• Start
  • Wiadomości
  • Międzynarodowe Targi Gdańskie wybudują nową halę i hotel

Międzynarodowe Targi Gdańskie stawiają na rozwój. Będzie nowa hala i hotel

Na terenie Centrum Wystawienniczo-Konferencyjnego AmberExpo w Letnicy powstanie nowa hala o powierzchni prawie 4 tys. metrów kwadratowych oraz trzygwiazdkowy, pięciokondygnacyjny hotel ze 160 pokojami. Spółka Międzynarodowe Targi Gdańskie ogłosiła konkurs na realizację tej inwestycji, która ma kosztować ok. 140 mln zł. Czwarta hala MTG będzie miała charakter wielofunkcyjny. W razie potrzeby będzie można w niej stworzyć na potrzeby kongresowe audytorium na ok. 1200 miejsc. Hala ma być gotowa do użytku w lipcu 2025 r., a hotel rok później. 
10.07.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Zdjęcie przedstawia nowoczesny budynek o nazwie amberexpo  sfotografowany w nocy. Budynek jest wielopiętrowy, z dużymi oknami i nowoczesnym oświetleniem. Na pierwszym planie widać ludzi spacerujących oraz parkujące samochody. Niebo jest wyraźne, pełne gwiazd, co dodaje scenerii uroku. Fasada budynku jest efektownie podświetlona, a w tle widoczne są również inne budynki o podobnym nowoczesnym charakterze. Na zdjęciu widać także odbicia świateł na mokrej nawierzchni, co sugeruje, że niedawno mogło padać.
Planowana inwestycja - hala i hotel z napisem amberexpo - widoczna jest na wizualizacji po prawej stronie, obok istniejącego dziś kompleksu MTG. Ogółem, obiekt będzie miał 8 kondygnacji, z czego 5 przypadnie na hotel. Budynek hotelowy będzie zaczynać się od trzeciego piętra
mat. MTG

Kolejny impuls gospodarczy dla Gdańska i Pomorza

O planach inwestycyjnych poinformowano w środę, 10 lipca, na konferencji prasowej w miejscu, gdzie zostanie zbudowana hala wraz z hotelem. 
 
Dużej radości z przedsięwzięcia MTG nie kryła Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. 
 
- Nowa hala i hotel to nie tylko nowy impuls rozwoju gospodarczego, ale także możliwość przyciągania do Gdańska takich wydarzeń, które dotychczas z braku miejsca nie mogły się u nas odbywać. Po okresie pandemii COVID-19 widzimy, że ludzie wracają do bezpośrednich spotkań, relacji twarzą w twarz oraz prezentacji swoich pomysłów i towarów na żywo, a przemysł targowo-kongresowy znów jest na fali - mówiła. 

Warto być ekologicznym. AmberExpo wyróżnione w Zielonym Raporcie przez startup społeczny

Aleksandra Dulkiewicz podkreśliła, że tylko w ubiegłym roku Międzynarodowe Targi Gdańskie podczas różnych wydarzeń odwiedziło 250 tysięcy osób. 
 
- Musimy być przygotowani do obsługi większych wydarzeń np. konferencji czy kongresów medycznych, w których w jednym czasie i jednym miejscu może wziąć udział ponad tysiąc osób. Ta inwestycja będzie spełnieniem standardów znanych z Europy zachodniej - dodała. 
Zdjęcie przedstawia grupę ludzi zebranych wokół makiety architektonicznej. Sześć osób, w tym czterech mężczyzn i dwie kobiety, intensywnie dyskutuje nad modelem budynku. W tle widać nowoczesny, żółty budynek oraz banery z logami Gdańsk  i  amberexpo . Ludzie są ubrani w eleganckie stroje biznesowe, co sugeruje, że jest to spotkanie związane z planowaniem lub prezentacją nowego projektu architektonicznego. Makieta przedstawia kompleks budynków, który może być związany z obiektem o nazwie  amberexpo  widocznym na poprzednim zdjęciu. Atmosfera jest profesjonalna i skupiona na omawianym projekcie.
Prezentacja makiety przyszłego obiektu wystawienniczo-kongresowego MTG. Od lewej: Paweł Orłowski - wiceprezes MTG, Aleksandra Dulkiewicz - prezydent Gdańska, Mieczysław Struk - marszałek pomorski, Piotr Dzik - radny miasta Gdańska, członek komisji konkursowej, która rozpatrzy złożone oferty, Andrzej Bojanowski - prezes MTG, Piotr Grzelak - zastępca prezydenta Gdańska
fot. Dominik Paszliński/ gdansk.pl
 
Perspektywa nowej hali już teraz otworzyła drzwi do zakontraktowania 35. dorocznego spotkania hipertensjologów z całego świata - European Meeting on Hypertension, które odbędzie się w AMBEREXPO pod koniec maja 2026 r. Dopinane są także szczegóły kolejnego, międzynarodowego kongresu medycznego.
 
O tym, że w Gdańsku i regionie nie ma infrastruktury do organizacji dużych imprez o charakterze kongresowym mówił też Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego. - Chcemy, żeby to nowe centrum wystawienniczo-kongresowe z hotelem odpowiadało wyzwaniom współczesnego świata, XXI wieku. W ubiegłym roku Międzynarodowe Targi Gdańskie zorganizowały ponad 110 wydarzeń - zaznaczył. 

Konkurs grantowy "Busole" dla podmiotów z trzech dzielnic. 250 tys. zł do wzięcia od Baltic Hub

Piotr Grzelak, zastępca prezydenta Gdańska ds. zrównoważonego rozwoju i gospodarki, zajmujący się na co dzień m.in. programem “Innowacyjne Miasto” zwrócił uwagę, że planowana przez AmberExpo inwestycja to kolejne narzędzie w mieście, które pomoże zrównoważyć tradycyjny ruch turystyczny, ale też ten związany z obsługą większych spotkań i seminariów. 
Zdjęcie przedstawia szczegółową makietę architektoniczną nowoczesnego budynku, prawdopodobnie tego samego, który był tematem wcześniejszych zdjęć. Budynek jest wielopiętrowy, z charakterystyczną fasadą wykonaną z przeszklonych powierzchni i metalowych elementów. Wyróżniającym się elementem jest pomarańczowa konstrukcja z przodu budynku, prawdopodobnie stanowiąca wejście lub część recepcyjną. Makieta jest bardzo szczegółowa, z zaznaczonymi elementami zieleni i ludzkimi figurkami, co pomaga wizualizować skalę projektu. Na makiecie widnieje napis Etap II Planowany , co sugeruje, że projekt jest częścią większego przedsięwzięcia budowlanego.
Makieta nowego, zespolonego obiektu składającego się z hali wystawienniczo-kongresowej i trzygwiazdkowego hotelu
fot. Dominik Paszliński/ gdansk.pl
 
- Dziś branża turystyczna - hotele, gastronomia i usługi - skupiają się w większości na sezonie wysokim. Krok po kroku staramy się poszerzać ten sezon, aby jak najmniej było w roku miesięcy "martwych". I aby ruch turystyczny rozłożony był w sposób równomierny. Budowa czwartej hali na terenie MTG oraz hotelu jest odpowiedzią na to wyzwanie - ocenił Piotr Grzelak. 

Jaki jest harmonogram inwestycji?

O szczegółach inwestycji opowiedział Andrzej Bojanowski, prezes MTG SA.  

Gdańsk Miastem Równości także dla biznesu - specjalny program partnerski

- Po 11 latach działalności na terenie Letnicy podchodzimy do tej nowej inwestycji, podobnie jak do wszystkich poprzednich, zgodnie z gdańską dewizą: odważnie, ale z rozwagą. Chcemy dla miasta i przedsiębiorców w Gdańsku dostarczać impulsów do rozwoju. Przykładem są ostatnie Targi Trako, które wygenerowały 20 mln zł dodatkowego obrotu wokół samej imprezy. Szukamy konsorcjum, które nie tylko wybuduje ten kompleks, ale po jego oddaniu będzie też operować hotelem - powiedział Andrzej Bojanowski
Zdjęcie przedstawia wnętrze nowoczesnego budynku, prawdopodobnie lobby lub holu głównego. W centrum widoczne są eleganckie fontanny z wodą tryskającą w górę, które dodają przestrzeni uroku i elegancji. Wnętrze jest jasne, z wysokimi sufitami i dużymi kolumnami, które podtrzymują konstrukcję. Na podłodze widoczna jest połyskująca, gładka powierzchnia, która odbija światło. W tle znajdują się ludzie ubrani w eleganckie stroje, rozmawiający ze sobą lub przechodzący przez hol. Oświetlenie jest nowoczesne, równomiernie rozmieszczone na suficie, co tworzy przyjemną atmosferę. Całość wnętrza sugeruje wysoki standard i nowoczesność obiektu.
Wizualizacja wnętrza przyszłego obiektu Międzynarodowych Targów Gdańskich
mat. MTG
 
W procedurze konkursowej na wybór partnera do budowy hali wraz z hotelem połączonej z późniejszą dzierżawą i zarządzaniem częścią hotelową MTG roześle zapytania do 15 podmiotów gospodarczych.  
 
Wnioski o dopuszczenie do udziału w konkursie MTG przyjmuje do 9 sierpnia 2024 r.

Innowacyjna stacja GIWK na terenie Oczyszczalni Gdańsk-Wschód. Co bada w ściekach?

- Szacujemy, że koszty budowy wyniosą około 140 mln zł. Mamy potwierdzenie o słuszności tego przedsięwzięcia od Urzędu Miasta Gdańska oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego, czyli naszych dwóch głównych właścicieli, odzwierciedlony w wieloletnich prognozach finansowych. Mamy decyzję od Pekao SA na finansowanie projektu, plus negocjujemy z PFR zaangażowanie kapitałowe. Dodatkowo, od dzierżawcy będziemy oczekiwać czynszu dzierżawnego, który pozwoli obsłużyć finansowanie hotelu - dodał Andrzej Bojanowski.
 
Pierwsza gotowa będzie hala spełniająca cele wystawiennicze i konferencyjne oraz przystosowana do produkcji filmowej i działalności estradowej. Obiekt o powierzchni ok. 3990 m2 ma być oddany do użytku w lipcu 2025 r. Hala będzie też mieć na zapleczu część magazynową o powierzchni ok. 1514 m2.
Zdjęcie przedstawia moment uroczystości, podczas której kobieta wręcza bukiet kwiatów mężczyźnie w eleganckim garniturze. Kobieta ubrana jest w ciemny strój, ma długie, ciemne włosy i okulary. Mężczyzna odbierający kwiaty również ubrany jest formalnie, w garnitur i krawat. W tle widać uśmiechniętego mężczyznę w niebieskim garniturze.
Po zakończeniu konferencji prasowej marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk wręczył Aleksandrze Dulkiewicz ogromny bukiet kwiatów. Jak się okazało, okazją do tego były, obchodzone 10 lipca, urodziny prezydent Gdańska. Aleksandra Dulkiewicz skończyła 45 lat
fot. Dominik Paszliński/ gdansk.pl
 
W trzygwiazdkowym hotelu o powierzchni ponad 7100 m2 znajdzie się 160 pokoi (34 - jednoosobowe, 122 - dwuosobowe, w tym 4 dostosowane dla osób niepełnosprawnych, 4 - trzyosobowe). Jego otwarcie planowane jest w czerwcu 2026 r. 

Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej OWES Obszar Gdański już otwarty. Będą nowe miejsca pracy

Nowy obiekt powstanie na działce znajdującej się między obecnym kompleksem AMBEREXPO a przystankiem kolejowym Gdańsk Stadion Expo. Na dachach hali i hotelu znajdą się panele fotowoltaiczne.

 

TV

Westerplatte – beneficjent czy ofiara polityki historycznej?