• Start
  • Wiadomości
  • Biało-czerwony Gdańsk na Święto Niepodległości. Ulicami już po raz 20. przejdzie Parada Niepodległości

Gdańsk fetuje Niepodległą - flaga RP na Górze Gradowej, parada, wspólne zdjęcie. PROGRAM

Barwna parada, pokazy grup rekonstrukcyjnych i zabytkowych pojazdów oraz wspólne śpiewanie Mazurka Dąbrowskiego i pieśni patriotycznych. To tylko część propozycji, które przygotowano dla mieszkańców i turystów, aby uczcić 104. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Miasto przystrojono w biało-czerwone barwy, a na zainteresowanych czekają narodowe flagi i kotyliony. 
08.11.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Na zdjęciu, poza osobami w strojach historycznych, stoją od lewej: Kamila Błaszczyk - wiceprzewodnicząca klubu radnych Koalicji Obywatelskiej w Radzie Miasta Gdańska, Anna Janowicz - prezes Fundacji Hospicyjnej, Beata Dunajewska - przewodnicząca klubu radnych Wszystko dla Gdańska, Aleksandra Dulkiewicz - prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, Lech Parell - organizator Parady Niepodległości ze Stowarzyszenia SUM
Na zdjęciu, poza osobami w strojach historycznych, stoją od lewej: Kamila Błaszczyk - wiceprzewodnicząca klubu radnych Koalicji Obywatelskiej w Radzie Miasta Gdańska, Anna Janowicz - prezes Fundacji Hospicyjnej, Beata Dunajewska - przewodnicząca klubu radnych Wszystko dla Gdańska, Aleksandra Dulkiewicz - prezydent Gdańska, Lech Parell - organizator Parady Niepodległości, szef Stowarzyszenia SUM
fot. Piotr Wittman/ gdansk.pl
PROGRAM WYDARZEŃ:
 
  • godz. 9.30 - uroczyste podniesienie Flagi Narodowej na najwyższy w mieście maszt na Górze Gradowej
  • od godz. 9.00 na ul. Podwale Staromiejskie formowanie Parady Niepodległości
  • godz. 10.00: Plac Kobzdeja, rozdawanie flag i kotylionów mieszkańcom
  • godz. 10.30: Parada Niepodległości, którą zainauguruje bicie w dzwony kościoła św. Katarzyny. Start z ul. Podwale Staromiejskie
  • godz. 12.00: odśpiewanie Hymnu Polski na Długim Targu przy akompaniamencie carillonu, rozwinięcie ogromnej flagi z wieży Ratusza Głównego Miasta
  • Rodzinne zdjęcie gdańszczan, przyjaciół z Ukrainy i Białorusi na Długim Targu
  • Wspólne śpiewanie pieśni i piosenek (również na Długim Targu)
  • godz. 13.00: koncert carillonowy z wieży Ratusza Głównego Miasta w wykonaniu Moniki Kaźmierczak, carillonistki z Muzeum Gdańska
DODATKOWO: 
 
  • Gra miejska na patriotycznych motywach, związanych z Polską i Gdańskiem (zapisy na Targu Węglowym oraz na www.parkowebno.pl)
  • Specjalne spacery z przewodnikami miejskimi po miejscach ważnych dla naszej tożsamości narodowej
  • Oferta gastronomiczna przygotowana przez kawiarnie, restauracje i foodtrucki, inspirowana motywami patriotycznymi
  • Gadżety, w tym te przygotowane ręcznie przez Panie z Klubu Seniora Motława w Gdańsku: kotyliony i szaliki biało-czerwone
  • Śpiewniki z pieśniami i piosenkami "Na polską nutę"
  • Zabytkowy tramwaj Konstal 105N będzie kursował na trasie Brzeźno-Siedlce. Pierwszy kurs z Brzeźna o godz. 9.30.
  • Niedziela, 13 listopada, o godz. 16.00 w Sali Herbowej Nowego Ratusza odbędzie koncert pieśni patriotycznych „W drodze do wolności” z cyklu koncertów "Muzyka w Nowym Ratuszu" organizowanych przez Radę Miasta Gdańska. Wstęp wolny, wystąpią: Cappella Gedanensis, Filip Cieszyński, fortepian, Piotr Macalak, narracja

Zaproszenie od prezydent Gdańska

Program wydarzeń z okazji Święta Niepodległości przedstawiono we wtorek, 8 listopada, podczas konferencji prasowej na Górze Gradowej.  
 
- Widząc, co dzieje się za naszą wschodnią granicą myślimy o niepodległości. Tej odzyskanej przez Polskę 104 lata temu, ale także czym jest ona obecnie. Dlatego tym bardziej zapraszam gdańszczanki, gdańszczan i wszystkich tych, którzy będą w naszym mieście, do udziału w uroczystościach. Przez cały dzień odbędzie się wiele atrakcji, ale to, co najważniejsze - już po raz 20. ruszymy ulicami Gdańska w kolorowym i radosnym korowodzie, w którym znajdzie się miejsce dla każdego - mówiła Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.
 
- Spotykamy się po to, aby cieszyć się lokalną społecznością i wspólnotą, którą tworzymy w niepodległej Rzeczpospolitej Polskiej. Dzisiaj nie musimy się martwić, tak, jak nasi bracia i siostry Ukraińcy, o spadające bomby, odcięcie prądu czy wody. Możemy cieszyć się bezpieczeństwem. Zapraszam wszystkich do aktywnego udziału. Ozdóbcie swoje balkony i okna, jeśli macie miejscem to powieście biało-czerwone, gdańskie i europejskie flagi, aby nasze domy były udekorowane na Święto Niepodległości - zachęcała Aleksandra Dulkiewicz.

Podniesienie flagi państwowej i dźwięki dzwonu

W piątek, 11 listopada, o godz. 9.30 Święto Niepodległości zainauguruje podniesienie flagi państwowej na znajdujący się na Górze Gradowej, najwyższy w mieście maszt. W uroczystościach udział weźmie m.in. Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska, przedstawiciele Rady Miasta oraz grupy rekonstrukcyjnej Garnizonu Gdańsk.  
 
Święto Niepodległości zacznij już w czwartek, składając kwiaty pod pomnikiem marszałka Piłsudskiego
 
Tego dnia, o godz. 10.30 dzwonnicy konfraterni wprowadzą ręcznie w ruch serce ważącego prawie 2,5 tony dzwonu "Pokój i Pojednanie", jednego z pięćdziesięciu dzwonów carillonu w kościele św. Katarzyny. Dźwięk tego dzwonu towarzyszy gdańszczankom i gdańszczanom w najważniejszych momentach życia miasta.  
 
ZOBACZ WIDEO Z KONFERENCJI PRASOWEJ PRZED NARODOWYM ŚWIĘTEM NIEPODLEGŁOŚCI

Flagi dla mieszkańców i zabytkowy tramwaj 

Biało-czerwone barwy pojawią się także na ulicach miasta. Duże kotyliony ozdobią m.in. Długi Targ, Zielony Most oraz budynki Rady Miasta Gdańska i Urzędu Miejskiego. Flagi pojawią się także na głównych arteriach miasta oraz zostaną rozdane mieszkańcom.
- Niezależnie od pogody, zapraszamy na plac Kobzdeja, gdzie rozdamy tysiąc flag Polski, pięćset flag Gdańska oraz kotyliony do wpięcia w poły płaszcza. Pokażmy, jak bardzo polska flaga jest dla nas ważna, powieśmy ją na naszych balkonach i w oknach, bo jest to patriotyczny symbol, który warto pokazywać na zewnątrz - mówiła Beata Dunajewska, przewodnicząca klubu radnych Wszystko dla Gdańska w Radzie Miasta. - Zapraszamy gdańszczanki i gdańszczan oraz wszystkich turystów. Bawmy się i cieszmy niepodległością.  
Flagi będzie można odbierać na Placu Kobzdeja od godz. 10.00.  
 
Z okazji Święta Niepodległości 11 listopada, na trasie Brzeźno - Siedlce, będzie kursował uroczyście przystrojony tramwaj 105N historycznej floty GAiT. Przejazdy są bezpłatne, a w wyjątkową podróż po Gdańsku będzie można się wybrać niemal przez cały dzień - pierwszy kurs rusza z Brzeźna o godz. 9.30.. 
 

20. Parada Niepodległości

Po okresie ograniczeń pandemicznych, wszystko wraca na ustalone ścieżki. W piątek, 11 listopada, odbędzie się Parada Niepodległości w swej tradycyjnej formie, czyli przemarszu przez całe centrum Gdańska. 
 
- Parada przejdzie przez nasze miasto już po raz 20. To jest wielkie wydarzenie społeczne. Bierze w nim udział nie tylko bardzo dużo osób indywidualnych, ale także mnóstwo stowarzyszeń, klubów, grup sąsiedzkich czy szkół. Można powiedzieć, że jest to jedno z największych spotkań organizacji pozarządowych w ciągu roku w Gdańsku. Nasza parada, co warto podkreślić, była pierwszą paradą w Polsce organizowaną na 11 listopada. Zmieniła zupełnie styl obchodzenia świąt narodowych. Wprowadziliśmy zupełnie nowy standard. Cieszymy się, że ten impuls przyszedł właśnie z Gdańska - mówił Lech Parell, prezes Stowarzyszenia SUM, organizator parady.
 
Zbiórkę zaplanowano od godz. 9.00 na ulicy Podwale Staromiejskie, a parada wystartuje o godzinie 10.30.
 
- Przejdziemy okrężną drogą przez całe Stare i Główne Miasto i pokazując się z biało-czerwonymi flagami dojdziemy aż na Długi Targ. Tam odśpiewamy hymn, tam staniemy wszyscy do rodzinnego zdjęcia gdańszczan oraz przyjaciół z Ukrainy i Białorusi. Na całym Głównym Mieście będzie także mnóstwo innych, mniejszych wydarzeń - koncerty, spotkania z rekonstruktorami. Parada to jest wielka impreza składkowa - każdy przynosi to, co ma najlepszego dla Ojczyzny na 11 listopada  - podkreślił Lech Parell.
 
Czoło Parady Niepodległości znajdować się będzie na wysokości skrzyżowania Podwala Staromiejskiego z ul. Pańską i Podmłyńską. Na czele stanie orkiestra dęta, a za nią pojazdy, które będzie można później podziwiać na Targu Węglowym.  
 
Udział w tegorocznej Paradzie potwierdziły grupy rekonstrukcyjne, oddziały konne, pasjonaci starej motoryzacji, wiele orkiestr i zespołów muzycznych. Będą grupy szkolne, stowarzyszenia, kluby, a także organizacje polityczne reprezentujące wiele opcji. 
 
Parada przejdzie przez centrum miasta ulicami: Podwale Staromiejskie, Podmłyńska, Rajską, Heweliusza, Korzenną, Kowalską, Targiem Drzewnym, Świętego Ducha, Kołodziejską, Tkacką, Długą aż na Długi Targ.  
 
- Na Długim Targu odśpiewamy hymn narodowy, będą przemówienia i wykonane zostanie Rodzinne Zdjęcie Gdańszczan i Przyjaciół z Ukrainy i Białorusi. Technika wykonania fotografii gwarantuje, że wszyscy obecni będą mogli się na nim rozpoznać. Następnie uczestnicy zostaną zaproszeni do wspólnego śpiewania - dodał Lech Parell.   

Niepodległość uczci muzyka  

Punktem kulminacyjnym wydarzenia będzie wspólne śpiewanie hymnu państwowego, które odbędzie o godzinie 12.00 przy Dworze Artusa. Mieszkańcom i turystom akompaniować będzie na ratuszowym carillonie Monika Kaźmierczak
 
To jednak nie jedyny muzyczny akcent przygotowany na tę okoliczność.  
 
- Jestem dumna z gdańskiej Parady, która łączy i pokazuje radość z odzyskanej niepodległości. Parada łączy różne grupy, nie ma tutaj animozji ani podziałów, idziemy wspólnie. A łączy także muzyka, dlatego też chciałabym wszystkich zaprosić na dwa koncerty. Pierwszy odbędzie się 11 listopada o godzinie 13.00. To koncert carillionowy, w którym zostaną wykonane utwory m.in. Stanisława Moniuszki. A do Rady Miasta Gdańska zapraszamy w niedzielę, 13 listopada, o godzinie 16.00 na tradycyjny koncert z cyklu „Muzyka w Nowym Ratuszu”. Tym razem będzie to koncert „W drodze do wolności”, w którym wystąpi m.in. Cappella Gedanensis. Cieszmy się i korzystajmy z atrakcji przygotowanych na ten dzień przez miasto i wspólnie świętujmy rocznice odzyskania niepodległości - mówiła Kamila Błaszczyk, wiceprzewodnicząca klubu radnych Koalicji Obywatelskiej.  
TAKI SAMOCHÓD POJEDZIE W PARADZIE NIEPODLEGŁOŚCI. PREZYDENT ALEKSANDRA DULKIEWICZ NIE MOGŁA SOBIE ODMÓWIĆ TEJ PRZYJEMNOŚCI, USIADŁA ZA KÓŁKIEM

Charytatywna zbiórka  

Podczas świętowania Niepodległości będzie można wesprzeć także Fundację Hospicyjną. Na ulicach Gdańska będzie można spotkać wolontariuszy ze specjalnie oznakowanymi puszkami.  
 
- Chciałabym nawiązać do rodzinnego zdjęcia - to bardzo szczególne podkreślenie wspólnoty, którą stanowimy. 11 listopada, we współpracy z Regionalnym Centrum Wolontariatu, będziemy kwestować właśnie na rzecz rodzin. Tych rodzin, które nie mogą się pojawić na paradzie, ponieważ opiekują się w domach swoimi ciężko chorymi bliskimi. Ta kwesta będzie przeznaczona na budowę Centrum Opieki Wytchnieniowej. To centrum będzie, już od przyszłego roku opiekowało się chorymi, a ich bliscy będą mogli znaleźć chwilę wytchnienia, zadbać też o siebie, o swoje zdrowie, odpocząć - zapowiedziała Anna Janowicz, prezes Fundacji Hospicyjnej. 

oprac. RP

 

TV

Dolne Miasto rozświetla już dzielnicowa choinka