• Start
  • Wiadomości
  • „Dziady i dybuki”. We wtorek spotkanie z Jarosławem Kurskim w ECS

„Dziady i dybuki”. We wtorek w ECS autorskie spotkanie Jarosława Kurskiego z gdańskimi czytelnikami

- Przez trzydzieści lat ten dybuk mnie gniótł i uznałem, że muszę się od niego wyzwolić - mówi Jarosław Kurski, dziennikarz, opozycjonista, gdańszczanin, brat Jacka Kurskiego. Podczas spotkania w Europejskim Centrum Solidarności, we wtorek, 15 listopada, opowie o tajemnicach swojej rodziny.
14.11.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
15 listopada nadarzy się okazja na spotkanie z Jarosławem Kurskim - w ECS odbędzie się trójmiejska premiera jego książki „Dziady i dybuki”
15 listopada nadarzy się okazja na spotkanie z Jarosławem Kurskim - w ECS odbędzie się trójmiejska premiera jego książki „Dziady i dybuki”
fot. Michal Mutor / Agencja Wyborcza.pl

Przez lata Jarosław Kurski rekonstruował prawdę o swojej rodzinie, celowo wypieraną i pomijaną przez innych, w tym przez jego ukochaną matkę. Efektem zdumiewającego, pełnego zawirowań śledztwa historycznego są dzieje rodu rozsianego od Ukrainy po Brazylię i od Wielkiej Brytanii po Australię, z miejscem urodzenia autora - Gdańskiem, w samym sercu.

I nagle buchnęła starannie skrywana, wstydliwa rodzinna historia. Walnęła faktem, wychłostała konkretem. Odszpuntowany dybuk skoczył na mnie, Bogu ducha winną ofiarę, jak na świeże mięso, jak do ciepłej krwi. A wlazł we mnie, a rozsiadł się we mnie, męczył pytaniami, podpowiadał tropy, pchał w czeluści internetu. Taplał w wylewającym się stamtąd antysemickim błocie, oblepiał narodowym jadem, nurzał w „spisku żydowskim przeciw Polsce”. Szeptał:

– Napisz, napisz. Jedyny jesteś, jedyny. Władzę masz. Całkowitą.

– Jaką władzę?

– Ty żyjesz! - fragment książki Jarosława Kurskiego „Dziady i dybuki” (wydawnictwo Agora).

O autorze

Jarosław Kurski (ur. 1963) - zastępca redaktora naczelnego „Gazety Wyborczej”. Gdańszczanin. Ukończył prawo. Należał do opozycyjnego Ruchu Młodej Polski. Był członkiem redakcji „Solidarności”, podziemnego pisma Regionu Gdańskiego, którego pierwszy numer ukazał się w Stoczni Gdańskiej w sierpniu 1980 roku. Aresztowany w stanie wojennym.

Pracował dla hiszpańskiej agencji prasowej EFE i w „Tygodniku Gdańskim”. Był rzecznikiem prasowym Lecha Wałęsy. W sprzeciwie wobec wojny na górze zrezygnował z pracy. Opublikował „Wodza”, polityczny portret przewodniczącego związku na tle wydarzeń. Od stycznia 1991 roku publicysta „Wyborczej”, a od 2006 roku jej wicenaczelny. 

Prowadził rozmowy polityczne w Polsacie, TVP i TOK FM. Autor esejów o Raymondzie Aronie „Pokój z widokiem na historię” i biografii „Jan Nowak-Jeziorański. Kurier wolności”. Odznaczony Krzyżem Orderu Odrodzenia Polski i Orderem Francuskiej Legii Honorowej.

Turski, Bielik-Robson i Grabowski o książce

Agata Bielik-Robson, filozofka i publicystka napisała o „Dziadach i dybukach”: Książka potwierdza, że istnieją polscy marani, którzy jak hiszpańscy conversos przyjęli chrześcijaństwo, ale zachowali pamięć o swym żydowskim pochodzeniu. Jarosław Kurski, przełamując zmowę milczenia, odsłania rodzinne sekrety i opowiada historię syna, którego dręczy brakujący element w genealogicznej układance. Zadaje sobie dramatyczne pytanie: dlaczego dziady i dybuki - duchy przodków polskich i żydowskich - nie mogą stać w jednym domu? I czy możliwe jest ich pojednanie?

Marian Turski, historyk, dziennikarz i działacz społeczny pochodzenia żydowskiego: Od pierwszego zdania o Mamie Autora nie mogłem się oderwać od tej książki, póki nie dotarłem do ostatniego. Książka fascynuje i wciąga, gdyż jest opowieścią detektywistyczną o koligacjach rodzinnych (niesamowitych, zda się - nieprawdopodobnych!). „Dziady i dybuki” potwierdzają atrakcyjność idei akulturacji w polszczyźnie. Roman Dmowski bałby się takich ludzi, jak ukochana Mama Jarka; przy tem postać to skomplikowana, wzorcowo wydobyta z wizerunku Polski Jagiellońskiej.

Jan Grabowski, historyk specjalizujący się w badaniach nad Holocaustem: Jedna z najbardziej poruszających książek, jakie zdarzyło mi się przeczytać. Przejmująca, a zarazem tragiczna historia żydowskiej rodziny poszukującej drogi do polskości. Historia ludzi, którzy na taką właśnie (nieodwzajemnioną) miłość zostali skazani i taką zostali przebodzeni ojczyzną.

Spotkanie w ECS bezpłatne, obowiązuje rejestracja

Spotkanie autorskie z Jarosławem Kurskim będzie okazją, aby porozmawiać z autorem. Słowo wstępne wygłosi Basil Kerski, dyrektor ECS. Rozmowę poprowadzi Paweł Goźliński, redaktor naczelny Wydawnictwa Agora.

Podczas spotkania będzie można się w zaopatrzyć w „Dziady i dybuki” (cena: 59,99 zł, w Muzeum Store możliwość płatności kartą, a przed wejściem do audytorium tylko gotówką).

Początek o godzinie 19:00. Wstęp wolny - rezerwacja miejsca online: Pobierz bezpłatny bilet.

ECS świętuje 15-lecie. Nagrody dla pracowników od prezydent Gdańska i marszałka województwa

TV

Port Lotniczy Gdańsk powitał 6-milionowego pasażera. To nowy rekord