• Start
  • Wiadomości
  • Budowa odwodnienia ul. Nowe Ogrody i ul. 3-go Maja. Umowa z wykonawcą podpisana

Budowa odwodnienia ul. Nowe Ogrody i ul. 3-go Maja. Umowa z wykonawcą podpisana

Niebawem ruszą prace związane budową odwodnienia położonych w centrum Gdańska ulic Nowe Ogrody i 3 Maja. Inwestycja ma być zakończona w połowie przyszłego roku. Na czas remontu kierowcy i piesi będą musieli uzbroić się w cierpliwość.
( 10.08.2022 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Skrzyżowanie ul. Nowe Ogrody i 3 Maja w Gdańsku
Skrzyżowanie ul. Nowe Ogrody i 3 Maja w Gdańsku
mat. Biuro Prasowe UM w Gdańsku

Niwelowanie skutków zmian klimatycznych

Gdańsk konsekwentnie inwestuje w budowę zabezpieczeń przeciwpowodziowych. Jednym z przykładów jest planowana inwestycja związana z budową odwodnienia ul. Nowe Ogrody i 3-go Maja. Właśnie podpisano umowę realizację tego zadania.

Zamknięcie drogi na czas remontu. Remont ważnego skrzyżowania w dzielnicy Chełm

- Wskutek zmian klimatu, mamy coraz częściej susze, a potem intensywne opady. Nagromadzenie wody w jednym miejscu staje się poważnym problemem, szczególnie dla dużych miast. W Gdańsku podczas intensywnych opadów ogromna ilość wody spływa do kanalizacji Potoku Siedleckiego, który nie jest w stanie jej przyjąć. Powoduje, to m.in. utrudnienia komunikacyjne. Sytuację poprawi budowa odwodnienia na skrzyżowaniu ul. Nowe Ogrody i 3-go Maja - mówi Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

Przedmiotem inwestycji będzie poprawa odprowadzenia wód deszczowych poprzez wykonanie podwójnego systemu odwodnienia ułożonego wzdłuż i w poprzek ul. Nowe Ogrody i ul. 3-go Maja.

Skrzyżowanie ul. Nowe Ogrody i ul. 3 Maja po gwałtownej ulewie w sierpniu 2018 r.
Skrzyżowanie ul. Nowe Ogrody i ul. 3 Maja po gwałtownej ulewie w sierpniu 2018 r.
fot. Roman Daszczyński/gdansk.pl

Kto przebuduje ulice?

Wykonawcą prac jest konsorcjum firm, którego liderem jest firma POLEKO BUDOWNICTWO sp. z o.o. Koszt inwestycji to niecałe 7 mln złotych. Koniec prac przewidziano w czerwcu 2023 r.

Po zakończeniu budowy systemu odwodnienia i kanalizacji deszczowej odtworzone zostaną nawierzchnie ulic oraz torowisko. W związku z dużym zakresem inwestycji nieuniknione będzie czasowe zamknięcie skrzyżowania, w tym m.in. dla ruchu tramwajów, ale szczegóły poznamy po opracowaniu projektu tymczasowej organizacji ruchu. O wszelkich zmianach będziemy informowali z wyprzedzeniem. Warto również podkreślić, że zmiany w organizacji ruchu nie będą obowiązywały przez cały okres trwania inwestycji i dołożymy wszelkich starań, by zminimalizować utrudnienia.

Inwestycja jest częścią programu Systemy gospodarowania wodami opadowymi na terenach miejskich – miasto Gdańsk – etap III, współfinansowanego ze środków unijnych.

Pierwszy krok do budowy rowerowej ekostrady na Węźle Groddecka - ogłoszono przetarg 

Obecnie trwają prace projektowe nad zbiornikiem retencyjnym Kartuska, a także zbiornikiem M2 (powstanie w okolicy ul. Starogardzkiej). Przebudowa czeka też zniszczony w 2016 roku zbiornik Subisława na Potoku Oliwskim. Aby zminimalizować ryzyko zatorów w Kanale Raduni, zaprojektowano specjalne urządzenia czyszczące. Przetarg na ich montaż został już ogłoszony.