Nowa morska baza żeglarska powstanie w gdańskim Jelitkowie. Dla dzieci i młodzieży

Młodzi adepci żeglarstwa będą mieli nową bazę w Jelitkowie. Projekt obejmuje kompleksową rewitalizację przestrzeni, połączoną z edukacją sportową. Pierwsze zajęcia jeszcze w tym sezonie.
26.04.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
7 mężczyzn i jedna kobieta stoją przed łodzią, uśmiechają się do zdjęcia
Uczestnicy konferencji prasowej dot. bazy w Jelitkowie, dzięki której możliwy będzie rozwój żeglarstwa w pasie nadmorskim
fot. Piotr Wittman/gdansk.pl

Ekokajak 2023. Wynajmiesz za darmo kajak, ale posprzątaj śmieci - w sobotę

- Naszym celem jest odwracanie Gdańska z powrotem do morza. Mamy kilka inwestycji w pasie nadmorskim, ale tą, z której jesteśmy najbardziej dumni, jest Dom Zdrojowy. Kolejne zmiany czekają nas na Stogach, a także w Jelitkowie między wejściem 74 a 75 – powiedziała Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. - Teren, który w planie zagospodarowania przestrzennego przeznaczony jest na inwestycje mieszkaniowo-usługowe, chcemy oddać pod bazy związane z szeroko pojętym żeglarstwem. Bardzo istotne jest, aby młode gdańszczanki i młodzi gdańszczanie, którzy uprawiają sporty wodne, sporty związane z żeglarstwem czy wioślarstwem morskim, mieli do dyspozycji bazy treningowe z bezpośrednim dostępem do morza, nie tylko poprzez kanał czy Wisłę, ale także z łatwym dojazdem, również komunikacją publiczną. Dlatego wychodząc naprzeciw oczekiwaniom środowisk żeglarskich, podjęliśmy decyzję, aby we współpracy z Gdańską Agencją Rozwoju Gospodarczego oczyścić i przygotować ten teren w takim stopniu, by jeszcze w tym sezonie młodzi, gdańscy adepci żeglarstwa mogli korzystać z bezpośredniego dostępu do Zatoki Gdańskiej – dodała.

W ramach projektu trwają obecnie działania zmierzające do uruchomienia na terenie Jelitkowa, regularnych zajęć żeglarskich dla dzieci i młodzieży. Na obszarze ok. 1.550 m2 plaży, między wejściami 74 i 76.

mapa terenu przeznaczonego pod bazę
mapa terenu przeznaczonego pod bazę
fot. mat. UMG

- Inspiracją dla tego projektu było to, co dzieje się w innych samorządach, które mają podobne warunki jak Gdańsk, czyli długą linię brzegową na styku z morzem i piękne plaże - powiedział Alan Aleksandrowicz, prezes Gdańską Agencją Rozwoju Gospodarczego. - W Gdańsku takiego projektu do tej do tej pory nie było, funkcje żeglarskie, infrastrukturę żeglarską rozwijamy i rozwijaliśmy przede wszystkim na Martwej Wiśle, na Motławie i na ujściu Wisły Śmiałej. Chcielibyśmy tutaj w pierwszej kolejności uruchomić tymczasowe zaplecze dla działalności edukacyjnej, szkoleniowej, zajęć, które będą się odbywały na plaży. 

Gdzie powstanie baza?

Między wejściami na plażę 74 i 75 – od strony ul. Jelitkowskiej, na sąsiadującym z plażą terenie o powierzchni ok. 7.350 m2 (pomimo przeznaczenia w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego tego terenu pod funkcje mieszkaniowo-usługowe), przewidziana jest etapowa realizacja niezbędnej infrastruktury technicznej, takiej jak: zaplecze sanitarne, administracyjno-szkoleniowe, magazynowe na potrzeby sprzętu wodnego, itp.

W ramach tych działań prowadzone są już prace porządkowe i pielęgnacyjne. W najbliższym czasie, planowane jest również wykonanie niezbędnych prac rozbiórkowych oraz wygrodzenie terenu.

Kobieta i mężczyzna na zdjęciu pochylają się nad kadłubem łodzi jachtowej
- Pdecyzję, aby we współpracy z Gdańską Agencją Rozwoju Gospodarczego oczyścić i przygotować ten teren w takim stopniu, by jeszcze w tym sezonie młodzi, gdańscy adepci żeglarstwa mogli korzystać z bezpośredniego dostępu do Zatoki Gdańskiej – zapewniła Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska [na zdj. wraz z Adamem Korolem, dyrektorem Biura Prezydenta ds. Sportu
fot. Piotr Wittman/gdansk.pl

Jaka będzie żeglarska oferta?

Dzięki nowej bazie możliwy będzie rozwój żeglarstwa w pasie nadmorskim. Rewitalizacja terenu przy ul. Jelitkowskiej to także inwestycja w kształcenie kadr i osiągnięcia sportowe gdańszczan.

- Klub Sportowy AZS AWFiS Gdańsk to kolebka gdańskich olimpijczyków. W imieniu prezesa Leszka Blanika, mistrza olimpijskiego z Pekinu oraz swoim, chciałbym wyrazić nadzieję, że tutaj będziemy rozwijać nasz klub, a przede wszystkim żeglarstwo i wioślarstwo – podkreślił Maciej Szafran, dyrektor Klubu Sportowego AZS AWFiS Gdańsk. - Żeglarstwo poprzez konkurencje plażowe: windsurfing, kitesurfing i również wingfoil, który jest nowością, ale także wioślarstwo morskie, który jest nową konkurencją olimpijską. Znajdzie się więc tutaj miejsce zarówno dla sportu wyczynowego, jak i sportu powszechnego wyrażonego poprzez różne aktywności adresowane do mieszkańców miasta, Pomorza i turystów. Głęboko wierzę w to, że przyjdzie czas na upragniony medal dla Gdańska, medal igrzysk olimpijskich w żeglarstwie, a może również i w wioślarstwie, ale tym razem morskim.

Projekt z jednej strony jest odpowiedzią na potrzeby lokalnego środowiska żeglarskiego, od lat wychowującego światowej klasy zawodników międzynarodowych regat oraz reprezentantów kraju na igrzyskach olimpijskich, a z drugiej strony przedstawicieli miłośników i amatorów żagli.

- Te miejsce oddane na potrzeby żeglarstwa, to takie wielkie okno na świat - wrota, które pozwolą nam szkolić nowych, młodych zawodników. Tutaj będziemy koncentrować się nad rozbudową sekcji windsurfingowej - mówi Grzegorz Mańkucki, prezes Gdańskiego Klubu Żeglarskiego.

Planowana jest realizacja programu edukacyjnego w zakresie żeglarstwa i wioślarstwa morskiego, w tym na łódkach żaglowych, jachtach regatowych, windsurfingu, kitesurfingu, wingfoila, SUP-ach oraz wioślarskich łodziach morskich.

- Będziemy kontynuowali działania Akademii Żeglarskiej, to już trzeci sezon programu skierowanego do młodzieży od 15 do 20 roku życia – zapowiedział Piotr Tarnacki, prezes 77 Racing Club. - W tym sezonie planujemy tygodniowe turnusy dla naszych adeptów oraz dwutygodniowe turnusy dla dzieci z domów dziecka. Chcemy stworzyć na razie zabudowania tymczasowe, które pozwolą nam komfortowo przygotować się do zajęć teoretycznych i praktycznych. Nasza oferta zostanie wzbogacona o SUP-y oraz kajaki morskie rekreacyjne.

Baza ratowników

Po sąsiedzku, przy wejściu 74 powstaje całoroczna baza dla służb ratownictwa wodnego i punkt dla morsów. Nowe miejsce z estetycznych modułów kontenerowych, wpisujące się w klimat plażowy, będzie przekazane do użytku Gdańskiemu Ośrodkowi Sportu. Znajdzie się tu zaplecze sanitarno-socjalne, szatnie, magazyn oraz punkt medyczny.

oprac. AU

TV

Miłe chwile w Radzie Miasta