22. edycja Baltexpo. Największe dla branży morskiej targi w Europie Środkowo-Wschodniej. FOTO I WIDEO

Ponad 200 wystawców z 12 krajów uczestniczy w rozpoczętych we wtorek, 10 października, targach i konferencji Baltexpo. To 22. edycja tej imprezy dla branży morskiej. - Gdańsk jest stolicą gospodarki morskiej w Polsce - powiedział Piotr Borawski, zastępca prezydenta miasta ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu. Po raz pierwszy w historii organizatorem Baltexpo są Międzynarodowe Targi Gdańskie S.A.
10.10.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Osoby oglądające makietę statku na targach
Targi Baltexpo 2023 potrwają trzy dni do czwartku 12 października
fot. Piotr Wittman/ gdansk.pl

Czym są targi Baltexpo i kto w nich uczestniczy?

Baltexpo to wydarzenie, które przyciąga tuzy sektora morskiego, aby wspólnie kreować jego przyszłość. Gdańskie targi to także okazja do nawiązania nowych kontaktów biznesowych, wymiany wiedzy i doświadczeń z ekspertami branży oraz zainspirowania się najnowszymi trendami i technologiami. 
 
Baltexpo odbywa się w halach Międzynarodowych Targów Gdańskich AmberExpo w Letnicy, potrwają do czwartku, 12 października.
 
W imprezie bierze udział ponad 200 wystawców z Polski, Belgii, Danii, Francji, Holandii, Litwy, Niemiec, Norwegii, Szwecji, Wielkiej Brytanii, Włoch oraz USA.

Northvolt zakończył budowę fabryki w Gdańsku. Szuka pracowników

Podobnie jak w poprzednich latach targi podzielone są na strefy tematyczne: specjalną strefę dla startupów, gdzie prezentowane są innowacyjne projekty z wielu branż, strefę wsparcia biznesu, a także salon branży militarnej Balt Military Expo, w którym znalazła się szeroka gama uzbrojenia i sprzętu.
 
GALERIA ZDJĘĆ Z TARGÓW:

Gdańsk stolicą gospodarki morskiej jest

Piotr Borawski, zastępca prezydenta Gdańska ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu, podkreślił, że w naszym mieście działa Baltic Hub, będący największym portem terminalowym na Bałtyku.
 
Wyraził zadowolenie, że po wielu latach marka Baltexpo wróciła do miasta Gdańska i komunalnej spółki Międzynarodowe Targi Gdańskie. Do tej pory za organizację tych targów odpowiadał Zarząd Targów Warszawskich.
 
Baltexpo organizowane są nieprzerwanie od 1982 r. Impreza, obok takich targów jak SMM (Hamburg), Norshipping (Oslo) oraz Europort (Rotterdam), to jedno z najważniejszych tego typu wydarzeń w Europie.
 
- Gdańsk jest stolicą gospodarki morskiej w Polsce. Dzięki Baltexpo integrujemy wszystkich wystawców i uczestników gospodarki morskiej zarówno jeśli chodzi o część portową, logistyczną, militarną, jak i bardzo mocno rozwijający się offshore, który w przyszłości będzie kołem zamachowym nie tylko pomorskiej, ale też i polskiej gospodarki - dodał Piotr Borawski
Zaznaczył, że dla miasta Gdańska gospodarka morska jest kluczową dziedziną. 
Tłum osób na sali targowej
W targach Baltexpo 2023 bierze udział ponad 200 wystawców z 12 państw
fot. Piotr Wittman/ gdansk.pl
 
- Przygotowujemy strategiczne programy rozwoju dla naszego miasta do roku 2030 i następne lata. I gospodarka morska pełni w nich kluczowe znaczenie. Dzięki rozwojowi nowych technologii w najbliższych latach powstanie 70 tysięcy nowych miejsc pracy. Dla Gdańska ważne jest to, aby gospodarka morska rozwijała się ponad politycznymi podziałami. Cieszę się, że rozwój portu gdańskiego właśnie w ten sposób się odbywa - podkreślił Piotr Borawski.

Ilu jest gości na Baltexpo?

Leszek Bonna, wicemarszałek pomorski dodał, że to właśnie branża portowa i stoczniowa jest kołem zamachowym całej gospodarki Pomorza. 

"Siły natury łączymy z innowacją". W Gdańsku ruszyła budowa fabryki wież wiatrowych offshore

Andrzej Bojanowski, prezes MTG, podkreślił, że już pierwszego dnia targi Baltexpo odniosły frekwencyjny sukces - na wydarzenie zarejestrowało się ok. 4,6 tysięcy gości. 
 
- Baltexpo weszło w okres młodzieńczej dojrzałości. Życzę wystawcom dobrych kontraktów i wielu zwiedzających, bo przecież gospodarka morska interesuje wszystkich mieszkańców naszego regionu, nie tylko specjalistów. Trzeba wrzucić całą naprzód i pokazywać, że Gdańsk nie odwrócił się od morza i Gdańsk wraz z Gdynią cały czas rozwija gospodarkę morską - powiedział Bogdan Borusewicz, wicemarszałek Senatu.  

Kto został laureatem Złotej Kotwicy?

Pierwszego dnia targów przyznana została nagroda Złotej Kotwicy Baltexpo 2023 dla przedsiębiorstw i instytucji, których działania lub osiągnięcia w okresie dwóch lat od ostatniej edycji targów mają lub mogą mieć znaczący wpływ na rozwój gospodarczy.
 
Nagrody wręczono w sześciu kategoriach:
 
  • przemysł okrętowy - Stocznia Crist S.A, wyróżnienie - Stocznia Szczecińska "Wulkan"
  • offshore - Uniwersytet Morski w Gdyni, wyróżnienie - Elektryka Morska sp. z o.o.
  • infrastruktura - Urząd Morski w Gdyni oraz Urząd Morski w Szczecinie
  • militaria - Remontowa Holding S.A.
  • innowacja - Mapalu Paweł Łuniewski
  • osobowość gospodarki morskiej - Adam Ruszkowski, prezes zarządu Remontowa Holding S.A.

Pierwsza inwestycja na Pomorzu spółki CTP. Na obszarze portowym powstaną dwie wielkie hale

W kategorii startup zwycięzcę Złotej Kotwicy poznamy podczas drugiego dnia targów w środę, 11 października
 
ZOBACZ FILM Z PIERWSZEGO DNIA BALTEXPO 2023:
 
 

Jak wziąć udział w Baltexpo?

Wstęp na Baltexpo dostępny jest w trzech kategoriach na stronie internetowej wydarzenia: bilet standard (1 dzień - 70 zł brutto, 2 dni - 90 zł brutto, 3 dni - 130 zł brutto), bilet premium (650 zł netto) oraz bilet VIP (950 zł netto). 
 
 

TV

Wielka Parada Miast na otwarcie Zjazdu Hanzy w Gdańsku