Krakowiec - Górki Zachodnie. Od poniedziałku trwa modernizacja pętli autobusowej. MAPA

Robotnicy pojawią się na ul. Łowickiej w najbliższy poniedziałek, 13 lutego. W najbliższych miesiącach m.in. wyremontują jezdnię, a także zbudują chodnik dla mieszkańców - by wygodnie i bezpiecznie mogli dojść do przystanku komunikacji miejskiej. W ramach inwestycji na ul. Przełom zamontowane zostanie oświetlenie. Koszt prac wyniesie ponad 1,2 mln złotych.
12.02.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
na zdjęciu widać fragment jezdni pętli autobusowej, chodnik oraz wiatę przystankową, a także kilka rosnących wokół wysokich drzew
13 lutego rozpocznie się remont i przebudowa pętli autobusowej przy ul. Łowickiej
Fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

Czas na modernizację

Pętla autobusowa znajduje się w sąsiedztwie rzeki Wisły Śmiałej płynącej w kierunku Zatoki Gdańskiej, i znajdujących się tutaj popularnych klubów jachtowych. Miejsce to wymaga modernizacji. Na bitumicznej nawierzchni jezdni widać spękania oraz skruszone krawędzie. Pobocza miejscami posiadają zagłębienia, w których gromadzi się woda opadowa tworząc tym samym kałuże. Wiata przystankowa znajduje się na peronie wykonanym z płyt betonowych, ale nie ma do niej obecnie bezpiecznego dojścia z ul. Łowickiej - mieszkańcy przechodzą po jezdni istniejącej pętli lub poboczem.

Przez pętlę przechodzi też droga gruntowa (jest to ul. Przełom), która prowadzi do przystani jachtowej. Droga ta służy kierowcom także jako miejsce postoju samochodów. Teren pętli, i wokół niej, jest dość gęsto porośnięty krzewami i drzewami.

Gdański dron. Zapraszamy na podniebny spacer, tym razem po Krakowcu - Górkach Zachodnich

na zdjęciu fragment pętli autobusowej, widać fragment miejskiego autobusu biało-czerwonego, wyjeżdża zza zakrętu
Wyremontowana zostanie m.in. nawierzchnia jezdni, ale też wybudowany chodnik dla pieszych prowadzący na przystanek autobusowy
Fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

Jak będzie wyglądać pętla autobusowa po modernizacji?

Zgodnie z opracowanym projektem, będzie to pętla jednokierunkowa o długości około 83 metrów i szerokości 6,5 - 11,2 metra. Ułożona zostanie tutaj nawierzchnia bitumiczna - w części, w której autobusy będą przejeżdżać, oraz nawierzchni betonowej w miejscu, w którym będą się zatrzymywać przy peronie. Ten będzie miał szerokość 4,9 m, a wykonany zostanie z płytek betonowych o wymiarach 30x30 cm.

Wody opadowe z pętli autobusowej i peronu, po zakończonych pracach, będą spływać na okoliczne tereny zielone. Na peronie zamontowana zostanie nowa wiata przystankowa o długości 5,6 m i szerokości 1,4 m - podobna do tych, które stoją na innych przystankach komunikacji miejskiej. Będzie tam też ławka i kosz na śmieci. Zaprojektowano również drogę o długości 53 metrów i szerokości 5 metrów, wykonaną z kostki betonowej, która będzie łącznikiem prowadzącym do pobliskiej przystani jachtowej. 


MAPA Z MIEJSCEM PRAC

Mapa z zaznaczonym na czerwono miejscem prac

Krakowiec - Górki Zachodnie. Spełnia się marzenie mieszkańców dzielnicy

Z myślą o pieszych zaprojektowano chodnik o szerokości 2 metrów, który wykonany zostanie z płytek betonowych, także o wymiarach 30x30 cm. Dzięki niemu będzie można bezpiecznie dojść do peronu autobusowego od strony ul. Łowickiej.

Inwestycja obejmie także okoliczną zieleń. Tereny sąsiadujące z pętlą obsiane zostaną mieszanką traw. Zaplanowano również nasadzenia nowych drzew i krzewów.

Robotnicy pojawią się też na wspomnianej ul. Przełom, gdzie wybudowane zostanie oświetlenie.

Wykonawcą prac będzie firma Hydro-Mag Sp. z o.o.​ Koszt inwestycji to ponad 1,2 mln złotych. Roboty zakończą się w lipcu 2023 r.

 

 

TV

Zjazd Hanzy, dzień III. Bakalie, muzyka i nowe nabrzeże