Odliczamy dni do Jarmarku św. Dominika 2024. Czekamy na oferty wystawców

Gdański jarmark rozpocznie się w tym roku 27 lipca i potrwa tradycyjnie trzy tygodnie, aż do 18 sierpnia. Na ulicach Głównego Miasta pojawią się setki kolorowych kramów - będzie można przebierać, wybierać i smakować - po prostu dobrze się bawić. Międzynarodowe Targi Gdańskie, które są organizatorem tej największej plenerowej imprezy w naszym mieście, przyjmują już zgłoszenia od zainteresowanych wystawców.
12.05.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
na zdjęciu estetyczne domki handlowe ze spadzistym dachem, z towarem, przed domkami przechodzi kilkanaście osób, przyglądają się temu, co wystawione jest w tych domkach
Przygotowania do tegorocznego Jarmarku Św. Dominika już się rozpoczęły
Fot. Piotr Wittman / www.gdansk.pl

Serce Gdańska będzie tętnić handlowym życiem

764. Jarmark św. Dominika nabiera kształtów i już dzisiaj możemy zdradzić, że będzie pełen "cudów" - od handlu, przez gastronomię, po rozrywkę. Uliczki w sercu Gdańska będą tętnić życiem. Ta tradycja trwa od 1260 roku i jest nierozerwalną częścią letniego sezonu w stolicy Pomorza.

Przez lata Jarmark św. Dominika zmieniał się, aby wystawcy i odwiedzający mogli czerpać jak największą przyjemność z uczestnictwa w wydarzeniu. Nie inaczej będzie w tym roku, choć nie ukrywamy, że cały czas inspirujemy się historią i szeroko rozumianymi cudami, które pojawiały się podczas jarmarku. 

Jedną z wyjątkowych chwil, której doświadczyli uczestnicy jarmarku w 1790 roku, był pierwszy w Gdańsku lot balonu wypełnionego gorącym powietrzem. W XIX w. zaprezentowano podczas wydarzenia tzw. mechaniczną dorożkę, czyli prototyp samochodu. Za cud uważano w przeszłości pojawienie się w trakcie tego wydarzenia zebry, słonia czy krokodyla. Cudów dokonywały również grupy teatralne, które swego czasu licznie odwiedzały jarmark w Gdańsku. 

25-lecie Rady Dzielnicy Strzyża. Jak świętuje?

Wystawcy jarmarkowi mogą już się zgłaszać

Aktualne informacje o tej popularnej gdańskiej imprezie znajdziecie na stronie jarmarkswdominika.pl. TUTAJ zainteresowani wystawcy mogą złożyć organizatorowi swoją ofertę udziału. Mile widziane będą zgłoszenia rękodzielników, rzemieślników, twórców ambitnego wzornictwa, projektantów, wytwórców produktów regionalnych, oryginalnych gastronomików serwujących ciekawe potrawy typu “food and go”. Zapraszamy do zaistnienia na jarmarku wszystkich, który chcieliby pochwalić się oryginalnością, wyjątkowością lub szczególnymi umiejętnościami. 

Natomiast TUTAJ mogą zarejestrować się stali wystawcy jarmarku. Warto wziąć pod uwagę fakt, że liczba miejsc jest ograniczona i lepiej nie zwlekać z kontaktem z działem sprzedaży Jarmarku św. Dominika. 

Przestrzeń jarmarku to doskonałe miejsce do promocji partnerów i sponsorów. Oferujemy przestrzeń do promocji marek w specjalnie  zaaranżowanych strefach. W tym roku po raz pierwszy powstanie Strefa Miast i Regionów na Przystanku Smaków (na Skwerze Świętopełka). Najpiękniejsze miasta i regiony z Polski zaprezentują atrakcje i zaproszą gości do ich odwiedzenia.  

Jarmark św. Dominika w Top 10 wydarzeń w Europie

Na początku 2024 roku gdański jarmark znalazł się w Top 10 najfajniejszych wydarzeń w Europie, które odbędą się w bieżącym roku. Ranking stworzony na podstawie opinii ekspertów ds. podróży opublikowała redakcja miesięcznika Forbes. Jarmark św. Dominika dzieli miejsce w czołowej dziesiątce m.in. z monachijskim Oktoberfest, Dniem Św. Patryka w Dublinie, Świętem Sanfermines w Pampelunie czy Cheese Rolling w Cooper's Hill. 

- Wraz z tradycyjnymi jarmarkami świątecznymi oraz Oktoberfest jest uważany za jedno z największych wydarzeń kulturalno-handlowych na świeżym powietrzu w Europie - napisano w uzasadnieniu wyboru. 

Wyróżnienie pokazuje, że jakość Jarmarku św. Dominika, która zdecydowanie poprawiła się w ostatnich latach, zostaje zauważona także poza granicami naszego kraju. 

Wydarzenia i atrakcje Jarmarku św. Dominika

Gdański Jarmark to także wydarzenia i atrakcje stałe, które co roku cieszą się ogromną popularnością mieszkańców, jak i odwiedzających. Podczas 764. edycji tego wydarzenia pojawią się więc Przystanki: 

  • Smaków na Skwerze Świętopełka - posmakujesz tutaj kuchni świata, złapiesz oddech.
  • Pod Żaglami na Ołowiance - w tym miejscu, wspólnie ze znajomymi możecie cieszyć się dobrą muzyką, obejrzeć film w kinie plenerowym, podziwiać pokazy iluminacji świetlnej i wiele więcej.
  • Przygoda na Targu Rybnym - to strefa stworzona z myślą o najmłodszych, ale i ich rodzicach, którzy będą mogli zostawić pociechę w dobrych rękach.
  • Równość przy ul. Rajskiej - to miejsce, w którym w formule letniego odpoczynku rozmawiamy o rzeczach ważnych jak tolerancja, otwartość, wolność oraz zacieramy różnice pokoleniowe i kulturowe.

W przestrzeni jarmarku nie zabraknie także koła widokowego AmberSky, Gdańskiej Karuzeli czy Strefy Seniora. Z wydarzeń programowych już teraz możemy zaprosić na: ceremonię otwarcia i zamknięcia, Pomorskie Święto Rzemiosła, Święto Ekonomii Społecznej, Święto Równości, 30. Bieg św. Dominika czy Święto Wolontariatu.

Za nami trzy tygodnie handlu, spotkań i zabawy. Zakończył się 763. Jarmark św. Dominika

Oprac. KG

TV

233. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Mieszkańcy i turyści świętowali pod “Sobieskim”