• Start
 • Wiadomości
 • Adam Michnik z Nagrodą Księżnej Asturii - Gdańsk promował tę kandydaturę przez ostatnie trzy lata

Adam Michnik z Nagrodą Księżnej Asturii - Gdańsk konsekwentnie promował tę kandydaturę

Nagroda Księżnej Asturii jest nazywana hiszpańskim Noblem. Gdańsk otrzymał ją w 2019 roku w kategorii “Zgoda” (de la Concordia). Dało to naszemu miastu prawo wskazywania kandydatów w kolejnych latach. I Gdańsk zgłaszał trzy razy z rzędu tę samą osobę - Adama Michnika. W piątek wieczorem, 28 października, wręczono Nagrody Księżnej Asturii za rok 2022. Laureatem w kategorii “"Komunikacja i działania na rzecz ludzkości" został Adam Michnik.
28.10.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Adam Michnik fetowany w Oviedo jako laureat Nagrody Księżniczki Asturii za rok 2022. Gdańsk otrzymał tę nagrodę (w innej kategorii) w roku 2019
Adam Michnik fetowany w Oviedo jako laureat Nagrody Księżnej Asturii za rok 2022. Gdańsk otrzymał tę nagrodę (w innej kategorii) w roku 2019
Fb Fundación Princesa de Asturias

Gala w Oviedo z polskimi akcentami

„Za zaangażowanie w dziennikarstwo oraz wpływ na odbudowę i obronę demokracji w Polsce” - Adam Michnik został tegorocznym laureatem Nagrody Księżnej Asturii w dziedzinie Komunikacja i Działania na rzecz Ludzkości. O uhonorowanie dziennikarza, jako laureat Nagrody z 2019 roku, wnioskowało miasto Gdańsk. 

W uroczystej ceremonii wręczenia Nagród, która odbyła się w hiszpańskim Oviedo - stolicy Księstwa Asturii, wzięła udział Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

Nagroda Księżnej Asturii, zwana także hiszpańskim Noblem, przyznawana jest co roku w ośmiu kategoriach. Trafia do osób, organizacji i innym jednostek z całego świata za znaczące osiągnięcia m.in. w dziedzinie nauk ścisłych, humanistycznych i spraw publicznych. Kandydatów do nagrody mogą zgłaszać m.in. hiszpańskie ambasady, sędziowie konkursu, władze państwa, a także laureaci poprzednich edycji. Gdańsk ośmielony nagrodą księżniczki Asturii w kategorii „Zgoda”, przyznaną miastu za 2019 rok, sam nominował Adama Michnika.

Gdańsk trzy razy wskazał na Michnika

Po raz pierwszy kandydaturę Adama Michnika Fundacji im. Księżnej Asturii zaprezentował śp. prezydent Paweł Adamowicz. Następnie, w latach 2020 i 2021 wnioskowano o nagrodę w kategorii „Komunikacja i Działania na rzecz Ludzkości” argumentując, że „wieloletnia działalność Adama Michnika w obronie wolnego słowa i praw człowieka, niejednokrotnie okupiona pobytem w więzieniu jest przykładem stawiania dobra innych ponad własne”. W 2022 miasto ponownie złożyło wniosek o nagrodę dla Adama Michnika, jednak tym razem w duecie z Anne Appelbaum i w kategorii „Nauk Społecznych”. W tegorocznym wniosku wspomniano, że „dzięki tej nagrodzie laureaci mogą być inspiracją i przykładem dla działaczy demokratycznych i dziennikarzy z całego świata, co jest szczególnie ważne w tym historycznym momencie burzenia przez Rosję porządku i pokoju na świecie”.

II Gdańskie Debaty Obywatelskie: Okrągły Stół Bez Tajemnic - zobacz WIDEO

- W czasach, gdy informacji można używać jak broni, fabryki trolli udają niezależne media, w siłę rosną partie populistyczne i wzrasta atrakcyjność różnych odmian autorytaryzmu, a konflikty próbuje się rozwiązywać siłą a nie na drodze dialogu - Adam Michnik dowodzi, że można inaczej - w prawdzie i poszanowaniu wolności słowa; konsekwentnie, ale i z szacunkiem do drugiego człowieka - mówi Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. - Podziwiam i szanuję Adama Michnika. Bez takich ludzi jak on Europa jaką dziś znamy nie byłaby możliwa. Wyznawane przez niego idee i praktykę codziennego życia, już na zawsze połączyło z Gdańskiem umiłowanie wolności, którego najpiękniejszym owocem była pokojowa rewolucja Solidarności.

Za co nagroda dla Adama Michnika

Adam Michnik otrzymał Nagrodę Księżnej Asturii w dziedzinie Komunikacja i Działania na rzecz Ludzkości 2022 za zaangażowanie w dziennikarstwo oraz wpływ na odbudowę i obronę demokracji w Polsce.

- Walka Adama Michnika o prawa człowieka i dialog doprowadziła do jego uwięzienia pod rządami PRL-u, nie zrezygnował jednak ze swojego zdecydowanego sprzeciwu wobec dyktatury i dążenia do pojednania wśród współobywateli. Michnik, którego koncepcja Europy przyczyniła się do ustanowienia wartości demokratycznych w jego kraju, jest także dziś symbolem wolności słowa i humanizmu, a także etycznym wzorem oporu wobec autorytarnych zagrożeń - czytamy w protokole jury nagrody.

Nagrody wręczane są w Oviedo, stolicy Księstwa Asturii, przez księżniczkę Asturii, Eleonorę, podczas ceremonii w Teatrze Campoamor. Nagrodą jest dyplom, rzeźba stworzona specjalnie na ten cel przez hiszpańskiego artystę Joana Miró i 50 000 euro.

Rozmowy prezydent Gdańska w Oviedo 

Aleksandra Dulkiewicz podczas wizyty w Oviedo spotka się między innymi z burmistrz Gijon. To hiszpańskie miasto wsparło niedawno gdańską akcję pomocy na rzecz uchodźców „Gdańsk Pomaga Ukrainie”. Aleksandra Dulkiewicz uczestniczyć będzie także aktywnie wszystkich wydarzenia związanych z tegoroczną edycją przyznania i wręczenia Nagrody Fundacji imienia księżnej Asturii. W planach są także rozmowy z tegorocznymi laureatami w kwestii współpracy i wizyt w naszym mieście.

Za co trzy lata temu uhonorowano Gdańsk 

Gdańsk otrzymał Nagrodę Księżniczki Asturii w 2019 roku w kategorii „Zgoda”. Jury w swojej argumentacji uznało, że przeszłość i teraźniejszość w naszym mieście, to wrażliwość na solidarność, obronę wolności, praw człowieka oraz ochronę pokoju. Nagrodę podczas uroczystej gali w znajdującym się hiszpańskim regionie Asturia Ovideo odebrała w październiku ubiegłego 2019 roku Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. O nagrodę z Gdańskiem konkurowały 33 kandydatury z 21 krajów, a jury przewodniczył Javier Fernández Fernández - prezydent Księstwa Asturii.

Gdańsk z Nagrodą Księżnej Asturii 2019, nazywaną “hiszpańskim Noblem”

W werdykcie podkreślono, że Gdańsk to miasto otwarte i hojne, wyróżniające się w ostatnim 30-leciu ze względu na dynamiczny rozwój gospodarczy, otwartość, obywatelskość i tolerancję. Jurorzy zaznaczyli, że rozwojowi polityki społecznej w Gdańsku przez 20 lat, aż do swojej tragicznej śmierci, patronował prezydent Paweł Adamowicz. I to właśnie z jego inicjatywy rozpoczęły się długie starania o docenienie w ten sposób Gdańska i jego mieszkańców.

Nasze miasto dołączyło w ten sposób do znamienitego grona laureatów, wśród których wskazać można Unię Europejską, która otrzymała nagrodę w tej samej kategorii w 2017 roku.

Nagroda Księżnej Asturii trafi do biblioteki PAN. Decyzja o przeznaczeniu "hiszpańskiego Nobla"

Laureaci w kategorii „Zgoda” z ostatnich lat

 • 2020 nagrodę w kategorii „Zgoda” otrzymali hiszpańscy pracownicy służby zdrowia walczący z pandemią COVID-19
 •  2021 roku Laureatem został szef kuchni Jose Andres, który podróżuje po świecie i niesie pomoc humanitarną m.in. na Haiti. Założyciel World Central Kitchen, która utworzyła w Przemyślu największą kuchnię polową dla uchodźców oraz pomaga regularnie na Ukrainie.
 • W roku 2022 laureatem kategorii „Zgoda” jest Shigeru Ban – zaangażowany w budowę schronień dla uchodźców z Ukrainy które powstały w Chełmie i we Wrocławiu z udziałem studentów z Politechniki Wrocławskiej i Lubelskiej oraz wolontariuszy. Zasłynął jako architekt wykorzystujący w konstrukcjach papier, karton i tekturę (materiały z recyklingu). To z nich tworzy budowle, które m.in. dają schronienie osobom poszkodowanym w wyniku kataklizmów czy wojen. Nagroda jest przyznana za wkład i pomoc, którą oferuję ludziom w niepewnej sytuacji przez cały czas kierując się wartościami humanitarnymi.

Laureaci Nagrody Księżnej Asturii 2022

 • Komunikacja i Działania na rzecz Ludzkości - Adam Michnik

Redaktor naczelny “Gazety Wyborczej”. Nominowany za utrwalanie w ostatnich latach wartości demokratycznych w Polsce, wolności słowa i człowieczeństwa.

 • Nauki Społeczne - Eduardo Matos Moctezuma

Nominacja za rekonstrukcje cywilizacji Meksyku i Mezoameryki i zaangażowanie w ciągłość badań na tych terenach, a zwłaszcza w Templo Mayor (świątynia główna) w Tenochtitlan (stolica Państwa Azteków) która stanowi kamień milowy w rozwoju archeologii.

 • Sport - Olympic Refuge Foundation and IOC Refugee Olympic Team

Thomas Bach - odpowiada za Reprezentację oraz jest przewodniczącym Rady Dyrektorów Fundacji.

Reprezentacja olimpijska złożona z uchodźców, funkcjonuje z inicjatywy Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego. Nominacja za uświadamianie jednego z najważniejszych kryzysów stojących przed społecznością międzynarodową oraz wykorzystywanie sportu jako kanał pomocy humanitarnej i rozwoju osób dotkniętymi konfliktami na poziomie międzynarodowym.

 • Literatura - Juan Mayorga

Nominowany za jakość i krytyczną wnikliwość we współczesne problemy polityczne i społeczne. Odwiedził Polskę na XVI Festiwalu Kultury Żydowskiej Warszawa Singera, zaprezentował spektakl Kartograf którego akcja rozgrywa się w Warszawie, opowiada o kartografie getta w dwóch osiach czasu 1940 i współcześnie.

 • Sztuka - Carmen Linares i Maria Pages

Carmen Linares - śpiewaczka flamenco,

Maria Pages - hiszpańska tancerka, choreografka, jedna z najbardziej znanych na świecie artystek flamenco

 • Współpraca międzynarodowa - Ellen MacArthur

Zawodowa żeglarka, zapisała się w historii w 2005 roku wykonując najszybsze samotne opłynięcie kuli ziemskiej przez każdego żeglarza. W 2003 roku założyła Ellen MacArthur Cancer Trust, która pomaga młodym ludziom chorym na raka przezwyciężyć ich problemy przez żeglarstwo. W 2010 roku utworzyła Fundację Ellen MacArthur której celem jest zmiana nawyków produkcyjnych i konsumpcyjnych światowej gospodarki. Stworzyła również Nagrodę Innowacyjności aby nagradzać inicjatywy mające na celu redukcję tworzyw sztucznych. Nominacja za walkę na rzecz zmian lepszego wykorzystywania zasobów opartego na recyklingu.

 • Badania Naukowe i Technika -Geoffrey Hinton, Yann Lecun, Yoshua Bengio and Demis Hassabis

Jedni z wynalazców sztucznej inteligencji, pracują nad tym aby maszyny uczyły się na własnych doświadczeniach. Nominowani za wkład w rozwój sztucznej inteligencji i jej pełną integrację ze społeczeństwem.

 

TV

Gdańska Lekcja Obywatelska z udziałem przewodniczącej Parlamentu Europejskiego