrów zmieniającej uchwałę w sprawie terminala instalacyjnego dla morskich farm wiatrowych, przewidujący powstanie terminala instalacyjnego w Gdańsku" - napisał na Facebooku Alan Aleksandrowicz, zastępca prezydenta Gdańska ds. inwestycji.

 

Fb Alana Aleksandrowicza
Fb Alana Aleksandrowicza

 

Budowa morskich farm wiatrowych planowana jest w odległości 23 km na północ od brzegu Morza Bałtyckiego, na wysokości Choczewa i Łeby. Do 2030 r. mają one osiągnąć łącznie moc rzędu 8 GW.

Z projektu uchwały Rady Ministrów wynika, że o zmianie lokalizacji miejsca budowy terminala instalacyjnego z Gdyni na Gdańsk zdecydowano na wniosek ministra aktywów państwowych.  Inwestycja ma być gotowa do 1 czerwca 2025 roku. Projekt uchwały mówi także o "wskazaniach portu zewnętrznego w Gdańsku, jako portu spełniającego wszystkie kryteria inwestorów branżowych i pozwalającego na terminową realizację I fazy rozwoju sektora morskiej energetyki wiatrowej w Polsce".

Nie wiadomo, co konkretnie zadecydowało o zmianie lokalizacji inwestycji. Jeszcze w ubiegłorocznym komunikacie rządu można było przeczytać, że:

"W Polskim Ładzie ważnym aspektem są odnawialne źródła energii. Program uwzględnia m.in. inwestycje w farmy wiatrowe. Rząd stworzy odpowiednie zaplecze portowe do obsługi morskich farm wiatrowych (MFW) w Porcie Gdynia. Przy wyborze lokalizacji terminala instalacyjnego dla morskich farm wiatrowych wzięto pod uwagę warunki techniczne polskich portów morskich. Istotnym aspektem było także ich położenie (...). Port jest zlokalizowany najbliżej względem przyszłych morskich farm wiatrowych, które planowane są w ramach pierwszego etapu rozwoju tzw. projektu polskiego offshore. Dodatkowo już obecnie Port Gdynia jest wykorzystywany do przeładunków wielu elementów konstrukcyjnych farm wiatrowych".

TV

Święto Wolności i Praw Obywatelskich. Dziękujemy że byliście z nami