Gdański Jarmark Bożonarodzeniowy rozpoczęty. Smakujmy, oglądajmy. PROGRAM

Koniec odliczania - jeden z najbardziej lubianych przez gdańszczan jarmarków już działa! W piątek, 18 listopada, w samo południe, urokliwe kramy otworzyły się dla kupujących, ale i wszystkich ciekawskich. Można zjeść i napić się na świeżym powietrzu, a także zaopatrzyć w świąteczne ozdoby i smakołyki. Jarmark działać będzie do 23 grudnia, od niedzieli do czwartku w godz. 12 - 20, a w piątki i soboty w godz. 12 - 21. W tekście podajemy link do pełnego programu wydarzeń.
18.11.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Jarmark Bożonarodzeniowy już działa!
Gdański Jarmark Bożonarodzeniowy już działa!
Fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

W ramach jarmarku możecie zajrzeć aż do 155 stoisk oferujących upominki, świąteczne dekoracje i różnego rodzaju smakołyki. Znajdziecie je na Targu Węglowym, ulicach Tkackiej i Bogusławskiego, a także przy Forum Gdańsk. 

ZOBACZCIE GALERIĘ ZDJĘĆ Z JARMARKU BOŻONARODZENIOWEGO WYKONANĄ 18 LISTOPADA 2022 R.

 

TUTAJ PROGRAM WYDARZEŃ DO 23 GRUDNIA

Wcześniej pisaliśmy:

Podczas poniedziałkowego briefingu, 14 listopada, poświęconego zbliżającemu się jarmarkowi, prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz zwracała uwagę, iż gdański jarmark tworzy dobry przedświąteczny klimat.

- Myślę, że w tych trudnych czasach wszyscy potrzebujemy tego, by móc spotkać się w przyjemnym miejscu z innymi ludźmi. Dlatego cieszę się, że miasto Gdańsk, wraz z licznymi partnerami, konsekwentnie tworzy, od wielu lat, markę świątecznego Jarmarku Bożonarodzeniowego. Jest on dobrze postrzegany nie tylko przez gdańszczan i odwiedzających nasze miasto, ale zdobywa laury także jako jeden z najładniejszych jarmarków europejskich - zaznaczyła prezydent Aleksandra Dulkiewicz.

Prezydent przypomniała też, że wkrótce ruszy konkurs na najładniejszy europejski jarmark bożonarodzeniowy, zachęcając jednocześnie, by zagłosować właśnie na nasz gdański.

Jarmark Bożonarodzeniowy od 18 listopada. W sercu Gdańska już stanęły kramy

- Zaczynamy w najbliższą sobotę, 19 listopada. Targ Węglowy przepełni się pięknym oświetleniem, energooszczędnym, dobrym klimatem i jedzeniem. Co ważne, taki jarmark to także impuls dla lokalnej gospodarki. Ponad 60 proc. wystawców stanowić będą lokalni trójmiejscy przedsiębiorcy - przyznała prezydent Dulkiewicz.

Prezydent Aleksandra Dulkiewicz podkreślała w poniedziałek, że bożonarodzeniowy jarmark tworzy fantastyczny klimat - lubiany przez mieszkańców i gości Gdańska, ale jest też impulsem dla lokalnych przedsiębiorców
Prezydent Aleksandra Dulkiewicz podkreślała w poniedziałek, że bożonarodzeniowy jarmark tworzy fantastyczny klimat - lubiany przez mieszkańców i gości Gdańska, ale jest też impulsem dla lokalnych przedsiębiorców
Fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Handel wraca do Wielkiej Zbrojowni

Po trzech latach przerwy stoiska jarmarkowe pojawią się także w gmachu zabytkowej Zbrojowni, zarządzanej przez Akademię Sztuk Pięknych. Ale dopiero od 2 grudnia.

- Te wytwory sztuki, rękodzieła, które nie mogą być prezentowane w warunkach bardziej spartańskich, będą właśnie w Zbrojowni – dodała prezydent Dulkiewicz.

Naturalny jarmarkowy ciąg spacerowy

Stoiska jarmarkowe pojawią się w tym roku na Targu Węglowym, a także, podobnie jak w poprzednim roku, na ul. Bogusławskiego i Tkackiej. Ponownie pojawią się również na wielkim placu przed centrum handlowo-usługowym Forum Gdańsk.

Paweł Orłowski, wiceprezes Międzynarodowych Targów Gdańskich, które są organizatorem jarmarku bożonarodzeniowego, podkreślał, że gdański jarmark to połączenie tradycji z nowymi elementami.

- By każdy odwiedzający jarmark znalazł coś dla siebie, nie nudził się. To czas i miejsce spotkań z rodziną i przyjaciółmi - podkreślał wiceprezes Orłowski.

Po kilkuletniej przerwie stoiska jarmarkowe ponownie pojawią się także przy Forum Gdańsk, będzie to 11 stoisk bożonarodzeniowych MTG, a także stoiska zorganizowane przez wspomniane Forum.

Jarmark Bożonarodzeniowy. Dziadki do orzechów w XVIII-wiecznych gdańskich mundurach

Paweł Orłowski, wiceprezes Międzynarodowych Targów Gdańskich, które są organizatorem gdańskiego przedświątecznego jarmarku, opowiadał podczas poniedziałkowego briefingu o licznych atrakcjach, jakie czekać będą na wszystkich odwiedzających jarmarkowe stoiska
Paweł Orłowski, wiceprezes Międzynarodowych Targów Gdańskich, które są organizatorem gdańskiego przedświątecznego jarmarku, opowiadał podczas poniedziałkowego briefingu o licznych atrakcjach, jakie czekać będą na wszystkich odwiedzających jarmarkowe stoiska
Fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Co nowego na tegorocznym jarmarku?

Pojawią się na pewno nowe iluminacje, w tym anielskie skrzydła, fontanna - dzięki współpracy z firmą Wedel i leśna altana - dzięki partnerstwu z Lasami Państwowymi. Na jarmarku spotkacie, po raz pierwszy, ożywione dziadki do orzechów - Państwa Orzechowskich, w charakterystycznych strojach wzorowanych na mundurach żołnierzy Gdańskiego Garnizonu. Te postacie nie mają jeszcze imion, dlatego wkrótce ogłoszony zostanie na nie konkurs, w którym będą mogli wziąć udział mieszkańcy.

Bogata jarmarkowa oferta gastronomiczna

Na jarmarku bożonarodzeniowym nie zabraknie lubianych przez mieszkańców smakołyków i grzanego wina, ale spróbować będzie można też potraw kuchni z aż 20 krajów, w tym kuchni japońskiej, tajskiej i krymsko-tureckiej. Będą dania m.in. z Litwy, Ameryki, Niemiec, Węgier, Hiszpanii, Belgii, Grecji, Ukrainy, Włoch, Turcji i Polski.

Polsat Plus Arena Gdańsk - dwa wielkie napisy montowane są na stadionie w Letnicy

,,Niech zagrają Święta!”

Program Jarmarku będzie składał się z bloków tematycznych. Zgodnie z tegorocznym hasłem „Niech zagrają Święta!” jarmarkowa scena zabrzmi różnymi rodzajami muzyki. Podczas cyklicznych koncertów „Jazowego Kolędowania” wystąpią znani trójmiejscy muzycy, podczas „Kolędowania na głosy” - chóry, a podczas „Radosnego Kolędowania” - młodzi wykonawcy. Nie zabraknie też „Carillonowego Kolędowania”.

- To ważne, że w tych trudnych czasach będziemy mogli cieszyć się Jarmarkiem. Dzięki niemu możemy kontynuować promocję turystyczną, a sezon w Gdańsku trwać będzie 12 miesięcy. Jesteśmy jednym z dwóch miast w Polsce, które bierze udział w konkursie European Best Christmas Market. Już teraz zachęcam do głosowania, co pozwoli pokazać się całej Europie i światu. Gdański jarmark uważany jest za jeden z najbardziej romantycznych jarmarków bożonarodzeniowych w Europie. Zapraszamy do przyjazdu gości ze Skandynawii i Niemiec, którzy do tej pory bardzo licznie odwiedzali naszą imprezę. To jest ten czas, kiedy faktycznie możemy pokazywać, że Gdańsk jest miastem, gdzie nie tylko latem i na plaży można spędzać czas, bo w okresie zimowym, mam nadzieję, że wraz z zimową aurą, można tu spędzić miło nie tylko weekendy, ale także dłuższe okresy. W trakcie wydarzenia będziemy także promowali nową odsłonę projektu "Smaki Gdańska" - zapowiedział Łukasz Wysocki, prezes Gdańskiej Organizacji Turystycznej.

Atrakcje dla dzieci

Świąteczne Bajanie” to cykl wydarzeń dedykowanych najmłodszym. Spektakle teatralne (z udziałem tłumacza migowego), widowiska, świąteczne parady, wizyty św. Mikołaja, zimowe animacje i codzienne otwieranie okienek kalendarza adwentowego. To nie wszystko. Będą też ciekawostki z życia lasu, pogadanki i pokazy ptaków drapieżnych, "muzyka lasem malowana" - to atrakcje przygotowane przez Pomorskich Leśników  w ramach „Świątecznej edukacji”.

W gmachu Zbrojowni, w „Świątecznej Pracowni”, będą się odbywały warsztaty kreatywne dla dzieci, podczas których będzie można przygotować ozdoby i stroiki świąteczne,  a także prezenty od serca - własnoręcznie zdobione świece czy leśną biżuterię. Będzie można także poukładać puzzle czy zagrać w gry planszowe. Zaplanowano też seanse filmowe w Treflikowym Kinie, a także spotkania i zabawy z Treflikiem.

Podczas jarmarku będzie można też wymienić się książkami w świątecznym bookcrossingu.

 

Łoś Lucek ponownie będzie rzucał  łosiowymi sucharami, uwielbianymi przez odwiedzających gdański jarmark
Łoś Lucek ponownie będzie "rzucał" łosiowymi sucharami, uwielbianymi przez odwiedzających gdański jarmark
Fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Łoś Lucek znowu będzie gadał

Jedną z największych gwiazd gdańskiego jarmarku wydaje się być łoś Lucek - mówiący ludzkim głosem, opowiadający... łosiowe suchary. W tym roku znajdziecie go w Łosiowym Zakątku przy ul. Bogusławskiego.

Mruczy, śpiewa, opowiada i jest bardzo dowcipny. Łoś Lucek skradł serca odwiedzających Jarmark Bożonarodzeniowy

W święta pomagamy innym

Podobnie jak w latach poprzednich, także i podczas tegorocznego jarmarku, nie zabraknie akcji charytatywnych. W tym wspierana będzie Fundacja Hospicyjna. I tak, będzie można np. wejść do ogromnej śnieżnej kuli przygotowanej przez GPEC, i zrobić sobie w niej pamiątkowe zdjęcie. Wykupienie biletu-cegiełki o wartości 25 zł umożliwi grupie maks. 3 osób wykonanie wyjątkowych zdjęć. Na pamiątkę darczyńcy otrzymają też bombkę ze zdjęciem z kuli. Pieniądze ze sprzedaży cegiełek w całości trafią do Fundacji Hospicyjnej. Podopiecznych Hospicjum będzie można wesprzeć także kupując oficjalne gadżety jarmarku.

Rekordowa kwesta na rzecz Hospicjum Dutkiewicza na gdańskich cmentarzach

- Dziękuję w imieniu wszystkich podopiecznych Fundacji Hospicyjnej, pacjentów dorosłych i dzieci oraz ich opiekunów. W czasie Jarmarku przygotowaliśmy różne atrakcje, aby podkreślić wyjątkowy charakter świąt. Na naszym stoisku będą pracowali pomocnicy św. Mikołaja. Będzie tam można kupić m.in. bardzo szczególne skrzaty, które zostały wykonane przez hospicyjnych wolontariuszy i z pewnością przyniosą szczęście i radość na cały przyszły rok - zapowiedziała Anna Janowicz, prezes Fundacji Hospicyjnej. - Już dzisiaj dziękujemy za wsparcie i wszystkim życzymy pięknych wrażeń podczas Jarmarku Bożonarodzeniowego oraz wiele spokoju i pokoju na święta.

Tegoroczny Jarmark Bożonarodzeniowy w Gdańsku rozpoczyna się już w piątek, 18 listopada
Tegoroczny Jarmark Bożonarodzeniowy w Gdańsku rozpoczyna się już w piątek, 18 listopada
Fot. Jerzy Pinkas/www.gdansk.pl

Głosujemy na Gdańsk

Ten Jarmark Bożonarodzeniowy uważany jest za jeden z najpiękniejszych w Polsce. W tym roku po raz kolejny został on nominowany w konkursie o tytuł „European Best Christmas Market". Głosy będzie można oddawać poprzez portal www.christmas.ebdest.in od 25 listopada do 8 grudnia 2022 r. (można oddawać jeden głos dziennie z jednego IP).  

W 2019 Jarmark Bożonarodzeniowy w Gdańsku jako jedyny w Polsce, dzięki głosom mieszkańców i odwiedzających, zajął trzecie miejsce.

Energooszczędne iluminacje świetlne

Jarmark Bożonarodzeniowy to największa zimowa atrakcja turystyczna Gdańska, którą zawsze rozświetlają klimatyczne iluminacje.

W dobie kryzysu energetycznego, kiedy wszyscy powinniśmy oszczędzać, MTG - organizator jarmarku, postawił na światła LED zamiast żarówek.

Wszystkie iluminacje będą zatem energooszczędne, bazujące na technologii eko-LED. Potrzebują one 9-krotnie mniej prądu niż tradycyjne żarówki. Nowe iluminacje na Jarmarku Bożonarodzeniowym w Gdańsku będą pobierać 1,2 kW/h, czyli tyle co włączona jedna lodówka. Jeden wieczór z iluminacjami na jarmarku to koszt niecałych 9 złotych.

Iluminacje pojawią się też poza jarmarkiem, w innych miejscach Gdańska. Zużycie prądu dla nowych elementów wyniesie 5,1 kWh, a zużycie prądu dla dotychczasowych elementów - 4,5 kWh.

Wszystkie iluminacje będą pobierały 9,6 kWh czyli 86,4 kWh/dobę. To koszt około 7,7 złotych za godzinę, czyli około 69 złotych dziennie.

 

TV

Po Wielkanocy zacznie jeździć autobus na wodór