Budowa Nowej Warszawskiej. Zobacz postępy. Przelecieliśmy dronem nad całą inwestycją

W listopadzie tego roku ma być zakończona budowa nowej linii tramwajowej w Gdańsku. Nosi ona roboczą nazwę Nowa Warszawska. Nasz kilkuminutowy film z drona pokazuje zaawansowanie prac budowlanych.
18.04.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Tak wygląda powstająca trasa tramwajowa z lotu ptaka
Tak wygląda powstająca trasa tramwajowa z lotu ptaka
zdj. Dariusz Kwidziński/gdansk.pl

Nowa Warszawska liczy ok. 1,5 km długości. Połączy al. Vaclava Havla z al. Pawła Adamowicza. Dzięki temu powstanie pełna rama komunikacyjna, umożliwiająca kursowanie tramwajów z centrum Gdańska, a a także z Chełmu i Ujeściska bezpośrednio na Jasień i dalej Piecki – Migowo. Zapraszamy na podniebną wycieczkę, bo warto zobaczyć jak zmienia się ta część miasta. Na dokładnie filmie widać dokładnie przebieg całej trasy. Pokazujemy ją w jednym ujęciu, bez cięć montażowych.

Zobacz wideo:


Układanie podkładów i szyn rozpoczęło się już we wrześniu 2021 r. Ale teraz, kiedy wznosimy się nad budową widzimy, że położone są one prawie na całej trasie. Brakuje ich tylko na ostatnim, liczącym ok. odcinku przed pętlą przy al. Adamowicza.

Po nowym torowisku kursuje już specjalistyczny sprzęt budwlany

Po nowym torowisku kursuje już specjalistyczny sprzęt budowlany
zdj. Dariusz Kwidziński/gdansk.pl

Jak można zaobserwować, słupy trakcyjne natomiast postawione są już wzdłuż całego odcinka. Praca wre, a po nowych torach jeździ specjalistyczny sprzęt. Widać to na naszym krótkim filmie z placu budowy.

Multi Park Morena. Powstają nowe atrakcje: miasteczko ruchu drogowego i pumptrack 

Zobacz wideo:


Projekt przewiduje również kompleksową przebudowę infrastruktury podziemnej, w ramach której powstanie m.in. nowa kanalizacja deszczowa i sieć wodociągowa. Przewidziano też przebudowę sieci ciepłowniczej, gazowej oraz teletechnicznej. Powstanie także droga technologiczna. I uwaga, ważne dla rowerzystów! Widać na filmie, że wzdłuż torowiska biegnie wytyczona już droga dla rowerów.

Wiosną 2023 r. pierwsze tramwaje ruszą po torach
Wiosną 2023 r. pierwsze tramwaje z pasażerami ruszą po torach
zdj. Dariusz Kwidziński/gdansk.pl

Koszt inwestycji wynosi blisko 60 mln złotych. Zgodnie z umową, zakończenie robót powinno nastąpić w listopadzie 2022 roku, a nową linią tramwajową pojedziemy w pierwszym kwartale 2023 roku. Inwestycja Nowa Warszawska realizowana jest w ramach Gdańskiego Projektu Komunikacji Miejskiej - etap IV A (GPKM IVA), który jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko2014 - 2020. Umowę na realizację zadania podpisano 3 lutego 2021 r. Wykonawcą prac jest konsorcjum firm: Firma Budowlano-Drogowa MTM SA - Lider, Przedsiębiorstwo Usługowo Handlowe RAJBUD Sp. z o.o. - Partner.

TV

233. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Mieszkańcy i turyści świętowali pod “Sobieskim”