Port jachtowy imienia kpt. Krystyny Chojnowskiej-Liskiewicz

Górki Zachodnie stały się jeszcze bardziej przyjazne dla żeglarzy. Właśnie zakończył się pierwszy etap rozbudowy portu jachtowego. Z tej okazji, w sobotę 20 maja, o godz. 11.00 zaplanowano piknik żeglarski i nadanie przystani imienia kpt. Krystyny Chojnowskiej-Liskiewicz.
17.05.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
20230515_marina-gorki-zachodnie_005_949x633 (1)
Zakończył się pierwszy etap rozbudowy portu jachtowego Górkach Zachodnich
fot. Piotr Wittman/www.gdansk.pl

Nowe miejsce w Gdańsku na wiatr w żaglach

- Dzięki przebudowie mariny może cumować tu ponad 180 jednostek pływających, czyli o 50 proc. więcej niż dotychczas – mówi Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. - W ramach inwestycji, która kosztowała ponad 19 mln złotych zbudowaliśmy w zasadzie nową infrastrukturę portu jachtowego. Niedawno mówiliśmy też o budowie nowej morskiej bazy żeglarskiej w Jelitkowie. To kolejny dowód na ożywienia i rozwój turystyki wodnej.

Przystań miejska Górki Zachodnie po przebudowie jest już gotowa na przyjęcie żeglarzy. Do ich dyspozycji oddanych zostanie 186 miejsc cumowniczych, a posiadacze Gdańskiej Karty Mieszkańca będą mogli liczyć na zniżkę za postój swojej jednostki.

Kpt. Krystyna Chojnowska-Liskiewicz - pierwsza dama polskiego żeglarstwa spoczęła na Cmentarzu Srebrzysko

Z tej okazji, w sobotę 20 maja w godz. 11.00-14.00, odbędzie się piknik żeglarski i uroczystość nadania przystani imienia kpt. Krystyny Chojnowskiej-Liskiewicz.

Zmarła w 2021 roku Krystyna Chojnowska-Liskiewicz była najwybitniejszą polską żeglarką w historii i pierwszą kobietą, która samotnie opłynęła świat. 

Przystań jachtowa Górki Zachodnie będzie służyć jako całoroczne miejsce postoju, głównie rekreacyjnych jednostek pływających podobnie, jak miało to miejsce przed rozpoczęciem prac modernizacyjnych. Na miejscu ich właściciele mogą skorzystać z zaplecza sanitarnego, socjalnego oraz serwisowego. 

20230515_marina-gorki-zachodnie_004_949x633
W sobotę 20 maja, o godz. 11 zaplanowano piknik żeglarski i nadanie przystani imienia kpt. Krystyny Chojnowskiej-Liskiewicz
fot. Piotr Wittman/www.gdansk.pl

Przystań otwarta dla wszystkich

W programie pikniku dla gdańszczanek i gdańszczan znajdą się m.in.:

  • zwiedzanie jachtów,
  • prezentacja szkółek żeglarskich
  • pokaz ratownictwa wodnego.

Na miejscu będzie możliwość przedłużenia Gdańskiej Karty Mieszkańca, a fani dwóch kółek będą mogli skorzystać z bezpłatnego serwisu rowerowego. Na najmłodszych czekać będą kolorowanki i konkursy z nagrodami, a także nauka wiązania węzłów żeglarskich. W programie znajdziemy również pokaz smoczych łodzi oraz bezpłatny przejazd zabytkowym Ikarusem 260 na trasie Stogi - Górki Zachodnie. Rozkład jazdy dostępny w załączniku oraz w linku.

Podczas pikniku będzie możliwość wejścia na pokład żaglowca STS Generał Zaruski. To jedyny taki w Polsce i jeden z nielicznych w Europie drewniany żaglowiec.

Krakowiec - Górki Zachodnie. W sobotę uroczyste otwarcie zmodernizowanego portu jachtowego

Gdański dron. Zapraszamy na podniebny spacer, tym razem po Krakowcu - Górkach Zachodnich

Przebudowę portu jachtowego podzielono na dwa etapy

W drugim etapie, wybudowane zostaną miejsca umożliwiające cumowanie kolejnym 60 jednostkom, również dużych o długości co najmniej 18 metrów. Zmodernizowane zostaną znajdujące się na terenie przystani hangary, w których m.in. naprawiane są żaglówki. Droga dojazdowa, prowadząca do mariny zostanie przebudowana i wyremontowana.

Krakowiec - Górki Zachodnie. Remont pętli autobusowej

Projekt rozbudowy portu jachtowego został zrealizowany w ramach programu strategicznego Województwa Pomorskiego pn. „Rozwój oferty turystyki wodnej w obszarze Pętli Żuławskiej i Zatoki Gdańskiej”. Ponadto budowa przystani żeglarskiej była współfinansowana ze środków unijnych, w ramach Osi Priorytetowej 8 Konwersja Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020, współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego dla działania nr 8.4. Wsparcie walorów atrakcyjności dziedzictwa przyrodniczego.

oprac. AU

TV

Dobiega końca realizacja zakładu termicznej obróbki odpadów