Dzień Matki. O co tak naprawdę chodzi?

W ludzkim świecie nie ma silniejszej relacji niż więź z matką. W codziennym zabieganiu zbyt łatwo gubimy tę świadomość. Dzień 26 maja jest po to, żeby nam o tym przypominać. W tym artykule wyjaśniamy skąd się wziął Dzień Matki i jak go nie obchodzić. Podajemy też propozycje, jak tę wyjątkową datę świętować w Gdańsku. Jest kilka imprez kulturalnych, na które warto wybrać się z Mamą dziś wieczorem. Wcześniej - obowiązkowo kwiaty, kawa i rozmowa, która ma moc przywracania bliskości.
26.05.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Kobieta w średnim wieku obejmuje kilkuletnią córkę
Zdjęcie ilustracyjne, wykonane podczas przedstawienia z okazji Dnia Matki i Ojca w gdańskim Przedszkolu Językowym "Pod Wesołą Chmurką", w maju 2009 roku
fot. Jerzy Pinkas/gdansk.pl

Dzień Matki - od starożytności do dzisiaj

Ślady kultu Matki znajdziemy w najodleglejszych epokach ludzkości. Antropolodzy dostrzegli, że kobieta, która nas urodziła fizycznie, w sensie symbolicznym jest Bramą, przez którą weszliśmy do świata. To jej zawdzięczamy nasze życie i najbliższą więź w dzieciństwie - gdy sami jesteśmy zbyt mało samodzielni, by przetrwać. Stąd w najdawniejszych cywilizacjach obecny jest kult Rodzicielki, który sublimował w obrzędach religijnych w postaci Bogini-Matki całego świata. Tak było w starożytnej Mezopotamii, Egipcie, Grecji, u Rzymian. 

To samo, pod innymi postaciami, znajdziemy we współczesnych cywilizacjach. W świecie chrześcijan więź z własną matką wzmacniana jest poprzez kult Maryi, czułej i dobrej matki Jezusa. 

80. rocznica koronacji Obrazu Matki Bożej Łaskawej w Gdańsku

Dzień Matki - dlaczego zawsze w maju?  

Świecki zwyczaj obchodzenia Dnia Matki wywodzi się właśnie z tradycji chrześcijańskiej i zaczął kiełkować w USA, w połowie XIX wieku. Mieszkająca w Zachodniej Wirginii Ann Mary Reeves Jarvis - nauczycielka i działaczka społeczna związana z Kościołem metodystów - w 1858 roku zaczęła propagować ideę kultu matki jako źródła dobrego życia rodzinnego, co przybrało postać organizacji pod nazwą Kluby Dni Matczynej Pracy. 

Wychowana w takim duchu córka założycielki - urodzona w 1864 roku Ann Mary Jarvis - utrzymywała z matką bardzo bliską relację do jej śmierci w roku 1905. Trzy lata później, w drugą niedzielę maja, zorganizowała w środowisku metodystów uroczystość na cześć swojej matki. W następnych latach zabiegała o wyznaczenie stanowego Dnia Matki, co Zachodnia Wirginia uchwaliła w 1910 roku, a w ślad za nią zrobiły to inne stany Ameryki Północnej. W roku 1914 Kongres USA ustanowił Dzień Matki świętem ogólnonarodowym. Z czasem zwyczaj takiego świętowania stał się popularny w innych krajach, także w Polsce - z datą 26 maja.

Amerykański Departament Stanu zatwierdził program wymiany młodzieży im. Pawła Adamowicza

Dzień Matki - o co tak naprawdę chodzi?

Symbolem Dnia Matki w USA szybko stał się biały goździk. To wywołało rynkowe zainteresowanie tymi kwiatami i stale rosnący wzrost obrotów w kwiaciarniach, co dało się powszechnie odczuć już w latach 20. XX wieku. Ann Mary Jarvis sprzeciwiała się komercjalizacji święta. Podkreślała, że chodzi o odbudowanie i podtrzymanie osobistej więzi z Mamą, a nie o wręczenie bukietu goździków. Komercjalizacja jednak postępowała. Zaczęto wydawać okolicznościowe kartki, reklamować czekoladki “dla Mamy”. Ann Mary Jarvis pozostawała nieugięta. Pisała:

Gotowa kartka nic nie znaczy poza tym, że jesteś zbyt leniwy, by napisać coś od siebie do kobiety, która zrobiła dla ciebie więcej niż ktokolwiek na świecie. I cukierki! Zanosisz pudełko mamie, a potem sam zjadasz większość. Ładne mi uczucia!

Była tak rozczarowana tym, w co przerodził się Dzień Matki w Stanach Zjednoczonych, że w 1943 roku zaczęłą zabiegać o zniesienie tego święta. Nic nie wskórała ze względów zdrowotnych. Zmarła w 1948 roku. Paradoksem jest, że jej pobyt w sanatorium w ostatnich latach życia finansowali ludzie, którzy dorobili się w branży florystycznej i okolicznościowej.

Konferencja dla chorych na stwardnienie rozsiane i ich rodzin - w weekend w ECS

Dzień Matki w Gdańsku - co możemy zrobić?

Tak więc nie kartka, nie czekoladki, nie bukiet kwiatów - a w każdym razie nie tylko to. Chodzi o rozmowę, bliskość, wspólnie spędzony czas, uczucia. Mieszkacie daleko od siebie - to chociaż zadzwoń i nie poprzestawaj w rozmowie na zdawkowych życzeniach. Najlepiej jednak mamę odwiedzić, wziąć na spacer, zaprosić do kawiarni. Mile widziany będzie zapewne wspólny wypad do kina.

W Gdańsku z okazji Dnia Matki organizowane są też imprezy kulturalne, na które warto zwrócić uwagę:

  • W piątek, 26 maja, o godz. 18.00 - koncert w “Teatrze w Oknie” (ul. Długa 50/51) - Dzień Matki: Swojewola / Odłam Źdźbło. Bilety w przedsprzedaży w cenie 35 zł, a także przed występem - jeśli będą miejsca (tel. 533793100, www.teatrwoknie.pl). O projekcie: “Odłam Źdźbło to czteroosobowa żeńska grupa wokalna, która wyłoniła się z Zespołu Śpiewu Tradycyjnego Źdźbło, założonego w 2004 roku i prowadzonego przez Agnieszkę Błonkiewicz. W 2019 roku z inicjatywy artystki Aśki Borof grupa rozpoczęła realizację niezależnych projektów o charakterze performatywno parateatralnym, których Aśka Borof jest autorką i reżyserką. Osią tematyczną działań Odłamu Źdźbło jest świat kobiety w świetle pieśni, przesądów, podań i mitów ludowych. Zespół wykonuje pieśni wschodniej Słowiańszczyzny, wykorzystując archaiczne techniki śpiewu ludowego. Wokół pieśni rozgrywa się oszczędna, ascetyczna akcja sceniczna będąca rodzajem cichego kontrapunktu - komentarza. Aśka Borof jest również projektantką i wykonawczynią strojów, w których występuje zespół - strojów bezpośrednio odnoszących się do obrzędów sprawowanych przez kobiety i wokół kobiety. Są to więc przede wszystkim obrzędy weselne wokół panny młodej, w których rozgrywa się dialog starego pokolenia z młodym, ujarzmianie lęków i demonów przez sprawowanie odwiecznych rytuałów, obrzędy wiosenne, obrzędy magiczne i mistyczne”.
  • W piątek, 26 maja, o godz. 19.00 w Ratuszu Staromiejskim w Gdańsku odbędzie się koncert Polskiego Chóru Kameralnego dedykowany wszystkim mamom, z okazji ich święta. W programie piosenki autorstwa Macieja Małeckiego skomponowane do słów cenionych pisarzy i poetów. Bilety w cenie 30 i 40 zł są dostępne na portalu www.bilety24.pl oraz w miejscu koncertu na godzinę przed jego rozpoczęciem.
  • W piątek, 26 maja, o godz. 19, Klub Wrzeszczaka (ul. Wajdeloty 14/2) zaprasza na “Matki i Macochy - opowiadania performatywne”. Organizatorzy zachęcają: “Historie osobliwych relacji dzieci z matką i macochą są znane od zawsze. Z okazji Dnia Matki podzielimy się z Wami opowieściami, które nas wzruszyły lub rozbawiły, a dotykają wrażliwego miejsca w sercu każdego z nas. Miejsca, które w żadnym razie nie jest gotowe na to, by pozostać puste. Zapraszamy w piątek 26 maja, godz. 19.00 - 20.30. Spotykamy się w Klubie Wrzeszczaka, ul. Wajdeloty 14 (wejście z prawej strony). Wstęp wolny”. Zapisy: klubwrzeszczaka@gmail.com. Spotkanie dofinansowane w ramach Klubu Sąsiedzkiego we Wrzeszczaku.
  • Od piątku do niedzieli (26-28 maja) trwa międzypokoleniowy festiwal rozwoju i budowania więzi. To propozycja dla mam oraz ich mam i dzieci, także tych dorosłych (a więc nie tylko dla kobiet). Organizatorzy zachęcają do udziału w warsztatach, na których będzie dużo o relacjach i więziach, o równowadze, zdrowiu, o ciele i dla ciała, dla ucha i dla ducha. Wstęp wolny! Start w piątek, o godz. 16 w WellMe Gdańsk Oliwa, ul. Obrońców Westerplatte 34/2.

PROGRAM:

 

PIĄTEK, 26 maja

 

Sala WellMe

16:00 WARSZTAT Kroki do międzypokoleniowego porozumienia (Ewa Czapiewska)

18:00 WARSZTAT Miednica - miejsce Twojej mocy i kreatywności (Katarzyna Jaworska)

20:15 SET DJSKI Na żywo z tańcem intuicyjnym (Arek Piechowski)

 

SOBOTA, 27 maja

 

10:00 - 22:00 WellMe

Gdańsk Oliwa, ul. Obrońców Westerplatte 34/2

 

Sala WellMe

10:00 WARSZTAT Ucieleśniona uważność (Marta Reszko)

12:00 WARSZTAT Jak medytować przy dziecku (Ewelina Falba)

14:00 WARSZTAT Oddech transmodalny - sesja Breathflow (Kamila Kreft)

16:00 WARSZTAT Krąg dla mam (ToTiKi)

18:00 WARSZTAT Jak zadbać o siebie doświadczając kontuzji (Wiktoria Olejnik)

20:15 KONCERT (Vibraciones de Amor)

 

Ogród WellMe

10:00 WARSZTAT Prawdziwie rodzinny ogród lub działka (Anna Stępniewska)

16:00 WARSZTAT Kobiecość według Indian (Asia Pyrek)

 

Gabinet WellMe

SESJE Oddech transmodalny - mała grupa (Kamila Kreft)

SESJE TRE w kameralnej grupie (Ewa Rymar)

SESJE Masaż twarzy z el. refleksologii (Ewa Rymar)

SESJE Access Bars // Dotyk Motyla (Ewa Rymar)

SESJE Konsultacje psychologiczne dla mam (dyplomowani psycholodzy)

SESJE Konsultacje numerologiczne (A. T. Rykaczewska)

 

10:00 - 16:30 Park Oliwski

 

10:00 OTWARTA SESJA Kundalini joga na dzień dobry (Katarzyna Jaworska)

11:30 HAPPENING ARTYSTYCZNY Co w sercu mamy? (Katarzyna Jaworska)

13:00 WYKŁAD Poznaj siebie poprzez swoje wewnętrzne części - IFS (Bartosz Zadurski)

13:30 WYKŁAD Co nam mówią style przywiązania? (Agnieszka Baran)

14:00 WYKŁAD Empatyczna komunikacja (Bartosz Zadurski)

14:30 WYKŁAD Co to jest ten mindfulness? (Marta Reszko)

15:00 OTWARTA SESJA Medytacja mindfulness (Marta Reszko)

16:00 WYKŁAD Co w ciele się dzieje - regulacja stresu (Ewa Rymar)

 

16:00-19:00 Oliwski Ratusz Kultury

Gdańsk Oliwa, ul. Opata Jacka Rybińskiego 25

 

16:00 WARSZTAT Uważność w zapachu (Aleksandra Wołodko, Julia Przybylska)

 

NIEDZIELA, 28 maja

 

10:00 - 22:00 WellMe

Gdańsk Oliwa, ul. Obrońców Westerplatte 34/2

 

Sala WellMe

10:00 WARSZTAT Relacja z mamą jako pierwowzór relacji (Agnieszka Baran)

12:00 WARSZTAT Poznanie z Głosem (Dagmara Cichocka)

14:00 WARSZTAT Co brzmi w brzuchu wielkiej matki - medytacja i muzyka

16:00 WARSZTAT Harmonia Czakralna - joga i głos (Dagmara Cichocka i Marta Maciejewska)

 

Ogród WellMe

10:00 WARSZTAT Vedic Art - rozwój kreatywności poprzez malowanie intuicyjne (Katarzyna Jaworska)

13:00 WARSZTAT Numerologia - w drodze do siebie (Agnieszka T. Rykaczewska)

 

Gabinet WellMe

SESJE indywidualne IFS (Wiktoria Olejnik)

SESJE TRE w kameralnej grupie (Ewa Rymar)

SESJE Masaż twarzy z el. refleksologii (Ewa Rymar)

SESJE Access Bars lub Dotyk Motyla (Ewa Rymar)

SESJE Konsultacje psychologiczne dla mam (mgr psych)

SESJE Konsultacje numerologiczne (A. T. Rykaczewska)

 

10:00 - 16:00 Park Oliwski

 

10:00 OTWARTA SESJA Uważnego ruchu w oparciu o jogę (Marta Reszko)

11:00 WYKŁAD Portret numerologiczny (Agnieszka T. Rykaczewska)

11:30 WYKŁAD Podejście Non-dual w praktyce (Ewelina Falba)

12:00 OTWARTA SESJA dla wysokowrażliwych (Anna Stępniewska)

13:00 WYKŁAD Podstawy permakultury - wstęp do tematu (Anna Stępniewska)

13:30 WYKŁAD 7 po(d)staw mindfulness (Marta Reszko)

14:00 OTWARTA SESJA Qigong (Konrad Gołojuch)

15:00 OTWARTA SESJA Mini-koncert "Droga do szczęścia" (Mariposa)

16:00 OTWARTA SESJA Medytacja życzliwości (Marta Reszko)

TV

Nowi mieszkańcy na Ujeścisku