• Start
  • Wiadomości
  • ECS świętuje 15-lecie. Nagrody dla pracowników od prezydent Gdańska i marszałka województwa

ECS świętuje 15-lecie. Nagrody dla pracowników od prezydent Gdańska i marszałka województwa

Podczas uroczystej gali w 15 rocznicę powołania instytucji, Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Miasta Gdańska oraz Leszek Bonna, wicemarszałek województwa pomorskiego, wręczyli nagrody specjalne dziesięciorgu zasłużonym pracownikom ECS. Wszyscy pracownicy otrzymali również, z rąk dyrektora ECS Basila Kerskiego, pamiątkowe dyplomy.
08.11.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
ECS_15_lat_024.JPG
Cała załoga razem - zespół Europejskiego Centrum Solidarności świętował 8 listopada 15 - lecie powołania instytucji
fot. Grzegorz Mehring/ECS

15 lat temu powołano do życia Europejskie Centrum Solidarności: "Bez pluralizmu i tolerancji nie ma demokracji"

Europejskie Centrum Solidarności jako instytucja kultury zostało powołane przez miasto Gdańsk, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Samorząd Województwa Pomorskiego oraz NSZZ „Solidarność” 8 listopada 2007 roku. 

15 rocznica tego wydarzenia stała się okazją do spotkania pracowników i gości z władzami instytucji. Prowadzący uroczystość przypomnieli kalendarium najważniejszych wydarzeń związanych z 15-leciem działalności Europejskiego Centrum Solidarności, a gości witał i przedstawiał Basil Kerski, dyrektor ECS.

ECS_15_lat_006.JPG
- Dziękuję wam, że w sposób piękny i zgodny z prawdą historyczną krzewicie ideę solidarności - powiedział Leszek Bonna, wicemarszałek województwa pomorskiego, który na urodziny instytucji przybył z prezentem
fot. Grzegorz Mehring/ECS

Tego dnia siedzibę instytucji zaszczycili swoją obecnością: Leszek Bonna, wicemarszałek województwa pomorskiego, Władysław Zawistowski, dyrektor Departamentu Kultury woj. pomorskiego i prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. Przybyły Barbara Frydrych, dyrektor biura prezydenta Gdańska ds. kultury, Anna Czekanowicz - była dyrektor biura prezydenta Gdańska ds. kultury i doradczyni prezydenta Gdańska oraz Monika Chabior, zastępczyni Prezydenta Gdańska ds. rozwoju społecznego i równego traktowania, również niegdyś związana z ECS, a także Marek Bonisławski, dyrektor Biura Prezydenta Gdańska. 

Zobacz galerię zdjęć z wydarzenia 

 

Basil Kerski powitał też m.in. Jacka Taylora, byłego pełnomocnika prezydenta Pawła Adamowicz ds. ECS, władze Fundacji Centrum Solidarności, przedstawiciela Korpusu Dyplomatycznego, dyrektorów zaprzyjaźnionych instytucji kutury Gdańska i Pomorza oraz organizacje samorządowe, a także byłych i obecnych pracowników ECS. Pozdrawiał też i życzył zdrowia, Lechowi Wałęsie.

- Nie byłoby ECS bez misji Pawła Adamowicza - mówił Basil Kerski zapraszając na scenę Piotra Adamowicza, posła na Sejm i brata zamordowanego prezydenta Gdańska. Zaznaczył, że minęło już ponad 20 lat od momentu ogłoszenia pomysłu powstania ECS, którego bracia byli autorami, a które niedawno zostało zaliczone przez specjalistów - muzealników do grona 50 najbardziej wpływowych muzeów ostatnich 10 lat w Europie.

Przemawiając, Piotr Adamowicz wspominał wspólny wyjazd z bratem Pawłem do Muzeum Muru Berlińskiego, wiele lat przed powstaniem ECS. Ich wyobrażenia o wielkiej instytucji szybko się rozwiały. Okazało się, że Muzeum nie ma godnej ekspozycji, zajmuje dwa piętra w ciasnej berlińskiej kamienicy. Obiecali sobie wtedy, że gdańskie muzeum będzie wyglądało inaczej, i pomimo grona sceptyków udało się.

- My nie tylko zabiegamy o upamiętnienie polskiej drogi do wolności, ale też szerzej: o wskazanie, że polska droga do wolności przyczyniła się do upadku muru berlińskiego - myśleli wtedy obaj. - Teraz żyjemy w warunkach frontowych, a ECS stał się czymś w rodzaju latarni morskiej - dodał Piotr Adamowicz. - Latarnie oświetlają drogę i wskazują na pewne istotne rzeczy, żeby uniknąć wejścia na rafę. Wy wskazujecie na wolność i demokrację, a od lutego na pomoc dla Ukrainy.

Solidarność w trudnych czasach

Składając życzenia pracownikom i dyrekcji, Leszek Bonna, wicemarszałek województwa pomorskiego mówił między innymi: - Dziś w trudnych czasach agresji na Ukrainę i zaglądającej nam w oczy recesji, słowo solidarność znowu jest niezwykle ważne. Niezwykle ważna jest solidarność międzynarodowa, międzypokoleniowa i ta najważniejsza - międzyludzka. Dziękuję wam, że w sposób piękny i zgodny z prawdą historyczną krzewicie ideę solidarności.

ECS_15_lat_011.JPG
Prezydent Gdańska również przyjechała z prezentem, który złożyła na ręce dyrektora ECS Basila Kerskiego, wyrażając nadzieję, że docenia sztukę współczesną
fot. Grzegorz Mehring/ECS

Życzenia i nagrody od prezydent Gdańska

Aleksandra Dulkiewicz tłumaczyła, że chociaż na scenie ECS staje kilka razy w miesiącu, dziś jest szczególnie wzruszona, gdyż jest tu nie tylko w roli prezydenta Gdańska i wiceszefowej Rady ECS, ale również jako koleżanka, ponieważ współtworzyła ten zespół w latach 2009 do 2014.

- Nie byłoby ECS, gdyby nie determinacja robotników Grudnia ‘70, strajkujących nieopodal stąd stoczniowców i tych, którzy wsparli ich w Sierpniu ‘80 roku, determinacji internowanych i tych, którzy do końca wierzyli, że zmiana w Polsce jest możliwa i umieli usiąść do rozmowy przy okrągłym stole, której nadal w Polsce bardzo potrzebujemy. Bez Lecha Wałęsy i Pawła Adamowicza - wyliczała prezydent Gdańska. - I bez was, drogi zespole ECS, waszej codziennej pracy, odwagi, determinacji. Dziś to wasz wieczór, jesteście powodem do prawdziwej dumy - zapewniła Aleksandra Dulkiewicz i wręczyła pracownikom specjalne podziękowania. 

Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz wręczyła nagrody zasłużonym pracownikom ECS
Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz wręczyła nagrody zasłużonym pracownikom ECS
fot. Grzegorz Mehring/ECS

Medal Prezydenta Miasta Gdańska w uznaniu dokonań na rzecz lokalnej społeczności otrzymała z rąk Aleksandry Dulkiewicz Patrycja Medowska, zastępczyni dyrektora Europejskiego Centrum Solidarności.  

Specjalne nagrody prezydenta Gdańska otrzymali również:  

  • Magdalena Damps – Wydział Finansowy - pracowniczka o jednym z najdłuższych staży pracy w ECS, reprezentująca zakres formalny bez, którego nie można skutecznie rozliczać realizowanych projektów.
  • Alina Andrieu – Wydział Zarządzania Majątkiem – jedna z najdłużej pracujących w ECS osób, zatrudniona jeszcze w Biurze ds. ECS w Urzędzie Miejskim, wiele lat związana także z innymi jednostkami miejskimi włączając w to prace przy projekcie ECS. 
  • Iwona Kwiatkowska – Wydział Muzealno-Archiwalny - pracuje w Europejskim Centrum Solidarności od 2010 roku. Uczestniczyła w tworzeniu Wystawy Stałej, tak jak i w większości wystaw czasowych realizowanych przez dział archiwum ECS w ostatnich 12 latach. Wiedza i doświadczenie zapewniła jej rolę eksperta, którego opinie współpracownicy wysoko cenią. 
  • Aleksandra Lewandowska – Wydział Finansowy - pracowniczka o jednym z najdłuższych staży pracy w ECS. Od początku swojej drogi zawodowej związana jest z obszarem pracy na rzecz jednostek publicznych. Ponad 13 letni staż pracy w Europejskim Centrum Solidarności w obszarze zamówień publicznych jest potwierdzeniem jej zaangażowania się w działalność instytucji.
  • Maciej Hasse – Wydział Zarządzania Majątkiem - jest pracownikiem z 15 letnim stażem w ECS. Swoją przygodę zaczął od pracy w dziale wystawienniczym, aby następnie zająć się kompleksowo stworzoną wystawą stałą. Współtworzył i opracowywał historyczne  informacje multimedialne zawarte na nośnikach na wystawie stałej. Jest współtwórcą międzydziałowego zespołu pracowniczego ds. ekologii tzw. „zielonego zespołu” dzięki tej pracy znacznie przyczynił się poszerzania świadomości pracowników  w zakresie ekologii i troski o środowisko, wprowadzając szereg praktyk stosowanych w ECS praktyk. 
  • Marta Baumgart – Wydział Finansowy - jest pracowniczką z 11 letnim stażem pracy w ECS, z czego przez 10 lat była sercem instytucji pełniąc funkcję sekretarki. Od podstaw stworzyła koncepcję pracy sekretariatu wraz z obiegiem dokumentów i komunikacją wewnętrzną związaną z przepływem informacji i załatwiania spraw. W nowej siedzibie współtworzyła projekt zagospodarowania przestrzeni przeznaczonej pod zabudowę sekretariatu instytucji. Zawsze chętna do pomocy klientom zewnętrznym i wewnętrznym.

Nagrody marszałka województwa pomorskiego 

Nagrody wręczał Leszek Bonna, wicemarszałek województwa pomorskiego. Otrzymały je: 

  • Magdalena Charkin-Jaszcza – Wydział Komunikacji i Strategii, w ECS pracuje od 2012 roku, ponad przeciętnie zaangażowana w proces tworzenia programu i strategii komunikacji instytucji oraz popularyzacji idei Solidarności i myśli programowej ECS w kraju i za granicą. Pomysłodawczyni modelu i systemu współpracy ze środowiskiem przewodników Gdańskich, koordynatorka kursów dla certyfikowanych przewodników. Od 2020 roku pełnomocniczka dyrektora ds. międzynarodowych i protokołu odpowiedzialna za przygotowanie wizyt na szczeblach państwowych, krajowych i lokalnych. Współpracująca z międzynarodowymi organizacjami muzealnymi zajmującymi się europejskim dziedzictwem kulturowym i społecznym. Koordynatorka zespołu międzynarodowego ECS. Autorka projektu #ecsonline
  • Ewa Konkel – Wydział Muzealno-Archiwalny, pracowniczka z 12 letnim stażem pracy w ECS. Z racji wykształcenia (PLSP i ASP) ze sztuką obcuje od 14 roku życia. Uczestniczyła w tworzeniu Wystawy Stałej ECS, tak jak i w większości wystaw czasowych realizowanych przez dział archiwum w ostatnich latach. W ECS od początku zajmuje się kolekcją archiwalnych fotografii, ich digitalizacją, pozyskiwaniem, opracowywaniem i udostępnianiem. Od podstaw założyła repozytorium cyfrowe - obecnie liczące 48 tysięcy plików, przy ponad 70-tysięcznej kolekcji. Większość z nich zdigitalizowała osobiście. Opiekuje się też fizycznym zbiorem fotografii (znajdującym się w magazynie) zabezpieczaniem i ewidencjonowaniem odbitek i negatywów.
  • Magdalena Staręga – Wydział Muzealno-Archiwalny, pracowniczka o jednym z najdłuższych staży pracy w ECS. Z zamiłowania i z zawodu historyczka sztuki, związana z Uniwersytetem Gdańskim. Gdańszczanka, która z pasją zgłębia historię miasta. Swoją pracę doktorancką poświęciła zagadnieniu gdańskiego budownictwa I połowy XIX wieku. Aktualnie zajmuje się m.in. dziedzictwem kulturowym Stoczni Gdańskiej. Współtworzyła wiele wystaw czasowych ECS. Jest kuratorką wystawy czasowej „Stocznia. Człowiek. Przemysł. Miasto”, podkreślającej znaczenie Stoczni Gdańskiej dla dziedzictwa kulturowego Polski.
  • Arkadiusz Legutko – Wydział Muzealno-Archiwalny (Arkadiusza Legutko, pracownika o jednym z najdłuższych staży pracy w ECS. W Europejskim Centrum Solidarności zajmuje się archiwaliami filmowymi. Gromadzi je, opracowuje i z dużym zaangażowaniem udostępnia, przyczyniając się do upowszechniania dziedzictwa Solidarności. Arkadiusz Legutko uczestniczył w przygotowaniu materiałów filmowych do wystawy stałej ECS, wykonuje kwerendy naukowe,  współtworzy zasób archiwalny ECS.

Po oficjalnej części uroczystości na scenie pojawiła się Grupa MoCarta, kwartet smyczkowy i kabaret muzyczny w jednym. 

TV

Mieszkańcy Młynisk i prezydent Gdańska przy jednym stole