Cinematika 2022, czyli najlepsza muzyka i film dla prawdziwych kinomaniaków
Przed nami ostatni koncert tegorocznej, 17. edycji Gdańskiej Jesieni Pianistycznej w Filharmonii Bałtyckiej na Ołowiance. Festiwal zwieńczy koncert symfoniczny w piątek, 25 listopada, z udziałem australijskiego pianisty ukraińskiego pochodzenia Alexandra Gavrylyuka. Pianista zagra z Orkiestrą Polskiej Filharmonii Bałtyckiej, prowadzoną tym razem przez innego cenionego na świecie Australijczyka - Daniela Smitha.
Gavrylyuk wygrał m.in. Międzynarodowy Konkurs Młodych Pianistów im. Vladimira Horovitza w Kijowie (1999), Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny w Hamamatsu w Japonii (2000) oraz Międzynarodowy Mistrzowski Konkurs Pianistyczny im. Artura Rubinsteina w Tel Avivie (2005). Od 2003 roku jest oficjalnie artystą firmy Steinway. W Gdańsku zagra Koncert fortepianowy a-moll op. 54 Roberta Schumanna. Orkiestra wykona ponadto II Symfonię c-moll op. 12 Alfredo Caselli.
Początek koncertu o godzinie 19.00. Bilety: od 22-95 zł.
W piątek i sobotę, 25-26 listopada, w Teatrze Miniatura (al. Grunwaldzka 16) odbędzie się kontynuacja XIX edycji Biografii Gdańskich - Dni Mniejszości Narodowych.
W ramach wydarzenia, w piątek o godzinie 18.00 można będzie obejrzeć pokaz ludowego zespołu tanecznego Spietlius z Litwy oraz posłuchać koncertów: złożonego z trójmiejskich artystów zespołu Emigrah i białoruskiego zespołu rockowego Relikt.
Natomiast w sobotę, o godzinie 11.00, artyści pochodzący z Ukrainy - Alina Bogdanowicz i Stanisław Wojciechowski - pokażą lalkowy spektakl „Koniku!”, który powstał w ramach rezydencji artystycznych Ukraina - Białoruś, Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego. Będzie to przedstawienie bez słów, dla dzieci od 5. roku życia, nie tylko polskojęzycznych.
A od godziny 16.30 w sobotę, odbywać się będzie pokaz tańców orientalnych w wykonaniu nagradzanych profesjonalistek z grupy Art Orient, koncert zespołu Michalove komponującego własne aranżacje ludowych pieśni Ukrainy, Polski i Bałkanów. oraz koncert artystów Teatru Żydowskiego z Warszawy, śpiewających w językach jidysz, polskim i hebrajskim.
Wejście bezpłatne na podstawie zaproszeń do odbioru w kasie teatru.
Wydarzenie organizowane jest przez Teatr Miniatura we współpracy z Miastem Gdańsk, Białoruskim Towarzystwem Kulturalnym CHATKA, Związkiem Mniejszości Niemieckiej w Gdańsku, Muzułmańską Gminą Wyznaniową w Gdańsku, oddziałem pomorskim Związku Ukraińców w Polsce oraz oddziałami gdańskimi Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Polsce i Stowarzyszenia Litwinów w Polsce.
W ten weekend, już po raz siódmy Uniwersytet Gdański ma okazję zaprosić mieszkańców Trójmiasta na Nordic Focus Festival - Festiwal Kultury Nordyckiej, który odbędzie się w dniach 25-27 listopada na terenie akademickiego kampusu Uniwersytetu Gdańskiego, a także w Oddziale Etnografii Muzeum Narodowego w Gdańsku i w Księgarni Smak Słowa w Sopocie. To cykliczne wydarzenie poświęcone kulturze nordyckiej, przybliżające nam najciekawsze wiadomości o naszych sąsiadach z Północy i samym regionie Skandynawii, różnorodnym i fascynującym, w którym powstają posępne kryminały, muzyka przenosząca nas w inny wymiar rzeczywistości, intrygująca kuchnia i interesujące filmy.
W ramach zajęć warsztatowych widzowie będą mieli niebywałą okazję poznać podstawy języka grenlandzkiego, a najmłodsi odbiorcy wezmą udział w arktycznych warsztatach literackich wokół książki „Listy z Grenlandii. Na arktycznym szlaku” Adama Jarniewskiego. Ponadto, w bloku literackim spotkamy się z autorkami reportaży o współczesnym społeczeństwie skandynawskim w kontekście tematów praw obywatelskich i wolności obyczajowej: Urszulą Chylaszek („Kanska. Miłość na Wyspach Owczych”) i Katarzyną Tubylewicz(„Szwedzka sztuka kochania”).
Uznani podróżnicy w tym roku opowiedzą o swoich ekstremalnych wyprawach - zagoszczą m.in.: Rafał Król czy Zbigniew Szwoch. Poza tym każdy chętny mieszkaniec Trójmiasta będzie mógł wystąpić w bloku „Moja Skandynawia”, przedstawiając swoje indywidualne wyczyny podróżnicze ze skandynawskich szlaków. Na festiwalowej scenie muzycznej wystąpi natomiast Łukasz Szatt Palkowski z niepowtarzalnym live act’em skomponowanym z dźwięków zebranych na Grenlandii (psów zaprzęgowych, lodu, wiatru itp.), wzbogacony wizualizacjami z dalekiej Północy. Anita Horowska oprowadzi widzów po autorskiej wystawie, zatytułowanej „Jej Wysokość Północ”.
Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny. Program i więcej informacji: Nordic Focus Festival 2022 od piątku do niedzieli. Czeka moc atrakcji. Wstęp wolny.
Miłośników tenisa stołowego z dzielnicy Orunia-Św. Wojciech-Lipce oraz okolic, w tę sobotę Stowarzyszenie Koloseum Gdańsk zaprasza do Branżowej Szkoły nr 8 - CKZiU nr 2 Gdańsk (ul. Smoleńska 5/7) na I Turniej Amatorów Tenisa Stołowego.
Zawody skierowane są do uczestników na poziomie rekreacyjnym. Celem imprezy jest popularyzacja tenisa stołowego wśród dzieci i młodzieży szkolnej oraz osób starszych, a także rozwój ich sprawności fizycznej oraz rywalizacja w duchu zasad fair - play.
Dla uczestników, którzy zajmą pierwsze trzy miejsca organizatorzy przewidzieli nagrody w postaci pucharów, medali i nagród rzeczowych. Każdy z uczestników otrzyma medale pamiątkowe.
Zawody zostaną przeprowadzone na ośmiu nowych stołach do tenisa stołowego, w hali sportowo-widowiskowej. Oficjalne otwarcie turnieju zaplanowano na godzinę 10:00, zakończenie - na godzinę 15.00.
Zapisy trwały do 20 listopada, ale organizatorzy zapraszają do wspólnego kibicowania - każdy może przyjść obserwować sportowe zmagania. Wstęp wolny.
Turniej jest organizowany w ramach realizacji zadania publicznego pt. „Sportowa Orunia”. Zadanie jest realizowane z dofinansowania z zakresu rozwoju sportu na terenie Gminy Miasta Gdańska 2022.
W sobotę, jak co tydzień w Operze Bałtyckiej (al. Zwycięstwa 15) odbędzie się muzyczne spotkanie w ramach odsłony popularnego cyklu, pełnych humoru wykładów Jerzego Snakowskiego „Opera? Si!”. W trakcie wydarzenia widz będzie miał okazję do wysłuchania najpiękniejszych fragmentów operowych, poznania teatralnych tajemnic oraz odkrycia nowych, nieznanych dotąd dzieł. Dowcipna prelekcja przeplatać się będzie z występami zaproszonych artystów, rozmowami ze specjalistami i krótkimi filmikami.
- Czternasty sezon „Opera? Si!” będzie sezonem „NAJ" - sezonem rekordów, zjawisk ekstremalnych, skrajnych emocji. Ten pomysł zrodził się z propozycji samych widzów, których w ubiegłym sezonie pytaliśmy o to, co w operze interesuje ich najbardziej. Do naszych opowieści jak zwykle dołożymy sporą dawkę muzyki, śpiewu i tańca - oczywiście - w jak najlepszym wykonaniu - zaprasza Jerzy Snakowski.
Cowiemy się m.in. które opery są najciekawsze, kto jest najlepszym śpiewakiem, do napisania której arii użyto największej ilości nut, kto śpiewa najwyżej, i kto zrobił największą karierę, a kto zaliczył najgorsze wpadki.
Początek o godzinie 12:00. Wydarzenie przeznaczone jest dla osób w każdej grupie wiekowej. Bilety: 30-35 zł.
Na Ekocuda - Targi Kosmetyków Naturalnych warto się udać w sobotę i niedzielę, 26-27 listopada, na Polsat Plus Arenę Gdańsk (ul. Pokoleń Lechii Gdańsk 1).
To cykliczne wydarzenie skupiające miłośników oraz producentów kosmetyków naturalnych, organicznych i wegańskich, stanowiąc doskonałą okazję, by odkryć nowe marki, spotkać ich twórców oraz zakupić ulubione eko produkty.
- Targi Kosmetyków Naturalnych Ekocuda są wyjątkowym wydarzeniem, które skupia ogromną liczbę wystawców, marek i produktów w jednym miejscu. To niepowtarzalna okazja do spotkania pasjonatów kosmetyków naturalnych - zarówno tych, którzy je wytwarzają, jak i świadomych konsumentów, którzy chętnie po nie sięgają - zapraszają organizatorzy.
Oferta wystawców obejmuje m.in.: kosmetyki do pielęgnacji ciała, włosów, do makijażu, a także dedykowane konkretnej grupie odbiorców - dla kobiet, mężczyzn czy dzieci. Szczegółowa lista wystawców: https://ekocuda.com/targi/gdansk/
Targi czynne są w godzinach 11:00 - 18:00. Wstęp wolny.
Najmłodszych, w niedzielę Teatr Miniatura (al. Grunwaldzka 16) zaprasza na spotkanie z literaturą, teatrem i... sportem. Podczas ostatniego już wydarzenia z cyklu „Książka w roli głównej”, „A ja nie chcę być księżniczką” Grzegorza Kasdepke z aktorką Magdaleną Żulińską i pedagog teatru Moniką Tomczyk przeczyta żeglarz sportowy, mistrz olimpijski i mistrz świata w klasie Finn oraz w klasie Star, wielokrotny mistrz Polski, miłośnik gry w golfa - Mateusz Kusznierewicz.
Spotkanie będzie tłumaczone na żywo na Polski Język Migowy.
Wydarzenie przeznaczone jest dla dzieci od 5. roku życia i ich dorosłych bliskich. Początek o godzinie 15:00. Wstęp jest bezpłatny na podstawie wejściówek do odbioru w kasie teatru. Po czytaniu Monika Tomczyk poprowadzi warsztaty pt. „Księżniczki i smoki. Role społeczne” dla chętnych. Zapisy na warsztaty (także bezpłatne): bilety@teatrminiatura.pl.
Wspaniałą propozycją na weekend jest także niedawno rozpoczęty Jarmark Bożonarodzeniowy. Ten wyczekiwany, wyjątkowy czas, pełen uroku i przyjaznych chwil potrwa od 18 do 23 grudnia. Na odwiedzających, na Targu Węglowym, ulicy Bogusławskiego oraz ulicy Tkacka, czeka 155 stoisk, czynnych od piątku do soboty w godzinach 12:00-21:00 oraz od niedzieli do czwartku w godzinach 12.00-20.00.
Wystawcy oferują niepowtarzalne upominki, dekoracje i smakołyki. Miłośnicy ludowego rękodzieła znajdą tu drewniane dziadki do orzechów, wyroby z lnu i wełny, ręcznie dmuchane bombki, lampki, malowane anioły, biżuteria, świece naturalne i drewniane zabawki. Nie zabraknie też dekoracji z suszonych owoców, stroików, świątecznych ozdób i ceramiki artystycznej. Dodatkowo, przy Forum Gdańsk znajdziemy mini jarmark, gdzie można znaleźć 11 dodatkowych stoisk bożonarodzeniowych. A od 2 do 23 grudnia Jarmark Bożonarodzeniowy odbywać się będzie także w Wielkiej Zbrojowni, gdzie mieści się Zbrojownia Sztuki ASP w Gdańsku.
Na smakoszy odwiedzających jarmark także czeka wiele dobrego - poza klasycznymi, świątecznymi przysmakami popróbujemy tu potraw kuchni z całego świata. W tym roku oferta jest szczególnie bogata, bo aż z 20 krajów, w tym kuchni japońskiej, tajskiej i krymsko-tureckiej. Można skosztować dań rodem z Litwy, Ameryki, Niemiec, Węgier, Hiszpanii, Belgii, Grecji, Ukrainy, Włoch, Turcji i Polski. Poszukiwacze zimowych smaków znajdą m.in. currywursty, churrosy, langosze, kurtosze, frytki, zapiekanki, świąteczne pierogi i aromatyczne grzańce.
Więcej: Gdański Jarmark Bożonarodzeniowy rozpoczęty. Smakujmy, oglądajmy. PROGRAM
Koncert charytatywny „Kobiety o wojnie” w sobotę w kościele św. Mikołaja w Gdańsku