Minęło już 100 dni wojny Putina. Gdańsk pomaga Ukrainie od początku - poznaliśmy liczby

W piątek, 3 czerwca, mija 100 dni od czasu rozpoczęcia inwazji putinowskiej Rosji na Ukrainę. W Gdańsku od pierwszych dni wojny organizowane jest wsparcie dla uchodźców. W piątek, 3 czerwca podsumowane zostały działania w ramach akcji Gdańsk Pomaga Ukrainie. Liczby są imponujące: 29 transportów humanitarnych na ponad 4,5 mln złotych, 29 tysięcy posiłków wydanych uchodźcom w Gdańsku.
( 03.06.2022 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Prezydent Aleksandra Dulkiewicz pod masztem Góry Gradowej, w chwili wciągnięcia wielkiej patchworkowej biało-czerwonej flagi: - Jeden z białych kawałków to także fragment koszuli prezydenta Pawła Adamowicza. Cieszę się, że siadłam przy maszynie i dołożyłam swój kawałek. Myślę, że ta flaga jest wyrazicielem marzeń o Polsce, o której ja marzę. Polsce sklejonej z różnych kawałków, tak jak każdy z nas skądś jest, jest inny, inaczej myśli, przybył z różnych miejsc
Prezydent Aleksandra Dulkiewicz pod masztem Góry Gradowej, w chwili wciągnięcia wielkiej patchworkowej biało-czerwonej flagi: - Jeden z białych kawałków to także fragment koszuli prezydenta Pawła Adamowicza. Cieszę się, że siadłam przy maszynie i dołożyłam swój kawałek. Myślę, że ta flaga jest wyrazicielem marzeń o Polsce, o której ja marzę. Polsce sklejonej z różnych kawałków, tak jak każdy z nas skądś jest, jest inny, inaczej myśli, przybył z różnych miejsc
Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Wielka flaga na maszcie - święto czas zacząć

Briefing na Górze Gradowej został poprzedzony uroczystością, która rozpoczęła tegoroczne obchody Święta Wolności i Praw Obywatelskich - na najwyższy w Gdańsku maszt Góry Gradowej podniesiono wielką patchworkową biało-czerwoną flagę. Powstała ona podczas obchodów Święta Wolności i Solidarności w 2019 roku. Biało-czerwony patchwork przez dwa dni szyło prawie tysiąc osób w tym mieszkańcy, turyści, samorządowcy, imigranci. Flaga została podniesiona przez Aleksandrę Dulkiewicz, prezydent Gdańska oraz Panią Olhę i Olenę, Ukrainki, które znalazły schronienie w Gdańsku.

Prezydent Dulkiewicz o Polsce wspólnych losów

- Kiedy trzy lata temu obchodziliśmy 30 rocznicę pierwszych częściowo wolnych wyborów 1989 roku, w Strefie Społecznej, co bardzo symboliczne z inicjatywy uchodźców, a przede wszystkim uchodźczyń z Czeczenii, powstała inicjatywa wspólnego szycia flagi z kawałków, które przynosili mieszkańcy i mieszkanki Gdańska - mówiła na Górze Gradowej Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. - Jeden z białych kawałków to także fragment koszuli prezydenta Pawła Adamowicza. Cieszę się, że siadłam przy maszynie i dołożyłam swój kawałek. Myślę, że ta flaga jest wyrazicielem marzeń o Polsce, o której ja marzę. Polsce sklejonej z różnych kawałków, tak jak każdy z nas skądś jest, jest inny, inaczej myśli, przybył z różnych miejsc. Ta flaga jest może niezbyt równa, nie wszędzie ma taki sam kolor, ale myślę, że to jest taka Polska, którą my obywatelki i obywatele chcemy i możemy tworzyć.

Zobacz zapis konferencji:

Pracuj z nami/Працюйте з нами. GAiT zaprasza za stery pojazdów sąsiadów z Ukrainy

Wojna w Ukrainie - Gdańsk pomaga od początku

W Gdańsku już w pierwszych dniach wojny otwarty został punkt pomocowy dla uchodźców, który znajdował się przy ul. Dolna Brama 8, który następnie w momencie zmniejszenia się liczby uchodźców przyjeżdżających do miasta, został przeniesiony do punktu przy ul. Karmelickiej 1 w budynku dawnego kina Krewetka. Na Polsat Plus Arena Gdańsk zlokalizowany został namiot, w którym wydawane są dary i środki pomocowe dla Ukrainek i Ukraińców.

W punktach pomocy uchodźcy mogą otrzymać za darmo pomoc rzeczową w postaci odzieży, obuwia, kosmetyków oraz chemii domowej. Pomoc można odebrać raz w tygodniu i przysługuje ona każdej osobie w rodzinie. Oprócz pomocy rzeczowej uchodźcy mogą liczyć na długoterminowe produkty spożywcze.  

Gdańsk Europejską Stolicą Wolontariatu na całego

Aby odpowiednio dystrybuować pomoc dla potrzebujących, wydawana jest ona tym, którzy założą kartę Gdańsk Pomaga Ukrainie. Do tej pory wyrobiło ją 14 tysięcy uchodźców, a liczba odczytów kart w punktach pomocy na koniec maja wyniosła 48 tysięcy. 

- Dziś możemy powiedzieć, że tytuł Europejskiej Stolicy Wolontariatu 2022, który otrzymaliśmy, jest w pełni zasłużony. Na początku rok nikt nie spodziewał się, że założenia dotyczące liczby aktywnych wolontariuszy, zostaną spełnione tak szybko. Ta pomoc w Gdańsku nie mogłaby się udać, bez udziału zaangażowanych w wolontariat mieszkańców. Dziękuje za tą otwartość, życzliwość i za wsparcie. To pokazuje, że możemy tą pomoc dalej nieść - dodaje Aleksandra Dulkiewicz.

Zobacz wernisaż i wystawę fotografii „Mariupol - miasto Bohater”

Kilkudziesięcioosobowa grupa kibiców -mężczyzn, kobiet i dzieci - pozuje do wspólnego zdjęcia. Mają flagi biało-czerwone i niebiesko-żółte. Za nimi widać bryłę wielkiego stadionu, w kolorze bursztynowym
Polacy i Ukraińcy czyli braterstwo, optymizm i pomoc w trudnych czasach. To zdjęcie zrobiono w kwietniu przy okazji meczu przyjaźni Lechia Gdańsk - Szachtar Donieck. W tle jest stadion Polsat Plus Arena Gdańsk, który stał się wielkim centrum logistycznym akcji Gdańsk Pomaga Ukrainie
Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Gdańsk pomaga Ukrainie - cenne transporty

Łącznie z Gdańska wyjechało 29 transportów humanitarnych, które trafiły do miast: Browary, Lwów, Łuck, Równe, obwód doniecki, Odessa i Tarnopol. Jeden transport składał się z 32 palet, a wartość jednej palety szacuje się na 5 tysięcy złotych. W związku, z czym wartość pomocy w ramach transportów humanitarnych można oszacować na ponad 4,5 mln zł. 

Konsul Ukrainy w Gdańsku mówi o wdzięczności

Nikt nie był przygotowany na wybuch tej wojny. Pierwsza fala uchodźców, która dotarła do Polski, to były kobiety z dziećmi. Do tego także nikt nie był przygotowany, a mimo tego uchodźcy otrzymali tutaj ciepły pokój, jedzenie, otwarte serca. I otrzymują wciąż, co jest naprawdę bardzo ważne - mówił Oleksandr Płodystyi, konsul Ukrainy w Gdańsku. - Jestem wdzięczny władzom Gdańska za organizację tej pomocy, za Dolną Bramę, za Krewetkę, za możliwości mieszkania dla Ukraińców. Ta pomoc to także artykuły pierwszej pomocy, którą moi rodacy otrzymują w Madisonie, na Polsat Arenie i w wielu innych miejscach. Dziękuję także za punkt pomocy dla dzieci oraz za tę pomoc, która pojechała do Ukrainy. Kilkadziesiąt tirów z lekami do regionu charkowskiego i donieckiego już dojechało. Tiry z pomocą dotarły także do Odessy wtedy, gdy pomoc była najbardziej potrzebna.

W Gdańsku otwarto punkt UNHCR pomocy finansowej dla uchodźców

Gdańsk pomaga Ukrainie - wsparcie edukacyjne

W gdańskich szkołach i przedszkolach uczy się już ponad 3 tysiące dzieci z Ukrainy. Powołano cztery gdańskie edukacyjne punkty informacyjne, w których dostępna jest bieżąca informacja w zakresie wolnych miejsc w żłobkach, przedszkolach, szkołach podstawowych i średnich w Gdańsku. W punktach również dystrybuowany jest przewodnik, będący pakietem powitalnym dla dzieci rozpoczynających swoją edukację w gdańskich szkołach.

W dwóch gdańskich szkołach podstawowych oraz w czterech szkołach ponadpodstawowych otworzone zostały oddziały przygotowawcze dla uczniów z Ukrainy. Zatrudniani są także obywatele z Ukrainy na stanowiska pomocy nauczyciela.

Młodzi Ukraińcy w szkołach - wielkie wyzwanie

Ci uczniowie musieli tu przyjechać, przyjechali nagle i z traumami. To jest wielkie wyzwanie i chciałam pokłonić się wszystkim nauczycielom i nauczycielkom, również tym, którzy dołączyli do nas w tej sytuacji. Ukraińcom, Ukrainkom, ale też rosyjskojęzycznym pedagogom z Białorusi i Rosji, którzy pomagają w klasach przygotowawczych, które utworzyliśmy. Którzy pomagają w grupach przedszkolnych, klasach, żłobkach, aby wszystkie dzieci czuły się dobrze, zrozumiane, i aby można było im pomóc w taki sposób, jakiego oni potrzebują, zarówno edukacyjny, ale też psychologiczny - mówi Monika Chabior, zastępczyni prezydent Gdańska ds. rozwoju społecznego i równego traktowania. - Mamy w naszych społecznościach zatrudnionych psychologów ukraińskojęzycznych, psychotraumatologów, którzy są w stanie wyłapać te osoby, które potrzebują szczególnej pomocy. Szkoły zmagają się z ogromną trudnością, o której doskonale państwo wiedzą związaną koniecznością oceniania dzieci i będziemy szukać takiego sposobu, aby w ramach naszych możliwości pomóc szkołom wymienić się doświadczeniami, nauczyć się przed nadchodzącym nowym rokiem szkolnym, ponieważ spodziewamy się, że napływ dzieci będzie jeszcze większy.

Gdańskie Centrum Świadczeń. Ponad 2,7 mln zł dla osób, które przyjęły uchodźców

Przy mikrofonie Aleksandra Dulkiewicz. Za panią prezydent stoją od prawej: Monika Chabior, zastępczyni prezydenta Gdańska, Patrycja Medowska, zastępczyni dyrektora ECS, Jacek Bendykowski, prezes Fundacji Gdańskiej, Oleksandr Płodystyi, konsul generalny Ukrainy w Gdańsku. Dalej stoją wolontariusze w zielonych koszulkach. Prezydent Dulkiewicz podkreśliła kluczową rolę gdańskiego wolontariatu w niesieniu pomocy Ukrainie
Przy mikrofonie Aleksandra Dulkiewicz. Za panią prezydent stoją od prawej: Monika Chabior, zastępczyni prezydenta Gdańska, Patrycja Medowska, zastępczyni dyrektora ECS, Jacek Bendykowski, prezes Fundacji Gdańskiej, Oleksandr Płodystyi, konsul generalny Ukrainy w Gdańsku. Dalej stoją wolontariusze w zielonych koszulkach. Prezydent Dulkiewicz podkreśliła kluczową rolę gdańskiego wolontariatu w niesieniu pomocy Ukrainie
Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

22 tysiące rodzin otrzyma wsparcie finansowe

W Zieleniaku funkcjonuje punkt doraźnej pomocy gotówkowej finansowanej przez Światową Służbę Federacji Luterańskiej oraz UNHCR (Urząd Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych do spraw uchodźców). Pomocą objętych zostanie 22000 rodzin. W jej ramach głowa rodziny uciekającej przed wojną w Ukrainie otrzyma 700 zł miesięcznie, a każdy kolejny członek rodziny 600 zł miesięcznie. W tej chwili z pomocy skorzystało 2608 osób, w tym 1009 rodzin. Łączna wartość programu to 55 mln złotych.

Dodatkowo od maja przy wsparciu Fundacji Gdańskiej wystartowały dwa programy podmiotów zewnętrznych w postaci wsparcia finansowego. Program Fundacji Biedronki „Witamy i Pomagamy” w postaci kart zakupowych o wartości 300 zł miesięcznie i e-kodów o wartości 50 zł. Łączna wartość programu na terenie Gdańska wynosi 1 649 150 zł. Drugą formą pomocy dostępną dzięki współpracy UNHCR, Światowej Służby Federacji Luterańskiej i Fundacji Gdańskiej jest program pomocy dla 22 tys. rodzin o łącznej wartości 55 mln zł. 

Już prawie 30 tys. posiłków dla uchodźców

- Od poniedziałku 28 lutego funkcjonuje program Gdańsk Pomaga Ukrainie. Udało nam się zrobić wiele rzeczy, które miały charakter unikatowy. Punkt na Dolnej Bramie to był jedyny punkt w Polsce, w którym w jednym miejscu, w jednym budynku funkcjonowały NGO, urzędnicy Miasta Gdańska, urzędnicy pana marszałka, urzędnicy pana wojewody, straż graniczna oraz wojska ochrony terytorialnej. Ci wszyscy ludzie, spotykając się, odkrywali, że razem robią coś dobrego - mówił Jacek Bendykowski, prezes Fundacji Gdańskiej.

Do końca maja zestawy ciepłych posiłków zapewniano dzięki wsparciu amerykańskiej organizacji World Central Kitchen. W kwietniu i maju na terenie Gdańska wydano łącznie 28 913 posiłków o wartości blisko 2 mln zł. 

Zobacz fotorelację z Góry Gradowej: