Przywrócenie kursowania tramwajów na al. Havla planowane w nocy z środy na czwartek

Zgodnie z zakładanym wcześniej harmonogramem, w nocy z 31 sierpnia na 1 września (środa/czwartek), planowane jest przywrócenie ruchu tramwajów na al. Havla. Na skrzyżowaniu al. Havla z Nową Warszawską wciąż trwają zintensyfikowane roboty budowlane związane z „wpięciem” nowego torowiska w istniejącą infrastrukturę.
29.08.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Ze względu na wciąż trwające prace budowlane, funkcjonowanie przystanku autobusowego Przemyska w ciągu al. Havla w kierunku al. Armii Krajowej wznowione zostanie w terminie późniejszym
Ze względu na wciąż trwające prace budowlane, funkcjonowanie przystanku autobusowego Przemyska w ciągu al. Havla w kierunku al. Armii Krajowej wznowione zostanie w terminie późniejszym
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Budowa torowiska z Nową Warszawską

Od soboty, 25 czerwca, od przystanku „Wilanowska” do pętli Świętokrzyska/ Łostowice funkcjonuje komunikacja zastępcza. Prace niezbędne do połączenia istniejącego torowiska z nową trasą Nowa Warszawska są na ukończeniu i w nocy z 31 sierpnia na 1 września tramwaje powinny powrócić na trasę do pętli przy ul. Świętokrzyskiej.

W okresie robót na skrzyżowaniu wybudowano brakujący fragment torowiska ze słupami trakcyjnymi i siecią trakcyjną. Ponadto wykonano nowe perony tramwajowe, odcinki dróg rowerowych, gumowe przejścia dla pieszych i pętle indukcyjne, które usprawnią ruch.

Przebieg dotychczasowych prac na Nowej Warszawskiej:

Testy przejazdów i przywrócenie ruchu tramwajów 

Nowe wiaty na peronach pojawią się we wtorek, 30 sierpnia. Na ten dzień planowane jest rozpoczęcie testów i próbnych przejazdów tramwajów w relacji Wilanowska - pętla Świętokrzyska/ Łostowice.

Jeśli testy pójdą pomyślnie, w środę (31 sierpnia) od godziny 18.00 do czwartku (1 września) do godzin porannych, planowane jest wstrzymanie ruchu tramwajów na odcinku od pętli Chełm Witosa w kierunku pętli Łostowice Świętokrzyska. W tym czasie nastąpi demontaż sieci trakcyjnej i rozjazdu nakładkowego w okolicy przystanku Wilanowska.

Od środy (31 sierpnia) od godz. 18.00 do końca dnia, tramwaje linii 2 i 6 od strony Śródmieścia będą kursować tylko do pętli Chełm Witosa. Komunikację między pętlą Chełm Witosa a pętlą Łostowice Świętokrzyska przez ul. Wilanowską zapewnią autobusy linii 155, 213, 295 i T1.

Przywrócenie ruchu tramwajów linii 2, 4, 6 i 7, od pętli Chełm Witosa do pętli Łostowice Świętokrzyska, powinno nastąpić wraz z porannymi kursami w czwartek (1 września). Powrót tramwajów na trasę uzależniony jest od pomyślnie przeprowadzonych przejazdów technicznych. Do niedzieli, 4 września włącznie, utrzymane zostanie kursowanie autobusów linii 155, 213 i 295 do pętli Chełm Witosa.

Przystanek Przemyska jeszcze poczeka

Ze względu na wciąż trwające prace budowlane, funkcjonowanie przystanku autobusowego Przemyska w ciągu al. Havla w kierunku al. Armii Krajowej wznowione zostanie w terminie późniejszym. Do tego czasu będzie funkcjonował przystanek zastępczy Przemyska przy ul. Łódzkiej.

Wykonawcą wszystkich prac związanych z przebudową jest konsorcjum firm MTM S.A i Rajbud Sp. z o.o. Umowa opiewa na ok. 60 mln złotych. Nowa Warszawska to część Gdańskiego Projektu Komunikacji Miejskiej, realizowanego i współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej. Zakładany harmonogram inwestycji przewiduje zakończenie robót w listopadzie 2022 roku, po tym czasie rozpocznie się procedura odbiorowa i pozyskiwanie pozwoleń administracyjnych. Nowa linia tramwajowa uruchomiona zostanie wiosną 2023 roku.

 

TV

Obrona Westerplatte – pierwsze starcie II wojny. Rozmowa z dr. Janem Szkudlińskim