Pracownicy instytucji kultury oddadzą krew, mieszkańcy Gdańska też mogą dołączyć

Zbliża się akcja krwiodawcza skierowana do pracowników gdańskich instytucji kultury. Pierwsza odsłona wydarzenia ma promować honorowe krwiodawstwo w środowisku lokalnych twórców, muzealników, artystów, malarzy i rzeźbiarzy. Krew można oddać 16 marca na parkingu przed siedzibą Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku na wyspie Ołowiance.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
2017-06-13_krew_006_949x633.JPG
Krew w ramach akcji „Kulturę mamy we krwi” pobierana będzie przez pracowników Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Gdańsku w ambulansie zaparkowanym przy głównej siedzibie Narodowego Muzeum Morskiego na Ołowiance. Akcję zaplanowano na 16 marca 2023 r. w godz. 9.00 - 13.00 
fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

Gdański Uniwersytet Medyczny. Projekt Med fake, czyli zaufajmy szczepieniom

"Kulturę mamy we krwi”. Jaki cel akcji? 

Celem akcji „Kulturę mamy we krwi”, będzie przede wszystkim pozyskanie bezcennego „daru życia”, stanie się ona również okazją do integracji osób pracujących na co dzień w stowarzyszeniach, fundacjach, klubach, muzeach, teatrach, galeriach i różnego typu pracowniach. Zebrana dzięki niej krew pomoże zasilić gdański bank krwi i będzie służyć ratowaniu zdrowia i życia ludzi. Akcja, mimo że adresowana do konkretnej grupy docelowej, ma charakter otwarty. Do wspólnego dzielenia się swoim darem serca zaproszeni są wszyscy mieszkańcy Gdańska. - Zdajemy sobie sprawę, że powodzenie akcji uzależnione jest od zaangażowania krwiodawców - mówi dr Robert Domżał, dyrektor Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku. - Mocno wierzymy, że wydarzenie odbije się w mieście szerokim echem i skupi wokół siebie ludzi o wielkim sercu.

#RareDeseaseDay. Zobacz, jak gdańskie obiekty rozbłysły w geście solidarność z chorymi

Kto może oddać krew. Jak się przygotować?

Krew będzie mogła oddać każda zdrowa osoba w wieku 18-65 lat o wadze ciała powyżej 50 kg. Nie należy przychodzić do oddania krwi na czczo. Do ambulansu należy zgłosić się wypoczętym, po lekkim niskotłuszczowym posiłku. Przed oddaniem krwi należy pić dużo wody lub soków owocowych, a pół godziny wcześniej niewskazane jest palenie papierosów. Na dobę przed oddaniem krwi zakazane jest także spożywanie alkoholu. Warunkiem zarejestrowania się do oddania krwi jest okazanie dokumentu ze zdjęciem pozwalającym na stwierdzenie tożsamości (dowód osobisty, paszport, prawo jazdy). Nie trzeba mieć żadnych wyników laboratoryjnych, nie trzeba też znać swojej grupy krwi.

Z prawej strony młoda kobieta z jedną ręką zgiętą w łokciu, drugą wyciągniętą z naklejonym plastrem w zagięciu łokcia, z lewej młody uśmiechnięty mężczyzna z brodą wykonuje taki sam gest
Nz. Pracownicy Narodowego Muzeum Morskiego Hanna Borkowska z Działu Promocji i Pitr Dziewanowski z Działu Konserwacji Muzealiów promują akcję krwiodawczą pracowników kultury
fot. Paweł Jóźwiak

Oddajesz krew - ratujesz życie

Samo oddawanie krwi trwa średnio 8 minut, łączny pobyt w ambulansie, od zarejestrowania do zakończenia oddawania krwi trwa ok. 1 godziny, a jednorazowo pobiera się  450 ml. Oddawanie krwi jest całkowicie bezpieczne. Igły i pojemniki są sterylne i jednorazowe.  Bezpośrednio po oddaniu nie należy palić tytoniu. Należy pić więcej niż zazwyczaj wody, czy soków owocowych. Należy również unikać nadmiernego wysiłku fizycznego. Krew może być pobierana nie częściej niż 6 razy w roku od mężczyzn i nie częściej niż  4 razy w roku od kobiet, z tym że przerwa pomiędzy pobraniami nie może być krótsza niż 8 tygodni.

Opiekujesz się osobą chorą w domu? Fundacja Hospicyjna zaprasza na bezpłatne szkolenia

Co, gdzie, kiedy?

Krew w ramach akcji „Kulturę mamy we krwi” pobierana będzie przez pracowników Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Gdańsku w ambulansie zaparkowanym przy głównej siedzibie Narodowego Muzeum Morskiego na Ołowiance. Akcję zaplanowano na 16 marca 2023 r. w godz. 9.00 - 13.00.  Wewnątrz budynku muzeum krwiodawcy będą mogli napić się ciepłej herbaty oraz skorzystać z szatni. Ważne! Grupy liczące powyżej 10 osób, chęć oddania krwi mogą zgłaszać pod adresem promocja@nmm.pl. 

Każda osoba, która odda krew otrzyma muzealny upominek. Patronat honorowy nad  akcją krwiodawczą objęła Prezydent Miasta Gdańska.

TV

Roberta Metsola, przewodnicząca Parlamentu Europejskiego, z wizytą w Gdańsku