• Start
 • Wiadomości
 • Gdańsk bez kopciuchów. Program „Ciepłe Mieszkanie” - złóż wniosek

Szczelne okna, nowy piec - rusza program „Ciepłe Mieszkanie”. Już możesz złożyć wniosek

Już od dziś, 1 marca 2023 r., mieszkańcy budynków wielorodzinnych mogą składać wnioski do programu „Ciepłe Mieszkanie". Dotację, sięgającą niemal 40 tys. zł, można przeznaczyć m.in. na wymianę pieca "kopciucha” na inne źródło ciepła, montaż nowych okien lub podłączenie się do sieci ciepłowniczej. Warunkiem uzyskania podstawowego poziomu dofinansowania jest dochód roczny nie przekraczający 120 tys. zł. Wnioski będą przyjmowane do 31 sierpnia 2025 roku.
01.03.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Piec, nad nim pochylony mężczyzna mundurze z napisem Straż Miejska
Nz. Eko Patrol Straży Miejskiej w Gdańsku podczas sprawdzania pieców mieszkańców Gdańska. Ten piec V klasy na pelet, choć nowy, po 1 lipca 2035 roku nie będzie mógł już być używany na Pomorzu, ponieważ pelet to paliwo stałe (od tej daty jego stosowanie będzie zabronione)
fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl

Program, dofinansowany z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, skierowany jest do osób, które mieszkają w budynkach wielorodzinnych, bez centralnego systemu ogrzewania i korzystają z indywidualnego źródła ciepła na paliwa stałe.

Kto może skorzystać z programu?

Wniosek o dofinansowanie może złożyć osoba fizyczna, która jest właścicielem lub współwłaścicielem mieszkania znajdującego się w budynku mieszkalnym wielorodzinnym. Warunkiem uzyskania podstawowego poziomu dofinansowania jest dochód roczny nie przekraczający 120 000 zł.

"Niestety, wciąż jesteśmy gotowi zapłacić więcej za markowe ciuchy, niż za rozwiązania eko"

Przeciętna kwota przypadająca na jeden lokal mieszkalny wynosi od 15 do 37,5 tys. zł. Dokładna wysokość dotacji zależy od dochodów wnioskodawcy. Przewidziano trzy poziomy dofinansowania:

 • podstawowy - dofinansowanie do 15 tys. zł na jeden lokal mieszkalny (maksymalnie 30 proc. kosztów kwalifikowanych),
 • podwyższony - dofinansowanie do 25 tys. zł na jeden lokal mieszkalny (maksymalnie 60 proc. kosztów),
 • najwyższy - dofinansowanie do 37,5 tys. zł na jeden lokal mieszkalny (maksymalnie 90 proc. kosztów).

Podstawowy poziom dofinansowania przysługuje osobom, których roczny dochód nie przekracza 120 tys. zł. Podwyższony poziom skierowany jest do osób, których miesięczny dochód nie przekracza 1673 zł w gospodarstwie wieloosobowym lub 2342 w gospodarstwie jednoosobowym. Najwyższy poziom dofinansowania jest przeznaczony dla osób, których miesięczny dochód to maksymalnie 900 zł w gospodarstwie wieloosobowym albo 1260 w gospodarstwie jednoosobowym. Do starania się o najwyższy poziom mają prawo także osoby mające prawo do zasiłku stałego, okresowego, rodzinnego lub opiekuńczego.

Na co można otrzymać dofinansowanie?

„Ciepłe Mieszkanie” pozwala uzyskać dofinansowanie na wymianę źródeł ciepła i inne prace termomodernizacyjne w budynkach wielorodzinnych.

Cele, na które można wnioskować o dofinansowanie:

 • podłączenie do efektywnego źródła ciepła (w tym do węzła cieplnego znajdującego się w budynku);
 • pompa ciepła typu powietrze/woda;
 • pompa ciepła typu powietrze/powietrze;
 • kocioł gazowy kondensacyjny;
 • kocioł na pellet drzewny o podwyższonym standardzie;
 • ogrzewanie elektryczne.

W kosztach kwalifikowanych wyróżniona jest również dokumentacja projektowa. Ponadto dokonać można wymiany stolarki okiennej i drzwiowej (jeśli drzwi oddzielają pomieszczenie ogrzewane od nieogrzewanego).

Od kopciucha po piec V klasy, czyli kilka godzin ze służby Eko Patrolu Straży Miejskiej

Dzięki dotacji osoby, które mają w swoich mieszkaniach źródła ciepła takie jak np. piec kaflowy, piecokuchnia czy koza będą mogli łatwiej i taniej utrzymać w domu optymalną temperaturę, a na wymianie pieca skorzysta też środowisko. Jeśli przy okazji wnioskodawcy wymienią okna i drzwi, koszty ogrzewania dodatkowo spadną, gdyż mniej ciepła będzie uciekać przez nieszczelności.

Szczegółowe warunki programu określa regulamin.

Wypełniony wniosek można złożyć w Biurze Energetyki Urzędu Miejskiego w Gdańsku, po wcześniejszym umówieniu się pod nr. tel. 58 323 70 98. Biuro Energetyki mieści się przy ul. Kartuskiej 32/34 w Gdańsku, dostępne jest dla mieszkańców od poniedziałku do piątku, w godz. 9.00 – 15.00.

Wnioski do programu będą przyjmowane do 31 sierpnia 2025 roku.

(opr. AK)

TV

Dobiega końca realizacja zakładu termicznej obróbki odpadów