• Start
  • Wiadomości
  • W Gdańsku otwarto punkt UNHCR pomocy finansowej dla uchodźców

W Gdańsku otwarto punkt UNHCR pomocy finansowej dla uchodźców

Dwadzieścia tysięcy rodzin z Ukrainy, które znalazły schronienie w Gdańsku otrzyma finansowe wsparcie. W ramach akcji "Gdańsk pomaga Ukrainie" w budynku „Zieleniaka” otwarto punkt doraźnej pomocy gotówkowej przeznaczonej dla uchodźców. Jest jednym z sześciu, które powstaną na terenie całej Polski.
17.05.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
kilkoro osób stoi i pozuje do zdjęcia na tle logo firm współpracujących
Służba Światowa Federacji Luterańskiej (LWF World Service) wraz z Agencją ONZ ds. Uchodźców (UNHCR) przy wsparciu Miasta otworzyły w Gdańsku punkt finansowego wsparcia dla uchodźców z Ukrainy
fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl

W odpowiedzi na potrzeby uchodźców uciekających przed wojną w Ukrainie, LWF World Service - czyli Służba Światowa Federacji Luterańskiej (Lutheran World Federation) - otwiera w Polsce sześć punktów doraźnej pomocy gotówkowej. Punkt rejestracyjny dla uchodźców w Gdańsku - "Zieleniak", przy ul. Wały Piastowskie 1 - będzie miał za zadanie zarejestrować i następnie monitorować wypłacanie pomocy gotówkowej dla 20 tys. rodzin. Ma też zapewnić priorytetowe traktowanie najsłabszych i najbardziej nieodpornych w tej grupie.

- Dzięki współpracy wielu środowisk, otworzyliśmy punkt, który będzie świadczył pomoc długofalowo. Udało się wejść we współpracę z Organizacją Narodów Zjednoczonych, która jest wyspecjalizowana w pomocy uchodźcom. Pozwala to odpowiednio zaopiekować się tymi, którzy w naszym mieście szukają bezpieczeństwa i spokoju - mówi Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. - Pomoc świadczona w tym miejscu będzie dawała zgłaszającym się tu osobom poczucie godności. To one będą mogły same zadecydować, co jest im najbardziej potrzebne i w jaki sposób przekazane pieniądze wykorzystać. 

Aby objąć jak największą liczbę uchodźców taką pomocą na terenie całej Polski, LWF nawiązała współpracę z Wysokim Komisarzem Narodów Zjednoczonych do spraw uchodźców (UNHCR) polegającą na tworzeniu wspólnej, zbiorczej bazy danych biometrycznych osób, które rejestrują się w poszczególnych punktach w Polsce. Wysokość pomocy gotówkowej wypłacanej w punktach LWF będzie taka sama, jak w innych punktach UNHCR.

Działalność punktu w Gdańsku przewidziano na 6 miesięcy. Codziennie punkt będzie w stanie zarejestrować około 100 osób
Działalność punktu w Gdańsku przewidziano na 6 miesięcy. Codziennie punkt będzie w stanie zarejestrować około 100 osób
fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl

Każda zarejestrowana rodzina otrzyma 3-miesięczne wypłaty w wysokości 710 zł na głowę rodziny oraz 610 zł na głowę każdego z jej członków (łącznie maks. 4 osoby). Po zarejestrowaniu i pobraniu danych biometrycznych uczestnicy programu otrzymają kody BLIK do wypłaty gotówki w bankomatach w Polsce. Pobieranie danych biometrycznych ma zapobiec pobieraniu świadczeń gotówkowych w kilku punktach jednocześnie.

Działalność punktu w Gdańsku przewidziano na 6 miesięcy. Codziennie punkt będzie w stanie zarejestrować około 100 osób. Uchodźcy, którzy zarejestrowali się za pomocą karty „Gdańsk pomaga Ukrainie”, a jest ich obecnie już ponad 15 tys. osób, otrzymają na podany numer telefonu komórkowego lub e-mail zaproszenie do centrum rejestracyjnego na konkretny dzień i konkretną godzinę.

Aby otrzymać kartę „Gdańsk pomaga Ukrainie” należy wypełnić formularz na stronie Gdańsk Pomaga Ukrainie.

Witamy i pomagamy - 1,6 mln zł od Fundacji Biedronki

W ramach uzupełnienia form wsparcia rzeczowego na Polsat Plus Arenie w Gdańsku, dzięki programowi Fundacji Biedronki „Witamy i pomagamy”, osoby szczególnie potrzebujące będą mogły otrzymać karty przedpłacone lub e-Kody na zakupy do sklepów Biedronka.

Karta „Witamy i pomagamy” jest doładowywana trzykrotnie kwotą 300 zł (maks. 900 zł) i można nią płacić w sklepach Biedronka. Karty otrzymują uchodźcy, którymi opiekują się organizacje pomocowe, w tym przypadku jest to Fundacja Gdańska.

Karty są skierowane do osób, które planują zostać w Polsce na dłużej i nie mają wystarczających środków do życia. E-Kod jest zasilany jednorazowo kwotą 50 zł.

- Pomoc świadczona w tym miejscu będzie dawała zgłaszającym się tu osobom poczucie godności - powiedziała Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz
- Pomoc świadczona w tym miejscu będzie dawała zgłaszającym się tu osobom poczucie godności - powiedziała Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz
fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl

Żywność od miasta Rotterdam

W tym tygodniu w głównym punkcie udzielania pomocy na Polsat Plus Arenie dystrybuowane są także pakiety żywnościowe sfinansowane dzięki darowiźnie Rotterdamu, które przekazało na ten cel 100 tys. euro.

Pomoc jest jednak ciągle potrzebna. Od 16 marca do 16 maja w Gdańsku łącznie nadaliśmy obywatelom Ukrainy blisko 16 tysięcy numerów PESEL. O aktualnych potrzebach oraz formach wsparcia więcej informacji można znaleźć na stronie Gdańsk Pomaga Ukrainie.

oprac. AU

TV

Kolorowa Parada Seniorów w sercu Gdańska