• Start
  • Wiadomości
  • Uroczystości pogrzebowe kpt. Krystyny Chojnowskiej-Liskiewicz w piątek 

Nie żyje kpt. Krystyna Chojnowska-Liskiewicz - najwybitniejsza polska żeglarka. Uroczystości pogrzebowe w piątek 

W nocy z 12 na 13 czerwca zmarła Krystyna Chojnowska-Liskiewicz - najwybitniejsza polska żeglarka w historii i pierwsza kobieta, która samotnie opłynęła świat. Miała 84 lata. W piątek, 18 czerwca, w Gdańsku odbędą się uroczystości pogrzebowe - o godz. 11. masz święta, o 13.00 pogrzeb na Cmentarzu Srebrzysko.
17.06.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Krystyna Chojnowska-Liskiewicz (1936-2021)
Krystyna Chojnowska-Liskiewicz (1936-2021)
fot. Jerzy Pinkas/www.gdansk.pl

 

O śmierci Pani Kapitan poinformowała strona internetowa Akademickiego Klubu Morskiego w Gdańsku, do którego żeglarka należała przez 60 lat: „W nocy z 12 na 13 czerwca wyruszyła w rejs bez końca Kpt. Krystyna Chojnowska-Liskiewicz. Nasza Pierwsza Dama Oceanów odeszła w spokoju, wprost z domu, tak jak tego oboje z mężem pragnęli, zaopatrzona sakramentami. Zasnęła bez bólu - nie tylko tego fizycznego - bo na szlak życia, który wspólnie z Wacławem zapisali, spoglądając z satysfakcją, poczuciem spełnienia.” 

Uroczystości pogrzebowe Krystyny Chojnowskiej-Liskiewicz odbędą się w piątek, 18 czerwca, w Gdańsku. O godz. 11.00 w kościele pw. św. Stanisława Kostki przy ul. Abrahama 38 odprawiona zostanie msza święta żałobna. Pogrzeb rozpocznie się o godz. 13.00 na Cmentarzu Centralnym Srebrzysko.

Krystyna Chojnowska-Liskiewicz pochowana zostanie w Alei Zasłużonych.

Zgodnie z wolą rodziny, prośba, na pogrzeb nie przynosić kwiatów i zastąpić je ofiarami na rzecz organizacji charytatywnych.


Krystyna Chojnowska-Liskiewicz urodziła się 15 lipca 1936 roku w Warszawie. Po wojnie znalazła się z rodziną w Ostródzie, gdzie dorastała i rozpoczęła przygodę z żeglarstwem. W połowie lat 50. przeniosła się do Gdańska, została studentką na Wydziale Budowy Okrętów Politechniki Gdańskiej i poznała Wacława Liskiewicza, swojego przyszłego męża. Wstąpiła również do Akademickiego Klubu Morskiego w Gdańsku. Już w 1966 roku otrzymała patent kapitana, a rok później wzięła udział w pierwszym etapie rejsu jachtu „Swarożyc” na Spitsbergen. Potem były kolejne wyprawy - m.in. do NRD i Szkocji.

W 1975 roku Polski Związek Żeglarski spośród kilku żeglarek wybrał Krystynę Chojnowską-Liskiewicz do odbycia pionierskiego, samotnego rejsu dookoła świata. 28 marca 1976 roku żeglarka wypłynęła z Las Palmas jachtem „Mazurek”. Pętlę wokółziemską zamknęła 20 marca 1978 roku. Polka została pierwszą kobietą w historii, która dokonała tego wyczynu.

Krystyna Chojnowska-Liskiewicz do końca życia pływała i popularyzowała żeglarstwo. Zasiadała w jury nagród Rejs Roku oraz Kolosy. Była też wielokrotnie nagradzana, m.in. w 2015 roku otrzymała tytuł Żeglarki 50-lecia PoZŻ, a w 2017 roku Medal za Szczególne Zasługi dla Żeglarstwa Pomorskiego.

28 marca 2021 roku, dokładnie w 45. rocznicę rozpoczęcia wokółziemskiego rejsu, Sejmik PoZŻ, jako drugą osobę w historii, przez aklamację przyjął ją w poczet członków honorowych. 

Najszczersze kondolencje rodzinie i bliskim Zmarłej złożyli Zarząd i pracownicy Pomorskiego Związku Żeglarskiego oraz portalu Żeglarski.info.

Informacja o szczegółach uroczystości pogrzebowych będzie podana w późniejszym terminie.

W związku ze śmiercią Krystyny Chojnowskiej-Liskiewicz prezes Pomorskiego Związku Żeglarskiego Bogusław Witkowski (jednocześnie wiceprezes do spraw morskich Polskiego Związku Żeglarskiego) zaapelował do wszystkich żeglarzy i klubów z Pomorza i całej Polski o uczczenie jej pamięci opuszczeniem bander na jachtach i flag klubowych do połowy masztów. 

- Niech dzisiejszy dzień upłynie nam pod znakiem żałoby - mówi prezes Witkowski. - Pani Kapitan bez wątpienia zasłużyła na taki hołd. Krystyna Chojnowska Liskiewicz była najwybitniejszą polską żeglarką, pierwszą kobietą, która samotnie opłynęła świat jachtem, pomorskim żeglarzem 50-lecia. W tym roku Sejmik PoZŻ, na wniosek Zarządu PoZŻ, nadał jej tytuł Honorowego Członka PoZŻ.

Na podstawie portalu żeglarski.info

 

TV

Ceremonia otwarcia Mistrzostw Europy w Wioślarstwie Morskim