Ekocuda, Jarmark Bożonarodzeniowy, Biografie Gdańskie

Ostatni listopadowy weekend w Gdańsku będzie okazją do odczarowania jesienno-zimowej aury - rozgrzewające i dodające kolorytu propozycje muzyczne i teatralne przygotowały m.in. Filharmonia Bałtycka na Ołowiance i Teatr Miniatura.
25.11.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Alexander Gavrylyuk będzie gwiazdą Koncert Symfonicznego kończącego 17. Gdańską Jesień Pianistyczną
Alexander Gavrylyuk będzie gwiazdą Koncert Symfonicznego kończącego 17. Gdańską Jesień Pianistyczną
mat. prasowe

Cinematika 2022, czyli najlepsza muzyka i film dla prawdziwych kinomaniaków

Przed nami ostatni koncert tegorocznej, 17. edycji Gdańskiej Jesieni Pianistycznej w Filharmonii Bałtyckiej na Ołowiance. Festiwal zwieńczy koncert symfoniczny w piątek, 25 listopada, z udziałem australijskiego pianisty ukraińskiego pochodzenia Alexandra Gavrylyuka. Pianista zagra z Orkiestrą Polskiej Filharmonii Bałtyckiej, prowadzoną tym razem przez innego cenionego na świecie Australijczyka - Daniela Smitha. 

Gavrylyuk wygrał m.in. Międzynarodowy Konkurs Młodych Pianistów im. Vladimira Horovitza w Kijowie (1999), Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny w Hamamatsu w Japonii (2000) oraz Międzynarodowy Mistrzowski Konkurs Pianistyczny im. Artura Rubinsteina w Tel Avivie (2005). Od 2003 roku jest oficjalnie artystą firmy Steinway. W Gdańsku zagra Koncert fortepianowy a-moll op. 54 Roberta Schumanna. Orkiestra wykona ponadto II Symfonię c-moll op. 12 Alfredo Caselli. 

Początek koncertu o godzinie 19.00. Bilety: od 22-95 zł.

Tegoroczna edycja Biografii Gdańskich w Teatrze Miniatura trwa do 26 listopada. Wystąpi m.in. zespół Relikt z Białorusi (na zdjęciu)
Tegoroczna edycja Biografii Gdańskich w Teatrze Miniatura trwa do 26 listopada. Wystąpi m.in. zespół Relikt z Białorusi (na zdjęciu)
mat. prasowe

W piątek i sobotę, 25-26 listopada, w Teatrze Miniatura (al. Grunwaldzka 16) odbędzie się kontynuacja XIX edycji Biografii Gdańskich - Dni Mniejszości Narodowych

W ramach wydarzenia, w piątek o godzinie 18.00 można będzie obejrzeć pokaz ludowego zespołu tanecznego Spietlius z Litwy oraz posłuchać koncertów: złożonego z trójmiejskich artystów zespołu Emigrah i białoruskiego zespołu rockowego Relikt. 

Natomiast w sobotę, o godzinie 11.00, artyści pochodzący z Ukrainy - Alina Bogdanowicz i Stanisław Wojciechowski - pokażą lalkowy spektakl „Koniku!”, który powstał w ramach rezydencji artystycznych Ukraina - Białoruś, Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego. Będzie to przedstawienie bez słów, dla dzieci od 5. roku życia, nie tylko polskojęzycznych. 

A od godziny 16.30 w sobotę, odbywać się będzie pokaz tańców orientalnych w wykonaniu nagradzanych profesjonalistek z grupy Art Orient, koncert zespołu Michalove komponującego własne aranżacje ludowych pieśni Ukrainy, Polski i Bałkanów. oraz koncert artystów Teatru Żydowskiego z Warszawy, śpiewających w językach jidysz, polskim i hebrajskim.

Wejście bezpłatne na podstawie zaproszeń do odbioru w kasie teatru.

Wydarzenie organizowane jest przez Teatr Miniatura we współpracy z Miastem Gdańsk, Białoruskim Towarzystwem Kulturalnym CHATKA, Związkiem Mniejszości Niemieckiej w Gdańsku, Muzułmańską Gminą Wyznaniową w Gdańsku, oddziałem pomorskim Związku Ukraińców w Polsce oraz oddziałami gdańskimi Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Polsce i Stowarzyszenia Litwinów w Polsce. 

Kuba Witek to reżyser filmów dokumentalnych, podróżnik, autor książek i piosenek. Pokaz filmu „Zwykłe Życie” w jego reżyserii otworzy Nordic Focus Festival 2022
Kuba Witek to reżyser filmów dokumentalnych, podróżnik, autor książek i piosenek. Pokaz filmu „Zwykłe Życie” w jego reżyserii otworzy Nordic Focus Festival 2022
mat. prasowe

W ten weekend, już po raz siódmy Uniwersytet Gdański ma okazję zaprosić mieszkańców Trójmiasta na Nordic Focus Festival - Festiwal Kultury Nordyckiej, który odbędzie się w dniach 25-27 listopada na terenie akademickiego kampusu Uniwersytetu Gdańskiego, a także w Oddziale Etnografii Muzeum Narodowego w Gdańsku i w Księgarni Smak Słowa w Sopocie. To cykliczne wydarzenie poświęcone kulturze nordyckiej, przybliżające nam najciekawsze wiadomości o naszych sąsiadach z Północy i samym regionie Skandynawii, różnorodnym i fascynującym, w którym powstają posępne kryminały, muzyka przenosząca nas w inny wymiar rzeczywistości, intrygująca kuchnia i interesujące filmy.

W ramach zajęć warsztatowych widzowie będą mieli niebywałą okazję poznać podstawy języka grenlandzkiego, a najmłodsi odbiorcy wezmą udział w arktycznych warsztatach literackich wokół książki „Listy z Grenlandii. Na arktycznym szlaku” Adama Jarniewskiego. Ponadto, w bloku literackim spotkamy się z autorkami reportaży o współczesnym społeczeństwie skandynawskim w kontekście tematów praw obywatelskich i wolności obyczajowej: Urszulą Chylaszek („Kanska. Miłość na Wyspach Owczych”) i Katarzyną Tubylewicz(„Szwedzka sztuka kochania”).

Uznani podróżnicy w tym roku opowiedzą o swoich ekstremalnych wyprawach - zagoszczą m.in.: Rafał Król czy Zbigniew Szwoch. Poza tym każdy chętny mieszkaniec Trójmiasta będzie mógł wystąpić w bloku „Moja Skandynawia”, przedstawiając swoje indywidualne wyczyny podróżnicze ze skandynawskich szlaków. Na festiwalowej scenie muzycznej wystąpi natomiast Łukasz Szatt Palkowski z niepowtarzalnym live act’em skomponowanym z dźwięków zebranych na Grenlandii (psów zaprzęgowych, lodu, wiatru itp.), wzbogacony wizualizacjami z dalekiej Północy. Anita Horowska oprowadzi widzów po autorskiej wystawie, zatytułowanej „Jej Wysokość Północ”.

Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny. Program i więcej informacji: Nordic Focus Festival 2022 od piątku do niedzieli. Czeka moc atrakcji. Wstęp wolny.

W tę sobotę odbędzie się listopadowa edycja zawodów organizowanych przez Stowarzyszenie Koloseum Gdańsk dla miłośników tenisa stołowego z dzielnicy Orunia oraz okolic
W tę sobotę odbędzie się listopadowa edycja zawodów organizowanych przez Stowarzyszenie Koloseum Gdańsk dla miłośników tenisa stołowego z dzielnicy Orunia oraz okolic
mat. KS Koloseum Gdańsk

Miłośników tenisa stołowego z dzielnicy Orunia-Św. Wojciech-Lipce oraz okolic, w tę sobotę Stowarzyszenie Koloseum Gdańsk zaprasza do Branżowej Szkoły nr 8 - CKZiU nr 2 Gdańsk (ul. Smoleńska 5/7) na I Turniej Amatorów Tenisa Stołowego.

Zawody skierowane są do uczestników na poziomie rekreacyjnym. Celem imprezy jest popularyzacja tenisa stołowego wśród dzieci i młodzieży szkolnej oraz osób starszych, a także rozwój ich sprawności fizycznej oraz rywalizacja w duchu zasad fair - play.

Dla uczestników, którzy zajmą pierwsze trzy miejsca organizatorzy przewidzieli nagrody w postaci pucharów, medali i nagród rzeczowych. Każdy z uczestników otrzyma medale pamiątkowe.

Zawody zostaną przeprowadzone na ośmiu nowych stołach do tenisa stołowego, w hali sportowo-widowiskowej. Oficjalne otwarcie turnieju zaplanowano na godzinę 10:00, zakończenie - na godzinę 15.00.

Zapisy trwały do 20 listopada, ale organizatorzy zapraszają do wspólnego kibicowania - każdy może przyjść obserwować sportowe zmagania. Wstęp wolny.

Turniej jest organizowany w ramach realizacji zadania publicznego pt. „Sportowa Orunia”. Zadanie jest realizowane z dofinansowania z zakresu rozwoju sportu na terenie Gminy Miasta Gdańska 2022.

Jerzy Snakowski to miłośnik i znawca opery, który ciekawie i barwnie jak nikt potrafi opowiadać ciekawostki o największych operowych dziełach i wybitnych twórcach
Jerzy Snakowski to miłośnik i znawca opery, który ciekawie i barwnie jak nikt potrafi opowiadać ciekawostki o największych operowych dziełach i wybitnych twórcach
fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

W sobotę, jak co tydzień w Operze Bałtyckiej (al. Zwycięstwa 15) odbędzie się muzyczne spotkanie w ramach odsłony popularnego cyklu, pełnych humoru wykładów Jerzego Snakowskiego „Opera? Si!”. W trakcie wydarzenia widz będzie miał okazję do wysłuchania najpiękniejszych fragmentów operowych, poznania teatralnych tajemnic oraz odkrycia nowych, nieznanych dotąd dzieł. Dowcipna prelekcja przeplatać się będzie z występami zaproszonych artystów, rozmowami ze specjalistami i krótkimi filmikami. 

- Czternasty sezon „Opera? Si!” będzie sezonem „NAJ" - sezonem rekordów, zjawisk ekstremalnych, skrajnych emocji. Ten pomysł zrodził się z propozycji samych widzów, których w ubiegłym sezonie pytaliśmy o to, co w operze interesuje ich najbardziej. Do naszych opowieści jak zwykle dołożymy sporą dawkę muzyki, śpiewu i tańca - oczywiście - w jak najlepszym wykonaniu - zaprasza Jerzy Snakowski.

Cowiemy się m.in. które opery są najciekawsze, kto jest najlepszym śpiewakiem, do napisania której arii użyto największej ilości nut, kto śpiewa najwyżej, i kto zrobił największą karierę, a kto zaliczył najgorsze wpadki.

Początek o godzinie 12:00. Wydarzenie przeznaczone jest dla osób w każdej grupie wiekowej. Bilety: 30-35 zł.

Polsat Plus Arena Gdańsk zaprasza w ten weekend na Ekocuda Gdańsk vol. 6 - Targi Kosmetyków Naturalnych
Polsat Plus Arena Gdańsk zaprasza w ten weekend na Ekocuda Gdańsk vol. 6 - Targi Kosmetyków Naturalnych
fot. Werbrand - social media z wizją / Polsat Plus Arena Gdańsk

Na Ekocuda - Targi Kosmetyków Naturalnych warto się udać w sobotę i niedzielę, 26-27 listopada, na Polsat Plus Arenę Gdańsk (ul. Pokoleń Lechii Gdańsk 1). 

To cykliczne wydarzenie skupiające miłośników oraz producentów kosmetyków naturalnych, organicznych i wegańskich, stanowiąc doskonałą okazję, by odkryć nowe marki, spotkać ich twórców oraz zakupić ulubione eko produkty.

- Targi Kosmetyków Naturalnych Ekocuda są wyjątkowym wydarzeniem, które skupia ogromną liczbę wystawców, marek i produktów w jednym miejscu. To niepowtarzalna okazja do spotkania pasjonatów kosmetyków naturalnych - zarówno tych, którzy je wytwarzają, jak i świadomych konsumentów, którzy chętnie po nie sięgają - zapraszają organizatorzy. 

Oferta wystawców obejmuje m.in.: kosmetyki do pielęgnacji ciała, włosów, do makijażu, a także dedykowane konkretnej grupie odbiorców - dla kobiet, mężczyzn czy dzieci. Szczegółowa lista wystawców: https://ekocuda.com/targi/gdansk/

Targi czynne są w godzinach 11:00 - 18:00. Wstęp wolny.

W niedzielę Mateusz Kusznierewicz przeczyta książkę Grzegorza Kasdepke Dużej Scenie Teatru Miniatura w towarzystwie aktorki Magdaleny Żulińskiej i pedagożki teatru Moniki Tomczyk
W niedzielę Mateusz Kusznierewicz przeczyta książkę Grzegorza Kasdepke Dużej Scenie Teatru Miniatura w towarzystwie aktorki Magdaleny Żulińskiej i pedagożki teatru Moniki Tomczyk
fot. Krzysztof Mystkowski / KFP

Najmłodszych, w niedzielę Teatr Miniatura (al. Grunwaldzka 16) zaprasza na spotkanie z literaturą, teatrem i... sportem. Podczas ostatniego już wydarzenia z cyklu „Książka w roli głównej”, „A ja nie chcę być księżniczką” Grzegorza Kasdepke z aktorką Magdaleną Żulińską i pedagog teatru Moniką Tomczyk przeczyta żeglarz sportowy, mistrz olimpijski i mistrz świata w klasie Finn oraz w klasie Star, wielokrotny mistrz Polski, miłośnik gry w golfa - Mateusz Kusznierewicz. 

Spotkanie będzie tłumaczone na żywo na Polski Język Migowy.

Wydarzenie przeznaczone jest dla dzieci od 5. roku życia i ich dorosłych bliskich. Początek o godzinie 15:00. Wstęp jest bezpłatny na podstawie wejściówek do odbioru w kasie teatru. Po czytaniu Monika Tomczyk poprowadzi warsztaty pt. „Księżniczki i smoki. Role społeczne” dla chętnych. Zapisy na warsztaty (także bezpłatne): bilety@teatrminiatura.pl.

Gdański Jarmark Bożonarodzeniowy jako jedyny w Polsce został nominowany w konkursie o tytuł „European Best Christmas Market 2022”, organizowanym przez European Best Destination
Gdański Jarmark Bożonarodzeniowy jako jedyny w Polsce został nominowany w konkursie o tytuł „European Best Christmas Market 2022”, organizowanym przez European Best Destination
mat. MTG

Wspaniałą propozycją na weekend jest także niedawno rozpoczęty Jarmark Bożonarodzeniowy. Ten wyczekiwany, wyjątkowy czas, pełen uroku i przyjaznych chwil potrwa od 18 do 23 grudnia. Na odwiedzających, na Targu Węglowym, ulicy Bogusławskiego oraz ulicy Tkacka, czeka 155 stoisk, czynnych od piątku do soboty w godzinach 12:00-21:00 oraz od niedzieli do czwartku w godzinach 12.00-20.00. 

Wystawcy oferują niepowtarzalne upominki, dekoracje i smakołyki. Miłośnicy ludowego rękodzieła znajdą tu drewniane dziadki do orzechów, wyroby z lnu i wełny, ręcznie dmuchane bombki, lampki, malowane anioły, biżuteria, świece naturalne i drewniane zabawki. Nie zabraknie też dekoracji z suszonych owoców, stroików, świątecznych ozdób i ceramiki artystycznej. Dodatkowo, przy Forum Gdańsk znajdziemy mini jarmark, gdzie można znaleźć 11 dodatkowych stoisk bożonarodzeniowych. A od 2 do 23 grudnia Jarmark Bożonarodzeniowy odbywać się będzie także w Wielkiej Zbrojowni, gdzie mieści się Zbrojownia Sztuki ASP w Gdańsku.

Na smakoszy odwiedzających jarmark także czeka wiele dobrego - poza klasycznymi, świątecznymi przysmakami popróbujemy tu potraw kuchni z całego świata. W tym roku oferta jest szczególnie bogata, bo aż z 20 krajów, w tym kuchni japońskiej, tajskiej i krymsko-tureckiej. Można skosztować dań rodem z Litwy, Ameryki, Niemiec, Węgier, Hiszpanii, Belgii, Grecji, Ukrainy, Włoch, Turcji i Polski. Poszukiwacze zimowych smaków znajdą m.in. currywursty, churrosy, langosze, kurtosze, frytki, zapiekanki, świąteczne pierogi i aromatyczne grzańce.

Więcej: Gdański Jarmark Bożonarodzeniowy rozpoczęty. Smakujmy, oglądajmy. PROGRAM

Koncert charytatywny „Kobiety o wojnie” w sobotę w kościele św. Mikołaja w Gdańsku

TV

Światowa stolica bursztynu