#RareDeseaseDay. Zobacz, jak gdańskie obiekty rozbłysły w geście solidarność z chorymi

Co roku, na ostatni dzień lutego przypada Światowy Dzień Chorób Rzadkich - #RareDiseaseDay. Na znak solidarności Gdańska z osobami i rodzinami dotkniętymi chorobami rzadkimi 28 lutego, na zielono, niebiesko i różowo podświetlono fontannę Neptuna, wiadukt w ciągu ulicy Kościuszki, Polsat Plus Arenę Gdańsk, Halę Olivia i Budynek Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego. Akcja ma na celu szerzenie wiedzy o rzadkich chorobach oraz ich wpływie na życie pacjentów i ich bliskich.
27.02.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Kampania społeczna

Rozświetlenie obiektów to część ogólnoświatowej kampanii społecznej Światowego Łańcucha Światła (Global Chain of Lights) z okazji Dnia Chorób Rzadkich. W Polsce, poza Gdańskiem, do kampanii społecznej dołączyły także m.in. Bytów, Gdynia, Pruszcz Gdański, Malbork, Katowice, Szczecin, Warszawa, Wrocław i inne miasta.

Spot informacyjny na temat chorób rzadkich wyświetlany jest w Gdańskich Autobusach i Tramwajach zarządzanych przez Zarząd Transportu Miejskiego w Gdańsku. Oświetlaniu budynków towarzyszył szereg innych wydarzeń w Polsce, Europie i na całym świecie. 

7. Urodziny Bohatera Borysa już za nami. Sprawdź, o czym ważnym mówiono w tym roku

Czym są choroby rzadkie?

O chorobie rzadkiej mówimy wówczas, jeśli dotyka ona 1 osobę na 2000. Są również choroby ultrarzadkie, które mogą dotyczyć tylko kilku osób na całym świecie. Do tej pory lekarze rozpoznali i opisali ponad 6 tysięcy takich chorób, ale regularnie opisują kolejne. Paradoksalnie, chociaż mówimy o czymś, co jest rzadkie – w rzeczywistości ten problem dotyczy ogromnej grupy osób – około 3 milionów obywateli Polski i aż ponad 300 milionów ludzi na świecie.

Problemy pojawiają się już na samym początku – przy diagnozie. Postawienie prawidłowej diagnozy wymaga specjalistycznej wiedzy, a specjalistów w tej dziedzinie jest niewielu. Gdyby każdej ze znanych chorób rzadkich poświęcić tylko pół strony w podręczniku akademickim dla studentów medycyny, to podręcznik taki miałby aż 3 tysiące stron! W Polsce tylko około 10 proc. pacjentów poznało diagnozę, a 3 do 5 proc. może korzystać z terapii lekowych, które bywają bardzo drogie. Na pozostałe choroby leków nie ma, jednak szybka diagnoza i kompleksowe wsparcie medyczne, terapeutyczne i psychologiczne są kluczowe dla zdrowia i życia pacjenta. Wiele problemów pacjentów i ich rodzin mógłby rozwiązać szeroki i powszechny dostęp do badań genetycznych, objęcie chorych kompleksową opieką oraz wdrożenie kolejnych zadań zawartych w Narodowym Planie Chorób Rzadkich, a które są bardzo oczekiwane zarówno przez pacjentów, jak i specjalistów zajmujących się chorobami rzadkimi.

Na zielono, różowo i niebiesko w Gdańsku

Gdańsk także przyłączył się do akcji, której celem jest budowanie coraz większej świadomości społecznej na tematy chorób rzadkich oraz wyzwań stojących przed osobami i rodzinami nimi dotkniętymi. Z tej okazji, we wtorek, 28 lutego po zmroku będzie można zobaczyć zielono-różowo-niebieskie podświetlenia na obiektach w naszym mieście.

W Gdańsku kolorami rozbłysły:

  • Fontanna Neptuna
  • Wiadukt w ciągu ul. Kościuszki 
  • Budynek Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego 
  • Hala Olivia 
  • Polsat Plus Arena Gdańsk 

Światowy Dzień Chorób Rzadkich

Data, kiedy przypada Światowy Dzień Chorób Rzadkich, nie została wybrana przypadkowo. Co cztery lata luty ma 29 dni. Ostatni dzień lutego jest więc najrzadziej występującym dniem roku. W tym dniu o chorobach rzadkich przypomina nie tylko Polska, lecz cały świat. Informacje o ogólnoświatowej kampanii, a także fakty dotyczące chorób, historie pacjentów, listę oświetlanych budynków i wydarzeń w poszczególnych krajach można znaleźć tutaj: www.rarediseaseday.org. W Polsce w akcję zaangażowali się między innymi: Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Gdańsku, Fundacja Bohatera Borysa z Gdańska, Fundacja Potrafię Pomóc z Wrocławia, Fundacja Platynowa Drużyna z Borzytuchomia, Fundacja EB Polska z Warszawy i inne.

Plansza informująca o Światowym Dniu Chorób Rzadkich

 

Link do pobrania spotu dotyczącego Chorób Rzadkich i Światowego Dnia Chorób Rzadkich.

 

TV

Warzywa od rolników przy pętli Łostowice - Świętokrzyska