• Start
  • Wiadomości
  • Do Zbiornika Wody Stara Orunia wrócą zimować nietoperze. Ostatnie dni, by zwiedzić to miejsce

Do Zbiornika Wody Stara Orunia wkrótce wrócą zimować nietoperze. Jeszcze można zwiedzić to miejsce

To już ostatni moment, aby w tym roku zwiedzić jedno z największych i najbardziej wartościowych siedlisk nietoperzy w Polsce - Zbiornik Wody Stara Orunia. W najbliższy weekend 28 i 29 sierpnia z okazji “Święta Nietoperzy” przygotowano więcej terminów zwiedzania obiektu i dodatkowe atrakcje. W sobotę i niedzielę będzie mogło tam wejść 660 osób.
23.08.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Wizyta w Zbiorniku Wody Stara Orunia stanowi niezwykłe przeżycie. Jest to zbiornik podziemny, znajduje się na wzgórzu morenowym, które sąsiaduje z Parkiem Oruńskim. Został pieczołowicie odnowiony i udostępniony do zwiedzania w maju 2018 roku. Ze względu na zimowisko nietoperzy obiekt ten jest najkrócej otwarty na całym Gdańskim Szlaku Wodociągowym - tylko do końca sierpnia. Pozostałe można zwiedzać jeszcze we wrześniu
Wizyta w Zbiorniku Wody Stara Orunia stanowi niezwykłe przeżycie. Jest to zbiornik podziemny, znajduje się na wzgórzu morenowym, które sąsiaduje z Parkiem Oruńskim. Został pieczołowicie odnowiony i udostępniony do zwiedzania w maju 2018 roku. Ze względu na zimowisko nietoperzy obiekt ten jest najkrócej otwarty na całym Gdańskim Szlaku Wodociągowym - tylko do końca sierpnia. Pozostałe można zwiedzać jeszcze we wrześniu
Przemek Szalecki/www.gdansk.pl

 

- Zbiornik Wody Stara Orunia cieszy się ogromnym zainteresowaniem zwiedzających i jest dostępny w sezonie stosunkowo najkrócej, do końca sierpnia - mówi Dorota Sawczyszyn, koordynatorka Gdańskiego Szlaku Wodociągowego z GIWK - Dlatego w weekend 28 i 29 sierpnia przygotowaliśmy dla wszystkich chętnych specjalną możliwość zwiedzania obiektu co pół godziny w godzinach od 10:00 do 20:30. 

Na zwiedzających czekają przewodnicy oraz dodatkowe atrakcje, niespodzianki z okazji Święta Nietoperzy. W ciągu weekendu do zbiornika będzie mogło wejść łącznie 660 osób.

Dla zwiedzających przygotowano:

  • plenerową wystawę o występujących w zbiorniku gatunkach latających ssaków,
  • zabawy na powietrzu dla młodszych dzieci (wielkoformatowa gra memo z nietoperzem Arkadiuszem, duże puzzle, układanka 3D),
  • tematyczne gry w wirtualnej rzeczywistości,
  • nietoperzowe koło wiedzy z niespodziankami do wygrania,
  • na miejscu obecni będą eksperci – chiropterolodzy, którzy odpowiedzą na wszystkie pytania zwiedzających.

 

Skrzydlaci lokatorzy

O tym, że Zbiornik Wody Stara Orunia jest ważnym na mapie kraju zimowiskiem nietoperzy, przypominają elementy wystroju
O tym, że Zbiornik Wody Stara Orunia jest ważnym na mapie kraju zimowiskiem nietoperzy, przypominają przygotowane przez plastyków elementy wystroju
Przemek Szalecki/www.gdansk.pl

 

Wraz z początkiem września zabytkowy Zbiornik Wody Stara Orunia przygotowuje się na przyjęcie skrzydlatych ssaków. Każdej zimy od czasu rozpoczęcia systematycznego liczenia osobników, znajduje się w nim kilkaset osobników z niemal pełnego przekroju gatunkowego nietoperzy występujących w Polsce. W Zbiorniku Wody Stara Orunia hibernują m. in. nocki rude, nocki Natterera, nocki duże i gacki brunatne. Udało się tam znaleźć także bardzo rzadkiego i zagrożonego wyginięciem nocka łydkowłosego. Są to zwierzęta, które od lat fascynują i rozbudzają ludzką wyobraźnię. Dzięki współpracy z sympatykami tych skrzydlatych ssaków udało się pogodzić funkcję ochrony siedliska z ochroną kulturową.

 

Zbiornik Wody Stara Orunia

Wejście do Zbiornika Wody Stara Orunia - pieczołowicie odrestaurowane, podobnie jak podziemne wnętrze obiektu. Uroczyste otwarcie odnowionego zbiornika miało miejsce w maju 2018 roku. Po lewej - Skarbek, prezes GIWK
Wejście do Zbiornika Wody Stara Orunia - pieczołowicie odrestaurowane, podobnie jak podziemne wnętrze obiektu. Uroczyste otwarcie odnowionego zbiornika miało miejsce w maju 2018 roku. Przy drzwiach wejściowych stoi Piotr Grzelak, zastępca prezydenta Gdańska ds. zrównoważonego rozwoju i mieszkalnictwa; po lewej - Jacek Skarbek, prezes zarządu Gdańskiej Infrastruktury Wodociągowo-Kanalizacyjnej (GIWK)
Przemek Szalecki/www.gdansk.pl

 

Ten niezwykły obiekt inżynieryjny został zbudowany w 1869 roku na wzgórzu morenowym i był wielką cysterną - rezerwuarem wody dla Gdańska. Zbiornik Wody Orunia stanowił kluczowy element kompleksowego systemu wodociągowo-kanalizacyjnego, wybudowanego na zlecenie Leopolda von Wintera. Uczestniczył w tym znany specjalista od kanalizacji sanitarnej i deszczowej, Eduard Wiebe. Powstał wówczas niezwykle nowoczesny, kompletny system - od ujęcia przez sieć wodociągową, sieć kanalizacyjną, centralną pompownię ścieków. Były to realizacje prototypowe w naszej części Europy, często kopiowane przy budowie podobnych inwestycji.

Podziemny zbiornik Orunia charakteryzuje się ceglaną scenerią wśród arkad przypominających bardziej budowle sakralne, niż obiekty o funkcji technicznej. Wystrój zbiornika jest surowy. Dla spokoju i komfortu nietoperzy, wnętrze zbiornika zachowało swój pierwotny charakter i naturalną „patynę”. Wewnątrz znajduje się woda, zwiedzanie odbywa się po specjalnie przygotowanych pomostach.

 

Rezerwacja wizyty

Należy wejść na stronę www.szlak.gda.pl

Koszt wizyty to 9 zł, dzieci do lat 4 bezpłatnie (ale obowiązuje rejestracja). Atrakcje wokół zbiornika, w strefie punktu widokowego są bezpłatne.

Wydarzenie jest zakończeniem sezonu turystycznego na Zbiorniku Wody Stara Orunia. We wrześniu w jego progi zaczną powracać skrzydlaci lokatorzy. Pozostałe obiekty Gdańskiego Szlaku Wodociągowego pozostają otwarte jeszcze we wrześniu.

TV

Historyczne dzwony powróciły do Gdańska