Gdańsk wśród najlepszych miast do życia w Polsce. Za nami - Warszawa, Wrocław, Kraków

W którym polskim mieście wojewódzkim żyje się najlepiej? Sprawdził to serwis Business Insider. Gdańsk dał się wyprzedzić tylko Olsztynowi i Lublinowi - zajęliśmy trzecie miejsce, ex aequo z Poznaniem. Przeanalizowano takie aspekty, jak: wysokość zarobków, ceny mieszkań z rynku wtórnego, stopę bezrobocia, a także dostęp do lekarzy, poziom przestępczości i jakość powietrza.
02.04.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
na zdjęciu chłopak z rowerem, stoi na promenadzie, w tle plaża i mnóstwo plażowiczów
Gdańsk może poszczycić się najlepszym powietrzem wśród miast wojewódzkich w Polsce
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Najlepszy Olsztyn, Gdańsk trzeci

W opublikowanym właśnie raporcie, pierwsze miejsce na podium zajął Olsztyn. W tym mieście żyje się najlepiej. Na drugim miejscu uplasował się Lublin. Trzecie miejsce przypadło ex aequo dwóm miastom: Gdańskowi i Poznaniowi. Mocną stroną Olsztyna jest dostępność mieszkań, niska przestępczość i całkiem dobra jakość powietrza. Lublin także może pochwalić się wysokim poziomem bezpieczeństwa i dość łatwy dostęp do lekarzy.

Co ciekawe, stolica Wielkopolski w ubiegłym roku zajmowała w tym rankingu pierwsze miejsce.  W związku z obniżeniem jakości powietrza, dostępności mieszkań, ale też wynagrodzeń, Poznań musi zadowolić się tym razem trzecim miejscem - pozostaje jednak miastem z najniższym bezrobociem w Polsce. 

Trzy gdańskie zabytki ubiegają się o laur w prestiżowym, ogólnopolskim konkursie

Wynagrodzenie, bezrobocie, mieszkania w Gdańsku

Nasze miasto  awansowało, w porównaniu z ubiegłym rokiem, o dziewięć pozycji. Mamy bowiem najlepszą jakość powietrza wśród wszystkich polskich miast wojewódzkich. 

W kategorii “Bezrobocie” Gdańsk zajął 8. miejsce, a w kategorii “Średnie wynagrodzenie” - 3. miejsce. W przypadku “Dostępności mieszkań” nasze miasto uplasowało się na 13. miejscu, natomiast “Dostępność do lekarza na NFZ” daje nam 4. miejsce wśród 16 miast wojewódzkich. Jeśli chodzi o kategorię “Przestępczość”, także zajęliśmy 13. miejsce. Warto w tym punkcie zwrócić uwagę na to, że Gdańsk jest miastem bardzo popularnym wśród turystów. Ich wysoka liczba także przekłada się na policyjne statystyki. 

Magazyn Forbes: Jarmark św. Dominika w Gdańsku wśród najlepszych w Europie

Serwis BI opierał się na danych ze stycznia 2024 r.

mapa polski z zaznaczonymi największymi miastami
Gdańsk wśród najlepszych miast do życia!
Mat. Gdansk.pl

Ogólnopolskie dane, różnie w poszczególnych miastach

Business Insider wziął pod uwagę dane z 16 miast wojewódzkich. Zaledwie sześć z tych miast może pochwalić się wzrostem liczby mieszkańców.

Na tle Unii Europejskiej Polska może pochwalić się jednym z najniższych poziomów bezrobocia. Według rejestrów urzędów pracy na początku 2024 r. wyniosło ono 5,4 proc. Jak zauważa serwis, inflacja spada, choć  nie widać jeszcze przełożenia tego na wzrost wynagrodzeń, a średnia płaca zbliża się do poziomu 8 tys. zł brutto. W ocenie BI, dla większości młodych ludzi, którzy myślą o usamodzielnieniu się, jednomiesięczna pensja nie wystarczy na zakup nawet 1 m kw. mieszkania.

- Oczywiście taka diagnoza jest dużym uogólnieniem. Inaczej wygląda sytuacja finansowa, ale też życie w Warszawie, Rzeszowie, Wrocławiu czy Szczecinie. Szczegółowa analiza sytuacji na rynku pracy w różnych regionach kraju ujawnia duże różnice.  Biorąc pod uwagę nieco mylące średnie statystyki dla całego kraju, postanowiliśmy sprawdzić, jak żyje się mieszkańcom w różnych regionach Polski. Na tej bazie powstał ranking najlepszych miast do życia w Polsce - wyjaśnia Business Insider. 

Pierwszy zeroemisyjny autobus na zielony wodór na gdańskich liniach

Oficjalne dane instytucji publicznych

Wszystkie dane, na których opierał się BI, przygotowując ten raport, pochodzą z oficjalnych źródeł - publikowanych przez takie instytucje, jak Główny Urząd Statystyczny (bezrobocie, przeciętne wynagrodzenie, przestępczość), Narodowy Fundusz Zdrowia (dostępność lekarzy), Główny Inspektorat Ochrony Środowiska (jakość powietrza) i portal Morizon.pl (ceny mieszkań).

- W opisach niektórych wyników posługujemy się uproszczeniami. Jeśli wskazujemy na dostępność mieszkań, to pod tym pojęciem należy rozumieć relację średniej ceny mieszkań z drugiej ręki w danym mieście do przeciętnego wynagrodzenia na tym terenie. Kategorię dostępność do lekarzy oparliśmy na przykładzie średniej liczby dni oczekiwania pacjenta na dostanie się do ortopedy na NFZ (jako punkt odniesienia wzięliśmy dość popularną specjalizację). Poziom przestępczości mierzymy liczbą wszystkich stwierdzonych przestępstw w przeliczeniu na liczbę mieszkańców. Z kolei wskaźnikiem służącym do pomiaru jakości powietrza jest pył zawieszony PM10 i jego średnia ilość w ciągu całego miesiąca - wyjaśniają autorzy raportu.

„Monsieur Armand” z Gdańska wśród najlepszych cukierni świata. Na liście tylko 10 lokali z Polski

2 kwietnia opublikowano pierwszą część raportu. W najbliższych dniach opublikowane zostaną pozostałe dwie części opracowanego dokumentu.

TV

To przedszkole jest wzorem