Warto być ekologicznym. AmberExpo wyróżnione w Zielonym Raporcie przez startup społeczny

Międzynarodowe Targi Gdańskie AmberExpo zostały wyróżnione w Zielonym Raporcie za rok 2022 przez startup społeczny Dotlenieni.org. Dokument jest kompendium wiedzy o ponad 20 ekologicznych inicjatywach zrealizowanych przez firmy z całej Polski w ramach społecznej odpowiedzialności biznesu. Komunalna spółka MTG została doceniona za łąki kwietne. W raporcie wymieniono też inną firmę z Gdańska - Baltic Hub.
13.11.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Na zdjęciu widać duży budynek z kwiatami przed nim. Budynek ma białą elewację z czerwonymi detalami. Jest to nowoczesny budynek z dużymi przeszklonymi oknami. Naprzeciwko budynku znajduje się rozległy ogród z różnymi rodzajami kwiatów. Kwiaty są w pełnym rozkwicie i tworzą piękny widok
Łąki kwietne mają za zadanie m.in. spowolnić odpływ wody opadowej do kanalizacji i zatrzymać wodę w środowisku
mat. AmberExpo

Jaka jest idea Zielonego Raportu?

Zielony Raport 2022 zawiera rozwiązania ekologiczne, które sprawdziły się w różnych firmach i organizacjach. "Wiele z nich wprowadzanych zostało przez ludzi, którzy nie są specjalistami w dziedzinie ekologii. Ten sposób zaangażowania się jednostki w walkę z kryzysem klimatycznym jest zdecydowanie godny naśladowania" - czytamy w dokumencie.

Za co zostało docenione AmberExpo?

Wśród ponad 20 firm i instytucji raport Dotlenieni org. wyróżniło łąki kwietne AmberExpo. 
 
- Łąki kwietne z założenia potrzebują mało uwagi, będąc jednocześnie projektem wieloletnim, który pozytywnie wpływa na środowisko. Wystarczy znaleźć tylko dla nich miejsce. Tak stało się przy Międzynarodowych Targach Gdańskich Amber Expo. Łąka kwietna wspomaga bioretencję, pozwala dłużej zatrzymać wilgoć, kosi się ją raz w roku – dopiero jesienią, po przekwitnięciu kwiatów. Kwiaty zwiększają bioróżnorodność okolicy, upiększają przestrzeń miejską, wpływają korzystnie na samopoczucie.

Fotowoltaika na wodzie zdała egzamin. Doświadczenie z Gdańska zaprocentuje teraz w Żarnowcu

W Zielonym Raporcie podkreślono, że według badań nad pyłami SGGW i raportu Agritech Smogówka, łąki kwietne ograniczają ryzyko zapadania na choroby nowotworowe, szczególnie płuc. Wśród korzyści można wymienić również: ograniczenie emisji gazów cieplarnianych, oszczędność wody, brak emisji spalin i oszczędność kosztów.

Jaki inny podmiot z Gdańska znalazł się w Zielonym Raporcie?

Za działania proekologiczne Zielony Raport wyróżnił też inną gdańską firmę - Baltic Hub. Największy terminal kontenerowy na Bałtyku został doceniony za Go Green - dwutygodniową kampanię na terenie firmy, w czasie której na uczestników czekają liczne eko atrakcje.
- Każdy dzień Go Green to inny rodzaj aktywności i temat działania – od sprzątania lasu, wspólnych posiłków w wersji wegetariańskiej, warsztatów upcyklingowych, aukcji charytatywnych po promowanie dojazdów do pracy rowerem, komunikacją miejską lub car sharingu.

Czym zajmuje się startup Dotlenieni?

Dotlenieni.org to działający od ponad pięciu lat startup społeczny z Brzegu (Opolskie), który powstał po to, aby “łączyć ludzi z naturą”. “Współpracujemy z sektorem biznesu, organizując akcje realizowane w ramach wolontariatu pracowniczego. Edukujemy pracowników, zapraszając ich do wspólnego sadzenia drzew i krzewów na łonie przyrody” - czytamy na stronie portalu, który opublikował Zielony Raport. 

22. edycja Baltexpo. Największe dla branży morskiej targi w Europie Środkowo-Wschodniej. FOTO I WIDEO

Zielony Raport 2022 można pobrać bezpłatnie ze strony internetowej startupu

 

TV

MEVO rozkręca wiosnę. Wsiadaj i jedź: do pracy, na uczelnię, na plażę