Tak świętuje Strzyża! Z okazji 25-lecia Rady Dzielnicy mieszkańcy przyszli... "na kwadrat"

Wernisażem wystawy fotograficznej i koncertem plenerowym dla mieszkańców rozpoczęło się kilkudniowe świętowanie jubileuszu aktywnych, zaangażowanych mieszkańców Strzyży, czyli tutejszej Rady Dzielnicy. 9 maja minęło bowiem 25 lat, od kiedy to zorganizowano po raz pierwszy wybory do Rady Dzielnicy Strzyża. Sprawdźcie, jakie jeszcze atrakcje przygotowano z tej okazji.
10.05.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
na zdjęciu ogromne zdjęcie z radnymi, które umieszczono na tablicy, przygląda mu się kobieta i mężczyzna
Na Placu Generała Maczka można obejrzeć plenerową wystawę fotograficzna przedstawiającą radnych dzielnicy Strzyża w ostatnich 25 latach
fot. Piotr Wittman/www.gdansk.pl

Sprawdź, kto był radnym Strzyży

Na placu Generała Stanisława Maczka stanęło w czwartek, 9 maja, sześć dużych tablic ze zdjęciami grupowymi radnych dzielnicy Strzyża wszystkich sześciu kadencji. Radnym Strzyży towarzyszy na niektórych fotografiach prezydent Gdańska Paweł Adamowicz, a także ówcześni miejscy radni, m.in. Bogdan Oleszek i Grzegorz Strzelczyk. Pod każdym zdjęciem wymienieni są widoczni na nich radni - z imienia i nazwiska. Można więc sprawdzić, kto i w jakich latach działał na rzecz tej lokalnej społeczności. Kto nie mógł zajrzeć tu w czwartek, może to zrobić w kolejnych dniach - wystawa fotograficzna pozostanie na placu do 20 maja. 

- Dzisiaj świętują, oczywiście, radni obecnej kadencji, ale są też nasi przyjaciele, którzy współpracują z naszą radą. Widziałem też m.in. Aleksandra Żubrysa - do niedawna szef Rady Seniorów w Gdańska, a kiedyś radny miasta Gdańska z naszego okręgu, z którym współpracowaliśmy. Są członkowie klubów działających na Strzyży, i co bardzo ważne: są mieszkańcy dzielnicy - wyliczał podczas czwartkowego wydarzenia, wyraźnie przejęty, Andrzej Witkiewicz, przewodniczący Zarządu Dzielnicy Strzyża.

Rada Dzielnicy Strzyża działa na rzecz mieszkańców od 25 lat

Do Rady Dzielnicy Strzyża, przez ponad 20 lat, nierzadko kandydowały te same osoby - zaangażowane w działalność na rzecz lokalnej społeczności. 

- Przez te wszystkie kadencje przewinęło się, jeśli dobrze pamiętam, 55 różnych osób. Niektóre z nich obejmowały mandat radnego przez dwie - trzy kadencje. Niestety, 10 osób już w ogóle z nami nie ma… - podkreśla przewodniczący Witkiewicz.

Mat. Rada Dzielnicy Strzyża

Mieszkańcy chodzą chętnie “na kwadrat”

Maria Bernolak-Szczypior jest radną dzielnicy Strzyża nieprzerwanie od roku 2003 i przyznaje, że przez ponad dwie dekady ta dzielnica bardzo się zmieniła. Powstało m.in. kilka placów zabaw, plenerowa siłownia, a także położono kanalizację deszczową, wyremontowano część ulic w tzw. górnym tarasie Strzyży. 

- Jako radna jest dumna z tego naszego Placu Gen. Maczka, który jest po prostu sercem tej dzielnicy. Tędy ludzie przechodzą idąc na tramwaj, idą też do sklepów, do swoich domów - zwraca uwagę radna. - Tutaj zawsze jest ruch - dlatego jest to centralny punkt, w którym chętnie przebywają mieszkańcy. Kiedy jest ciepło, świeci słońce, to od rana na tutejszych ławkach przesiadują starsze panie, widać, że lubią to miejsce. Bawią się też tutaj dzieci.

Maria Bernolak-Szczypior mieszka w tej części Gdańska od urodzenia, choć przed laty nie była to Strzyża, a dzielnica Wrzeszcz. 

- Kiedy byłam dzieckiem to byłam też świadkiem, jak to osiedle Strzyża powstawało, jak budowano wszystkie bloki dla stoczniowców, jak powstała nowa wówczas szkoła. Mieszkaliśmy zawsze w tzw. górnym tarasie dzielnicy. Kiedy schodziliśmy w tę część Strzyży, to zawsze mówiliśmy, że “idziemy do bloków”. A teraz to miejsce, ten Plac Maczka to jest tzw. kwadrat - wspomina Maria Bernolak-Szczypior.

Strzyża. Spacer z udziałem władz Gdańska i radnych dzielnicy

PKM zmieniła tę dzielnicę

Dariusz Majorek jest radnym Strzyży także od 2003 roku. Chętnie angażuje się w działania na rzecz tutejszej społeczności, które przynoszą efekty i podnoszą komfort codziennego życia. 

- To świetna praca. Robimy małe, ale bardzo ważne i widoczne rzeczy dla mieszkańców, począwszy od placu zabaw, który znajduje się w pobliżu, po ławki, śmietniki, modernizacje ulic. Myślę, że jesteśmy konstruktywną radą, która podpowiada, szuka rozwiązań - zaznacza Dariusz Majorek. - W mojej ocenie największym sukcesem tej rady dzielnicy jest skonsolidowanie mieszkańców przez te wszystkie lata. Doceniam też współpracę naszej rady z sąsiednimi radami dzielnic Wrzeszcz Górny i Wrzeszcz Dolny. Dużą zmianę w dzielnicy wprowadziła na pewno Pomorska Kolej Metropolitalna, której tory przebiegają przez Strzyżę.

Klub, który współpracuje z radnymi od 20 lat

Klub Przyjaciół Strzyży działa od ponad 20 lat. Od samego początku współpracuje z tutejszą radą dzielnicy. Zaangażował się też we współorganizację atrakcji w ramach jubileuszu rady, a jego przedstawicieli można było spotkać na czwartkowym koncercie na Placu Gen. Maczka.

- Działamy na rzecz mieszkańców i bardzo dobrze współpracuje się nam z radnymi. Organizujemy festyny, koncerty plenerowe. Współpracujemy też na rzecz promocji dzielnicy Strzyża. Prowadzimy tu również dom dla seniorów. Udało nam się założyć klub sąsiedzki, przy ul. Kisielewskiego, który wciąż się rozwija - wylicza Krystyna Wiśniewska, prezes stowarzyszenia Klub Przyjaciół Strzyży.

W ramach jubileuszowych obchodów 9 maja zorganizowano, pierwszy w tym roku, koncert plenerowy w ramach popularnego w tej części miasta cyklu: “Strzyża w Krainie Melodii”. Dla obecnych wystąpił zespół The Workers Band.

 

Filcowe cuda hitem czwartkowej imprezy

Czwartkowe wydarzenie uświetniły też panie z Fundacji Nasza Przestrzeń, która od siedmiu lat także współpracuje z Radą Dzielnicy Strzyża. Dla tutejszych mieszkańców organizuje kreatywne warsztaty - ich uczestnicy tworzą różne ozdoby, a nawet części garderoby m.in. z filcu.

- Stosujemy dwie techniki: szydełkowanie i filcowanie na mokro. Nasze warsztaty cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem. Już od jakiegoś czasu chodziło nam po głowie, by z tego filcu stworzyć ogromne balowe suknie - mówi Anna Dukowska z Fundacji Nasza Przestrzeń.

Podczas wernisażu na Placu Gen. Maczka, przedstawicielki Naszej Przestrzeni pojawiły się właśnie z pięknymi, kolorowymi sukniami. Każdy mógł je przymierzyć. A chętnych nie brakowało, zarówno wśród kobiet jak i mężczyzn. Wszyscy przebierali się i… pozowali do pamiątkowych zdjęć. 

na zdjęciu grupa kilkunastu kobiet, głównie starszych, niektóre maja na sobie kolorowe ogromne suknie wykonane z filcu, niektóre panie mają inne kolorowe ozdoby na sobie
Filcowe suknie i spódnice każdy chciał w czwartek przymierzyć
fot. Piotr Wittman/www.gdansk.pl

- Przy stworzeniu tych sukni pracowało w sumie około 40 osób. Powstały na wspomnianych warsztatach na Strzyży. Oprócz sukien przygotowałyśmy też inne gadżety, m.in. kapelusze filcowe, fascynatory (dekoracje na głowę). Mieszkańcy chętnie je przymierzają. Widać, że mają z tego frajdę - uważa Katarzyna Rajczyk - Bauć z Fundacji Nasza Przestrzeń.

Efekty warsztatów od kilku lat można obserwować w tej dzielnicy. Tutaj zdobione są bowiem okoliczne drzewa, na które zakładane są szydełkowane “sweterki”. 

TV

Wrzeszcz Górny gotowy na święta