Nordic Focus Festival 2022

7. Nordic Focus Festival 2022 - Festiwal Kultury Nordyckiej Uniwersytetu Gdańskiego odbędzie się od piątku do niedzieli, 25-27 listopada. W programie spotkania z podróżnikami, filmowcami oraz autorami książek, warsztaty z podstaw języka szwedzkiego czy fińskiego, i atrakcje dla najmłodszych. Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny.
( 24.11.2022 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Adam Jarniewski
Adam Jarniewski kilkanaście lat temu przeprowadził się na Grenlandię. Jest bohaterem filmu dokumentalnego „Zwykłe życie” w reżyserii Kuby Witka, który zobaczymy w piątek, 25 listopada
mat. prasowe

Nordic Focus Festival

Już po raz siódmy Uniwersytet Gdański ma okazję zaprosić mieszkańców Trójmiasta na Nordic Focus Festival - Festiwal Kultury Nordyckiej, który odbędzie się w dniach 25-27 listopada na terenie akademickiego kampusu - na Wydziale Filologicznym UG (ul. Wita Stwosza 55), Wydziale Biologii UG (ul. Wita Stwosza 59) i Wydziale Prawa i Administracji UG (ul. Jana Bażyńskiego 6) oraz w Bibliotece Głównej UG (ul. Wita Stwosza 53), a także w Oddziale Etnografii Muzeum Narodowego w Gdańsku (ul. Cystersów 19) i w Księgarni Smak Słowa w Sopocie (ul. Bohaterów Monte Cassino 6A).

Poznaj nowych ludzi i niezwykłe historie

Nordic Focus Festival to cykliczne wydarzenie poświęcone kulturze nordyckiej, przybliżające nam najciekawsze wiadomości o naszych sąsiadach z Północy i samym regionie Skandynawii, różnorodnym i fascynującym, w którym powstają posępne kryminały, muzyka przenosząca nas w inny wymiar rzeczywistości, intrygująca kuchnia i interesujące filmy.

- Przewodnia podróż, w którą pragniemy zaprosić Państwa w tym roku, poprowadzi nas aż do dalekiej Arktyki. Podczas trzech dni wspólnej wędrówki po arktycznych rejonach zabierze Państwa, mieszkający od przeszło dekady w Grenlandii Adam Jarniewski, bohater filmu dokumentalnego „Zwykłe życie” w reżyserii Kuby Witka. Natomiast pisarka Ilona Wiśniewska przybliży nam świat bohaterów swojego najnowszego reportażu „Migot. Z krańca Grenlandii” - zapraszają organizatorzy.

Katarzyna Tubylewicz
Katarzyna Tubylewicz jest pisarką, tłumaczką, publicystką i kulturoznawczynią
mat. prasowe

Ciekawe warsztaty i spotkania z autorami

W ramach zajęć warsztatowych widzowie będą mieli niebywałą okazję poznać podstawy języka grenlandzkiego, a najmłodsi odbiorcy wezmą udział w arktycznych warsztatach literackich wokół książki „Listy z Grenlandii. Na arktycznym szlaku” Adama Jarniewskiego. Poznamy między innymi podstawy języka szwedzkiego czy fińskiego, a młodzi odbiorcy będą mogli wziąć udział w zajęciach ekologiczno-plastycznych inspirowanych kulturą nordycką. Natomiast podróżnik i filmowiec Kuba Witek zdradzi tajniki skutecznego planowania i realizacji projektów podróżniczo-kulturalnych.

Ponadto, w bloku literackim spotkamy się z autorkami reportaży o współczesnym społeczeństwie skandynawskim w kontekście tematów praw obywatelskich i wolności obyczajowej. Pierwszym gościem festiwalu będzie Urszula Chylaszek, której reportaż „Kanska. Miłość na Wyspach Owczych” dotyka zagadnienia przemian obyczajowych w farerskim społeczeństwie w kontekście praw osób LGBTQ+. Kontynuacją tematu będzie spotkanie z polską pisarką mieszkającą od lat w Szwecji - Katarzyną Tubylewicz, która w najnowszym zbiorze reportaży pt. „Szwedzka sztuka kochania” opisuje szerokie spektrum skandynawskiego społeczeństwa przez pryzmat tematu miłości i seksu. Oba spotkania będą idealną okazją do dogłębnego poznania obyczajowości północnych sąsiadów przy jednoczesnym skonfrontowaniu tematu z polskimi standardami życia społecznego.

Posłuchaj prezentacji podróżniczych, opowiedz o swojej podróży

Corocznym stałym elementem programu są prezentacje podróżnicze, w ramach których widownia ma okazję spotkać się z uznanymi podróżnikami. W tym roku opowiedzą o swoich ekstremalnych wyprawach m.in.: Rafał Król czy Zbigniew Szwoch. Poza tym każdy chętny mieszkaniec Trójmiasta będzie mógł wystąpić w bloku „Moja Skandynawia”, przedstawiając swoje indywidualne wyczyny podróżnicze ze skandynawskich szlaków.

Muzyka i sztuka na festiwalu

Na festiwalowej scenie muzycznej wystąpi natomiast Łukasz Szatt Palkowski z niepowtarzalnym live act’em skomponowanym z dźwięków zebranych na Grenlandii (psów zaprzęgowych, lodu, wiatru itp.), wzbogacony wizualizacjami z dalekiej Północy. Anita Horowska oprowadzi widzów po autorskiej wystawie, zatytułowanej „Jej Wysokość Północ”.

Kuba Witek
Kuba Witek to reżyser filmów dokumentalnych, podróżnik, autor książek i piosenek
mat. prasowe

Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny. Program i więcej informacji o festiwalu na stronie www.nff.ug.edu.pl oraz na Facebooku - Nordic Focus Festival.

Projekt zrealizowany w ramach statutowej działalności Akademickiego Centrum Kultury Alternator UG. Organizatorzy: Akademickie Centrum Kultury Alternator UG, Instytut Skandynawistyki i Fennistyki UG, Dyskusyjny Klub Filmowy UG Miłość Blondynki, Muzeum Narodowe w Gdańsku, Biblioteka Główna UG.

Honorowy patrona nad wydarzeniem objęli: JM Rektor prof. dr hab. Piotr Stepnowski oraz Prezydent Miasta Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, Ambasada Królestwa Danii, Ambasada Republiki Finlandii, Ambasada Królestwa Norwegii i Ambasada Królestwa Szwecji.