• Start
  • Wiadomości
  • Cinematika 2022, czyli muzyka i film dla prawdziwych kinomaniaków

Cinematika 2022, czyli muzyka i film dla prawdziwych kinomaniaków

3. edycja festiwalu Cinematika poświęconego muzyce filmowej i kinu odbędzie się od 23 do 27 listopada w trzech destynacjach: są trzy koncerty muzyki filmowej o różnym charakterze muzycznym, międzynarodowy konkurs teledysków i krótkich filmów muzycznych oraz przedpremierowe pokazy kina artystycznego i produkcji łączących stylistykę teledysków, kina gatunkowego i arthousowego. Festiwal odbędzie się w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim, Centrum św. Jana, Kolonii Artystów i Instytucie Kultury Miejskiej.
22.11.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Muzyka filmowa lat 80. cieszy się tak dużym zainteresowaniem, że organizatorzy uruchomili na koncert "Echo lat 80. - vol. 2" dodatkową pulę biletów. Spieszcie się!
fot. SK Hamulec Bezpieczeństwa

PRL i upadek komuny w wersji pop. „1989” może odnieść komercyjny sukces. RECENZJA

Jakie koncerty na Cinematica 2022

W tym roku organizatorzy zapraszają na trzy koncerty, z których dwa zostały specjalnie przygotowane na gdański festiwal.

- Na Festiwalu Cinematika chcemy prezentować różne oblicza muzyki w kinie i muzykę filmową w szerokim kontekście, stąd w programie festiwalu znajdą się wydarzenia muzyczne od koncertu do kina niemego, przez koncert muzyki skomponowanej do filmu z oprawą wizualną, po koncert galowy muzyki filmowej przygotowany na kilkunastoosobową orkiestrę i muzyków, gdzie do premierowych aranży muzycznych powstaje równolegle oprawa multimedialna – mówi Anna Kądziela-Grubman, Dyrektorka Programowa Festiwalu.

Największym z nich będzie koncert „Echo Lat 80. – vol. 2”, który będzie podrożą przez kompozycje z filmów lat 80., 90. aż po czasy współczesne. Na scenie Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego pojawi się kilkunastoosobowa orkiestra trójmiejskich muzyków „Formacja 22”, łącząca brzmienia symfoniczne oraz elektroniczne. Oprócz tego zagrają i zaśpiewają wykonawcy muzyki elektronicznej i synthwavowej: William Malcolm jako NIGHTRUN87, Mateusz Gierc jako Pan.Mruk oraz Mila Jankowska i Krystyna Gedzik. Koncert będzie połączniem muzyki symfonicznej i elektronicznej z domieszką nowoczesnego synthpopu. A w programie: utwory z kultowych seriali i filmów tego okresu: „Miami Vice” z Donem Johnsonem i Philipem Michaelem Thomasem, „Knight Rider” z Davidem Hasselhoffem, „Terminator” Jamesa Camerona, „Wielka draka w chińskiej dzielnicy” Johna Carpentera, „The Lost Boys” Joela Schumachera oraz obchodzący 40. rocznicę premiery „Łowca Androidów” Ridleya Scotta. Współczesne produkcje filmowe, z których pochodzić będą kompozycje to najnowszy 4. sezon serialu „Stranger Things” z ponadczasowym hitem „Runnig up that hill” Kate Bush, „Diuna” Denisa Villeneuva z muzyką Hansa Zimmera, „Dom Gucci” Ridleya Scotta oraz „Drive” i „Neon Demon” Nicolasa Windinga Refna.

Drugą festiwalową premierą muzyczną będzie koncert do filmu niemego „Gabinet Dr. Caligari”, arcydzieła kina niemego z 1920 roku. Autorską ścieżkę dźwiękową, napisaną specjalnie na tegoroczny festiwal, zaprezentują Olo Walicki oraz Kamil Pater, czyli 2/3 aktualnego zespołu koncertowego Marii Peszek. „Gabinet Dr. Caligari” to jedno z najwcześniejszych dzieł niemieckiego ekspresjonizmu filmowego, które wywarło niesamowity wpływ na rozwój kinematografii. Uznawany jest za jeden z pierwszych filmów grozy, którym inspirowali się najwięksi autorzy współczesnego kina jak np. Tim Burton, tym bardziej warto obejrzeć go w nowej interpretacji muzycznej.

dwaj mężczyźni na scenie, jedne gra na skrzypcach, drugi stoi za deckami
Stefan Wesołowski skomponował muzykę do filmu Kuby Mikurdy „Ucieczka na Srebrny Glob”, który opowiada o twórczości Andrzeja Żuławskiego. Posłuchamy jej w niedzielę, 27 listopada 2022, w Teatrze Szekspirowskim
fot. SK Hamulec Bezpieczeństwa

Trzecim wydarzeniem muzycznym będzie koncert muzyki skomponowanej do filmu „Ucieczka na srebrny Glob" w reżyserii Kuby Mikurdy, opowiadającego o twórczości Andrzeja Żuławskiego i największej polskiej produkcji sci-fi „Na Srebrnym Globie”. Muzykę do filmu napisał gdański kompozytor i muzyk Stefan Wesołowski, a wykona ją osobiście na żywo w towarzystwie uznanych wiolonczelistów: Michała Pepola, Mariusza Mruczka, Krzysztofa Pawłowskiego i Błażeja Golińskiego.

Kompozytor o utworach napisanych do filmu mówi: - Są rodzajem hołdu dla brzmienia i języka, które Andrzej Korzyński (autor muzyki do filmów Żuławskiego) odkrył dla polskiego kina. Są również impresją na temat świata i estetyki mojego dzieciństwa. Muzyka do filmu została stworzona całkowicie na syntezatorach analogowych z lat 70. i 80. oraz z użyciem analogowych efektów (…) Na koniec zszyłem całość fakturami rozpisanymi na cztery wiolonczele.”

montaż plakatów z trzech filmów
Na Cinematice przedpremierowo m.in.: tegoroczny Laureat Złotej Palmy "W trójkącie" Rubena Östlunda, "Sundown" z Timem Rothem i Charlotte Gainsbourg z festiwalu w Wenecji oraz ambitny thriller "Pięć Diabłów" z tegorocznego Cannes. Pokazy filmowe odbywają się od 25 do 27 listopada w Teatrze Szekspirowskim i Centrum św. Jana
fot. SK Hamulec Bezpieczeństwa

Jakie filmy zobaczymy na Cinematika 2022?

Program filmowy tegorocznego Festiwalu Cinematika, to międzynarodowy konkurs teledysków i krótkich filmów muzycznych oraz przedpremierowe pokazy kina artystycznego i produkcji łączących stylistykę teledysków, kina gatunkowego oraz kina arthousowego.

- Do konkursu zostało zgłoszonych ponad 700 filmów i teledysków z 68 krajów z całego świata, od fabularnych, animowanych po eksperymentalne. Bardzo się cieszymy z tak dużego zainteresowania. Gdańska publiczność będzie mogła zobaczyć 25 najlepszych krótkich produkcji – mówi Michał Grubman, dyrektor artystyczny festiwalu.

Poza pokazami konkursowymi obejrzeć będzie można najnowsze przedpremierowe produkcje: nagrodzony Złotą Palmą na tegorocznym festiwalu w Cannes „W trójkącie” szwedzkiego reżysera Rubena Östlunda; francuskie „Pięć Diabłów” - najnowszy film Léi Mysius, reżyserki znakomitej „Avy" oraz elektryzujące kino z pogranicza dramatu, thrillera i parapsychologicznego fantasy - „Sundown” z Charlotte Gainsbourg i Timem Rothem w rolach głównych, czy najnowszy  - wstrząsający i najbardziej radykalny w twórczości Michela Franco film „Nowy porządek”.

Na festiwalu nie zabraknie również filmowych odniesień do muzyki i artystów, którzy współtworzą program tegorocznych koncertów. W ten sposób, zostanie zaprezentowany muzyczny dokument „Najmniejsza Wspólna Wielokrotność” w reżyserii Konrada Kuczyńskiego i muzyka Olo Walickiego, obraz, który rejestruje alchemiczną przemianę matematycznej zasady w żywy proces poszukiwania przestrzeni spotkania dwojga ludzi podczas nagrywania (na poły improwizowanego) materiału na płytę „LLovage”.

Kino dokumentalne na gdańskim festiwalu to natomiast dwa tytuły. „Ucieczka na Srebrny Glob” w reżyserii Kuby Mikurdy, film opowiadający o kulisach produkcji, nigdy w pełni nieukończonej produkcji Andrzeja Żuławskiego „Na Srebrnym Globie”. W filmie wybrzmi muzyka Stefana Wesołowskiego, który w ramach festiwalu zagra wraz z zaproszonymi muzykami koncert muzyki filmowej pod tym samym tytułem. Drugi dokument to gdańska premiera filmu „Everybody Wants to go to Heaven” Michała Franczaka o grupie pasjonatów, którzy raz do roku w Dolinie Biebrzy na Podlasiu organizują Festiwal "Tribalanga" - unikalne wydarzenie muzyczne, łączące naturę i ludzi.

Kiedy i gdzie odbędzie się festiwal Cinematika 2022?

Festiwal odbędzie w terminie 23-27 listopada w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim, Centrum św. Jana, Kolonii Artystów i Instytucie Kultury Miejskiej.

Pomysłodawcami i kuratorami programowymi Festiwalu są Anna Kądziela-Grubman i Michał Grubman ze Stowarzyszenia Kulturalnego Hamulec Bezpieczeństwa, które jest producentem Festiwalu. Partnerami Festiwalu są Gdański Teatr Szekspirowski, Nadbałtyckie Centrum Kultur oraz Instytut Kultury Miejskiej.

Festiwal jest współfianansowany przez miasto Gdańsk oraz Samorząd Województwa Pomorskiego.

Bilety, ile kosztują?

  • Pokazy filmowe: 16-20 zł
  • Koncerty: 50-85 zł (w zależności od typu miejsc)
  • Karnet na wszystkie koncerty: 150-170 zł – ilość karnetów ograniczona.

Więcej informacji oraz program na www.cinematika.pl

 

TV

Nowi mieszkańcy na Ujeścisku