Konkurs grantowy "Busole" dla podmiotów z trzech dzielnic. 250 tys. zł do wzięcia od Baltic Hub

Do 16 lipca można zgłaszać wnioski w konkursie grantowym “Busole”, ogłoszonym przez Baltic Hub, największy terminal kontenerowy na Bałtyku. O wsparcie mogą ubiegać się organizacje działające w sąsiadujących z tą firmą w dzielnicach: Stogach, Przeróbce, Krakowcu-Górkach Zachodnich. Wnioski o grant nie mogą przekraczać 36 tysięcy złotych. Pula nagród w programie Baltic Hub wynosi 250 tys. zł. Granty sfinansują siedem przedsięwzięć.
19.06.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
betonowe nabrzeże portowe. na pierwszym planie widoczne tory, w tle statek wypełniony kontenerami i zwisające nad nim portowe suwnice. z boku kadru widoczna grupa ludzi w jaskrawych strojach roboczych
Baltic Hub jest od kilku lat największym terminalem kontenerowym na Morzu Bałtyckim
Piotr Wittman / www.gdansk.pl

Jaka jest idea konkursu "Busole"?

W II edycji programu "Busole" zostało zrealizowanych siedem projektów. Łącznie skorzystało z nich niemal 1650 osób. Wybrane projekty otrzymały w sumie 250 tys. zł na realizację lokalnych inicjatyw. Identyczną pulę grantów Baltic Hub zarezerwował w tegorocznej edycji "Busol". 
 
- Konkurs “Busole” powstał z myślą o wspieraniu inicjatyw, które realnie wpływają na jakość życia mieszkańców naszych sąsiadujących dzielnic. Chcemy, aby nasza działalność gospodarcza przekładała się również na korzyści społeczne, dlatego wspieramy projekty, które aktywizują lokalną społeczność, promują zdrowy tryb życia, bezpieczeństwo, edukację i ekologię. Jesteśmy dumni, że dzięki naszemu wsparciu mieszkańcy mogą rozwijać pasje, integrować się i czerpać radość z nowych możliwości - mówi Charles Baker, Dyrektor Generalny Baltic Hub.

Jakie projekty wygrały II edycję "Busoli"?

Projekty w II edycji konkursu "Busole" koncentrowały się na takich obszarach, jak integracja społeczna, edukacja, ekologia oraz zdrowy styl życia.

Baltic Hub największym terminalem kontenerowym na Bałtyku. Rekordy przeładunków 2023 roku

Inicjatywy obejmowały m.in. aktywny wypoczynek dla dzieci, warsztaty manualne i sportowe dla młodzieży, a także programy ekologiczne i edukacyjne w szkołach oraz inwentaryzację zasobów przyrodniczych, przeprowadzoną przez Polski Klub Ekologiczny, Oddział Pomorski. 
 
Uczestnicy mogli brać udział w różnorodnych zajęciach, takich jak lekcje windsurfingu z Akademickim Związkiem Sportowym, zajęcia manualne z Fundacją Obudź Nadzieję, a także warsztaty z samoobrony i tańca w Fit Lady Studio
Na zdjęciu widzimy rozległy plac budowy położony nad wodą, prawdopodobnie w porcie morskim. Widać duże ilości piachu i ziemi, a także sprzęt budowlany, taki jak koparki i ciężarówki. Plac budowy jest ogrodzony, a w tle widać kontenery przeładunkowe ustawione na nabrzeżu oraz dźwigi portowe. Widok z lotu ptaka pozwala zobaczyć zarysowaną organizację terenu, z wyraźnie wyznaczonymi strefami robót ziemnych. Prawdopodobnie jest to budowa nowego terminalu kontenerowego lub rozbudowa istniejącej infrastruktury portowej.
W Baltic Hub trwa budowa trzeciego terminalu. Wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę nabrzeża T3 odbyło się 5 czerwca 2024 r.
fot. Grzegorz Mehring/ gdansk.pl
 
Dzięki dofinansowaniu z grantu "Busole" stworzono też miejsca sprzyjające nauce i relaksowi na świeżym powietrzu w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 11, w pełni wyposażone sale do terapii zajęciowej w Domu Pomocy Społecznej Ostoja oraz nowoczesną salę ze specjalistycznym sprzętem do przeprowadzania eksperymentów i wiele innych udogodnień w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 3.

Jak wziąć udział w konkursie "Busole"?

Jak co roku, do zgłaszania inicjatyw w programie "Busole" zaproszone są: organizacje non-profit, szkoły, przedszkola oraz inne instytucje działające na terenie Stogów, Przeróbki i Krakowca-Górek Zachodnich. W konkursie nie mogą brać udziału osoby fizyczne. 
 
Wnioski o granty w trzeciej edycji "Busoli" są przyjmowane do 16 lipca 2024 r. Oceniać je będzie kapituła konkursu, w skład której wchodzić będą nie tylko przedstawiciele Baltic Hub, ale także innych instytucji takich, jak Port Gdańsk i Urząd Miasta Gdańska.

Nowy terminal w Baltic Hub już z kamieniem węgielnym. Zacznie pracę w 2025. FOTO i WIDEO

Wszystkie szczegóły, regulamin i formularze wniosków znajdują się na stronie internetowej Baltic Hub.
 
Uwaga! Koordynatorzy wszystkich nadesłanych zgłoszeń projektowych mogą być poproszeni o przedstawienie założeń, celu oraz potencjalnej liczby i opisu beneficjentów w krótkiej prezentacji na spotkaniu z Działem Marketingu i Komunikacji w siedzibie firmy Baltic Hub we wskazanym przez Baltic Hub terminie.

Podstawowe informacje o Baltic Hub

Baltic Hub to duży pracodawca w regionie. Zatrudnia ponad 1000 osób. Firma ma znaczący wpływ na regionalną i polską gospodarkę, generując miliardy złotych rocznie do budżetu państwa z tytułu podatku VAT, akcyzy i ceł.
 
Do października 2022 r. firma nosiła nazwę Deepwater Container Terminal Gdańsk, w skrócie DCT Gdańsk.
 
Obecnie jest własnością PSA International (40 proc.), Polskiego Funduszu Rozwoju (30 proc.) oraz IFM Global Infrastructure Fund, którego doradcą jest IFM Investors (30 proc.).

Kto wygrał II konkurs grantowy „Busole” firmy Baltic Hub? Do 7 laureatów trafi 250 tys. zł

W 2019 r. Baltic Hub jako pierwszy terminal na Morzu Bałtyckim obsłużył ponad 2 miliony TEU (20-stopowy kontener - przyp. red.) w jednym roku, a w lipcu 2021 r. pobił swój rekord TEU obsłużonych w jednym zawinięciu statku – 20 207 TEU.
 
Rok 2023 ugruntował pozycję Baltic Hub jako lidera przeładunków kontenerów na Bałtyku. Gdański terminal odnotował wynik na poziomie 2,05 mln TEU, przyjął ponad 600 statków, w tym 105 oceanicznych. W ub. roku Baltic Hub zaliczył też kolejny kamień milowy: we wrześniu 2023 r. obsłużono 20-milionowy kontener od powstania firmy 17 lat temu.

 

TV

Ostatni dzień 44. Zjazdu Nowej Hanzy w Gdańsku