• Start
  • Wiadomości
  • Amerykański Departament Stanu zatwierdził program wymiany młodzieży im. Pawła Adamowicza

Amerykański Departament Stanu zatwierdził program wymiany młodzieży im. Pawła Adamowicza

Amerykański Departament Stanu zatwierdził uchwalony przez Kongres „Program Wymiany Młodych Demokratycznych Liderów z Polski im. Pawła Adamowicza”. Jego budżet, tylko w tym roku, wyniesie aż milion dolarów. Polsko-amerykański projekt umożliwi wspólną budowę społeczeństwa demokratycznego, otwartego i tolerancyjnego.
11.01.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
13 stycznia 2021 r. mijają dwa lata od tragicznego w skutkach ataku nożownika na prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. O tym, że był on państwa demokratycznego, tolerancyjnego, otwartego i różnorodnego będą przypominać młodzi liderzy biorący udział w polsko-amerykańskiej wymianie
13 stycznia 2021 r. mijają dwa lata od tragicznego w skutkach ataku nożownika na prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. O tym, że był on państwa demokratycznego, tolerancyjnego, otwartego i różnorodnego będą przypominać młodzi liderzy biorący udział w polsko-amerykańskiej wymianie
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

 


O zatwierdzeniu przez Stany Zjednoczone programu wymiany młodych liderów im. Pawła Adamowicza poinformowały na Facebooku prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz oraz europosłanka Magdalena Adamowicz, która jest współodpowiedzialna za kształt projektu.

- Zaproponowałam, aby „Program Wymiany Młodych Demokratycznych Liderów z Polski im. Pawła Adamowicza” objął trzy tematy: prawa człowieka z naciskiem na ochronę mniejszości i wspieranie różnorodności, wzmacnianie demokracji z naciskiem na ochronę praworządności i państwa prawa, wolność mediów z naciskiem na dostęp do rzetelnej informacji i przeciwdziałanie dezinformacji

- wyjaśnia Magdalena Adamowicz.

Wdowa po śp. prezydencie Gdańska Pawle Adamowiczu podkreśla, że istotą programu jest wzmocnienie więzów i wymiana doświadczeń przez bezpośrednie kontakty pomiędzy młodymi, aktywnymi liderami ze Stanów Zjednoczonych oraz Polski. Zadaniem programu finansowanie i organizowanie wizyt studyjnych dla osób, które są aktywne w swoich lokalnych społecznościach i którym przyświecają idee społeczeństwa otwartego, demokratycznego, różnorodnego, budowanego w oparciu o wzajemny szacunek oraz tolerancję.

Przy okazji pochwalnie się tym sukcesem, Magdalena Adamowicz podziękowała Marcy Kaptur, mające polskie korzenie kongresmence. Specjalna ustawa, która umożliwiła powołanie programu, została przygotowana i przeprowadzona przez Kongres właśnie dzięki niej. W ostatnich wyborach demokratka po raz 20. z rzędu uzyskała mandat, tym samym jest najdłużej zasiadającą w Izbie Reprezentantów kobietą w całej historii USA. Jest orędowniczką współpracy polsko-amerykańskiej.

 

Budżet na „Program Wymiany Młodych Demokratycznych Liderów z Polski im. Pawła Adamowicza” wyniesie tylko w tym roku aż milion dolarów.

 

TV

To przedszkole jest wzorem