• Start
  • Wiadomości
  • Jarmark Bożonarodzeniowy już wkrótce. W sercu Gdańska już stanęły kramy

Jarmark Bożonarodzeniowy już wkrótce. Będzie równie bogaty i kolorowy, jak rok temu

Tęsknicie za zapachem cynamonu, wypiekanych ciastek i grzanego wina na Targu Węglowym? W piątek, 18 listopada, oficjalnie otwarty zostanie tegoroczny Jarmark Bożonarodzeniowy. Obecnie na wspomnianym Targu oraz sąsiedniej ul. Bogusławskiego trwają intensywne prace montażowe jarmarkowych obiektów.
08.11.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Trwają intensywne przygotowania do tegorocznego Jarmarku Bożonarodzeniowego
Trwają intensywne przygotowania do tegorocznego Jarmarku Bożonarodzeniowego
Fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

155 stoisk jarmarku świątecznego w Gdańsku

Kto przechodził w ostatnich dniach przy Targu Węglowym bądź zabytkowej Katowni zauważył zapewne robotników uwijających się przy stawianiu charakterystycznych drewnianych "domków" i innych obiektów znanych z lubianego przez mieszkańców przedświątecznego jarmarku. Podobnie jak w ubiegłym roku, także i w tym pojawi się w sumie 155 świątecznych stoisk. Znajdziecie je na Targu Węglowym, ale też na ul. Tkackiej oraz ul. Bogusławskiego - w sąsiedztwie dawnej Katowni.

Po 3-letniej przerwie stoiska wrócą także do Zbrojowni. Pojawią się także na dziedzińcu przed Forum Gdańsk. Będzie więc w czym wybierać.

Biało-czerwony Gdańsk na Święto Niepodległości. Ulicami już po raz 20. przejdzie Parada Niepodległości

- Zgodnie z wieloletnią tradycją oferta jarmarku oparta będzie na produktach oferowanych przez lokalnych przedsiębiorców. Nie zabraknie regionalnych artykułów spożywczych i smakołyków powstających na bazie rodzinnych receptur. Pomysłów na gwiazdkowy prezent będzie można poszukać wśród niezliczonych rękodzieł, nietuzinkowych ozdób i pachnących łakoci - zaznacza Marek Krzemiński, rzecznik prasowy Międzynarodowych Targów Gdańskich, które są organizatorem Jarmarku Bożonarodzeniowego. - Jarmark co roku kusi zapachami orientalnych przypraw, rozgrzewających napojów i świątecznych pierników. Kilkanaście kuchni z całego świata będzie można spotkać w 50 domkach gastronomicznych. To przy nich najchętniej spotykają się rodzinnie czy towarzysko gdańszczanie, ciesząc się wyjątkowym klimatem jednego z najpiękniejszych jarmarków świątecznych w Europie.

W tym roku jarmark potrwa do 23 grudnia.

Przedświąteczny jarmark w Gdańsku zostanie oficjalnie otwarty już w przyszły piątek, 18 listopada
Przedświąteczny jarmark w Gdańsku zostanie oficjalnie otwarty już w przyszły piątek, 18 listopada
Fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl
1
Mat. Międzynarodowe Targi Gdańskie

Zmiany w ruchu do końca bieżącego roku

By móc zamontować jarmarkowe obiekty i całą niezbędną infrastrukturę, konieczne było wprowadzenie zmian w ruchu w śródmieściu.

Prace montażowe potrwają do czwartku, 17 listopada. 11 listopada planowana jest przerwa w pracach, w związku z uroczystościami Święta Niepodległości.

Dla potrzeb organizacji Jarmarku Bożonarodzeniowego wyłączony z ruchu kołowego został Targ Węglowy. Ul. Bogusławskiego stała się natomiast drogą jednokierunkową na odcinku od ul. Okopowej do wysokości budynku banku BNP Paribas. Od strony ul. Podwale Przedmiejskie jest obecnie „ślepą uliczką”, dojazd możliwy jest tylko do wysokości budynku BNP Paripas.

Dodatkowo w weekendy, a więc od piątku godz. 17.00 do niedzieli godz. 23.00, ulica Bogusławskiego będzie całkowicie wyłączona z ruchu kołowego (na odcinku zajęcia pasa drogowego).

W związku z przeznaczeniem pasa drogowego ulic Tkackiej oraz części ulic Piwnej i Kołodziejskiej na atrakcje związane z Jarmarkiem Bożonarodzeniowym konieczne było wyłączenie tych ulic z ruchu kołowego. Dlatego w okresie trwania Jarmarku dojazd do dalszej części ulicy Piwnej i do ulicy Chlebnickiej odbywać się będzie ulicami Św. Ducha i Kozią.

W dniach 27 - 31 grudnia nastąpi demontaż infrastruktury jarmarkowej.

“Rwący kulinarny nurt Trójmiasta” i Robert Makłowicz - co tym razem pokazał na YouTube?

TV

Huczne obchody 50-lecia Zaspy