Zobacz mycie Fontanny Neptuna. Do 1 maja woda popłynie we wszystkich gdańskich wodotryskach

Gdańskie Wody, które są opiekunem fontann w naszym mieście, przeprowadziły już “rytualne pucowanie” najwspanialszej z nich - powstałej w 1634 roku Fontanny Neptuna. Zobacz, jak przebiegało i przypomnij sobie, gdzie jeszcze wkrótce usłyszysz wodny plusk.
28.04.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Na zdjęciu widać miejską scenę z pracownikiem komunalnym w pomarańczowym stroju ochronnym, który używa węża ciśnieniowego do czyszczenia statui umieszczonej w centralnej części fontanny. Statua przedstawia postać z trójząbem. W tle rozciąga się fasada pięknych, kolorowych budynków z dużymi oknami i dekoracyjnymi detalami, które wyglądają na historyczną architekturę europejską. Miejsce to sprawia wrażenie staromiejskiego placu lub rynku. Jest pochmurny dzień, a ulica wydaje się cicha i spokojna, z opróżnionymi restauracyjnymi tarasami i kilkoma ławkami. Całość tworzy obraz codziennej konserwacji miejskiej przestrzeni publicznej.
Neptun nie miał szczęścia do pogody na czas swej "rytualnej wiosennej kąpieli" - był to jeden z ostatnich chłodnych dni końca kwietnia
Fot. screen z filmu GW

Majówka z odnowioną Twierdzą Wisłoujście rozpoczęta. Koszary Napoleońskie otwarte

Jak myje się Fontannę Neptuna?

“Wraz z nadejściem wiosny wszystko budzi się do życia, a gdańskie fontanny nie są wyjątkiem. Nasze ulubione miejsca nabierają jeszcze większego uroku, kiedy otacza je płynąca woda. Od połowy miesiąca (kwietnia - red.) możemy cieszyć się działającą „pływającą” fontanną na zbiorniku Srebrniki. Kolejne dni, to kolejne miejsca uruchamiania wodotrysków. Na koniec, włączymy naszego ulubieńca - Neptuna. Tak szykuje się do sezonu!” - czytamy na profilu Gdańskich Wód na Fb, które 24 kwietnia zaprezentowały filmową dokumentację prac prowadzonych przy fontannie króla mórz przed jej uruchomieniem zaplanowanym na 30 kwietnia.

Zgodnie z tym opisem, do tego dnia wystartować powinny wszystkie fontanny znajdujące się pod opieką GW.

ZOBACZ MYCIE NEPTUNA

Fontanny w Gdańsku

Wśród fontann pod opieką Gdańskich Wód są m.in:

  • te pływające, w zbiornikach retencyjnych: Srebrniki (Brętowo), Pusty Staw (Stogi), Jeleniogórska (Ujeścisko), Mokra Fosa (Śródmieście), Spacerowa (Oliwa), Grunwaldzka (Oliwa);
  • Jaśkowa Dolina (Górny Wrzeszcz),
  • Szeroka (Główne Miasto),
  • Czterech Kwartałów (Główne Miasto)
  • Bremeńska (Śródmieście),
  • na Placu Gen. Maczka (Strzyża),
  • Grunwaldzka przy parku de Gaulle`a (Wrzeszcz Górny),
  • Grassowska (Dolny Wrzeszcz).
To zdjęcie przedstawia miejską fontannę z wyrzutami wody, przez które prześwieca słońce. Fontanna zdaje się być nowoczesną atrakcją, z wodotryskami wystrzeliwującymi z podłoża, na którym widoczne są kolorowe elementy, być może interaktywne panele. Na pierwszym planie widoczna jest część rzeźby, która przypomina zwierzę, prawdopodobnie leżące, co może być charakterystycznym elementem tej fontanny. W tle widać grupy ludzi, zarówno dorosłych, jak i dzieci, którzy obserwują wodotryski lub spacerują, a także klasyczną architekturę miejską z ceglanymi budynkami, co sugeruje, że fontanna znajduje się na centralnym placu miasta. Pogoda jest słoneczna i wydaje się być przyjemnym dniem na zewnątrz. Atmosfera jest radosna i pełna życia, typowa dla miejskich przestrzeni rekreacyjnych.
Fontanna Trzech Kwartałów - najbardziej chyba lubiana przez dzieci
Fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

Trzy nowe fontanny w Gdańsku

W tym roku Gdańskowi przybędzie nowych fontann. Dzięki Budżetowi Obywatelskiemu zrealizowane zostaną dwie - w parku im. Haffnera w Brzeźnie oraz na Zbiorniku Górnym w Parku Oruńskim (będzie to już drugi wodotrysk w tym parku, pierwszy, w formie klasycznej czaszy usytuowany jest nieopodal głównego wejścia). Budowa tej pierwszej zakończy się jesienią tego roku, rozruch drugiej GW zaplanowały na sierpień. Ostatnia z tegorocznych realizacji to pływająca fontanna na Zbiorniku Jaśkowa Dolina.

Brzeźno. W Parku im. Haffnera powstanie pierwsza w dzielnicy fontanna

Zdjęcie ukazuje spokojny, zielony park miejski. Na ścieżce parkowej idzie starsza kobieta z torbami, co wskazuje, że być może wraca z zakupów. W tle widać małą, prostokątną fontannę oraz ludzi siedzących na ławkach i cieszących się przyjemną pogodą. Park jest pełen drzew i krzewów, co tworzy cień i przyjemne miejsce do odpoczynku. Scena oddaje relaksującą atmosferę miejskiej przestrzeni zielonej, gdzie mieszkańcy mogą odpocząć i uciec od miejskiego zgiełku.
Plac Gen. Maczka na Strzyży, znajduje się tutaj kameralna fontanna
Fot. Piotr Wittman/www.gdansk.pl

Ta fontanna ma różne nastroje

Między ul. Korzenną, Rajską i Wielkie Młyny od lata 2014 roku stoi Fontanna Heweliusza. Upamiętnienia prace w zakresie budowy i modernizacji infrastruktury wodno-ściekowej przeprowadzonych w latach 2006-2012. Powstała z inicjatywy Miasta Gdańska i spółki GIWK, która przekazuje w tym roku obiekt pod opiekę Gdańskich Wód.

– Woda fontanny będzie nadal płynęła jako symfonia światła i wody, zachowując swój urok i przynosząc radość przechodniom – zapewnia Wojciech Fuszara z Gdańskich Wód i dodaje: – Warto jednak pamiętać, że woda w fontannach nie jest badana pod kątem jej zdatności do picia i kąpieli, a korzystanie z niej w ten sposób jest zabronione. Niezależnie od tego ograniczenia, gdańskie fontanny przynoszą radość i ukojenie zarówno najmłodszym, jak i starszym mieszkańcom oraz turystom.

TV

Historyczna zmiana warty pod Katownią, uroczyste przysięgi przed Dworem Artusa