• Start
  • Wiadomości
  • Krakowiec - Górki Zachodnie. Spełnia się marzenie mieszkańców dzielnicy

Krakowiec - Górki Zachodnie. Spełnia się marzenie mieszkańców dzielnicy

Drewniane huśtawki i ławki, do tego zjeżdżalnia i wiele innych urządzeń. Przy ul. Łowickiej powstało atrakcyjne miejsce spędzania czasu wolnego, zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Jego budowę sfinansowano ze środków Budżetu Obywatelskiego. Można już korzystać.
31.10.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Przy ul. Łowickiej powstało atrakcyjne miejsce spędzania czasu wolnego dla dzieci i dorosłych
Przy ul. Łowickiej powstało atrakcyjne miejsce spędzania czasu wolnego dla dzieci i dorosłych
Fot. Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska

Cztery przetargi, a potem... cztery miesiące prac

Zwycięskie projekty do Budżetu Obywatelskiego pod hasłem: "Nasze marzenie - plac zabaw i sąsiedzkich spotkań" złożyli radni dzielnicy Krakowiec- Górki Zachodnie. Projekty zaproponowano do BO 2020 i 2021. Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska musiała kilkukrotnie ogłaszać przetargi na wykonanie prac, gdyż zainteresowane firmy proponowały zbyt wygórowane ceny. Ostatecznie wykonawcę udało się wybrać na początku lipca br.

Na zielonym, choć zaniedbanym terenie przy ul. Łowickiej, otoczonym zabudową jednorodzinną, zaczęło się więc "dziać". Po kilku miesiącach robót powstało przyjemne, także dla oka, miejsce, w którym można odpocząć czy spotkać się ze znajomymi i sąsiadami.

Gdański dron. Zapraszamy na podniebny spacer, tym razem po Krakowcu - Górkach Zachodnich

W Krakowcu-Górkach Zachodnich zrealizowano zwycięskie projekty Budżetu Obywatelskiego pod hasłem: Nasze marzenie - plac zabaw i sąsiedzkich spotkań
W Krakowcu-Górkach Zachodnich zrealizowano zwycięskie projekty Budżetu Obywatelskiego pod hasłem: "Nasze marzenie - plac zabaw i sąsiedzkich spotkań"
Fot. Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska

Jakie prace wykonano przy ul. Łowickiej?

W ramach inwestycji w pierwszej kolejności zlikwidowano rosnące tam dotychczas chwastowisko. Usunąć trzeba było też kilka drzew samosiejek i krzewów, które kolidowały z zaplanowaną inwestycją. Następnie wybudowano ciągi komunikacyjne, by wygodnie można było przemieszczać się po tym terenie. Kolejnym etapem był montaż urządzeń zabawowych dla dzieci w ramach budowy placu zabaw. Teren też wyposażono również w małą architekturę: ławki, kosze na śmieci oraz stojaki rowerowe. Ten projekt przewidywał także wykonanie ogrodu deszczowego, nasadzenia roślin ozdobnych oraz nasadzenia zastępcze. Wszystko to udało się zrobić w niecałe cztery miesiące. Inwestycja została oficjalnie zakończona, i oddana do użytku, przed kilkoma dniami. Zachęcamy do korzystania.

Warto też zaznaczyć, że miejsce to powstało zgodnie z wytycznymi zarządcy tego terenu, którym jest Gdański Zarząd Dróg i Zieleni. Projektant przygotowujący dokumentację projektową był zobowiązany do opracowania zagospodarowania tego obszaru z maksymalnym wykorzystaniem nawierzchni naturalnych. I tak też się stało.

Krakowiec-Górki Zachodnie. Nowy falochron i pomosty już w porcie jachtowym

Urządzenia dla dzieci wykonane są głównie z drewna
Urządzenia dla dzieci wykonane są głównie z drewna
Fot. Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska

Kolejne inwestycje możliwe w następnych edycjach Budżetu Obywatelskiego

Zabezpieczone środki na realizację tego projektu nie wystarczyły na wszystko, w tym planowane oświetlenie. Jak tłumaczy Aneta Niezgoda z Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska, która nadzorowała przebieg tej inwestycji, wszystkie zaproponowane w tym miejscu urządzenia i rozwiązania przekraczały kosztorysowo pulę środków, które pozostały po opracowaniu wspomnianej dokumentacji projektowej.

- W 2022 r. wycena rynkowa powyższego zakresu przekraczała zaplanowany budżet o przynajmniej kilkadziesiąt procent. Montaż oświetlenia w tym etapie inwestycji spowodowałby, że oferty wykonawców przekraczałyby kilkukrotnie posiadane na ten cel środki - wyjaśnia Aneta Niezgoda.

Oświetlenie, podobnie jak i kolejne pomysły dla tego miejsca, można zrealizować w przyszłości - można je zgłosić także do Budżetu Obywatelskiego.

Na realizację tego etapu inwestycji, na podstawie zwycięskich projektów BO 2020 i 2021, wydano ponad 470 tys. złotych. Jej wykonawcą była firma Lehmann Sp. z o.o. Sp. k.

 

Zajrzyjcie w wolnym czasie na ul. Łowicką
Zajrzyjcie w wolnym czasie na ul. Łowicką
Fot. Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska

TV

Ostatni dzień 44. Zjazdu Nowej Hanzy w Gdańsku