• Start
  • Wiadomości
  • Gdańsk z Nagrodą Księżnej Asturii 2019, nazywaną “hiszpańskim Noblem”

Gdańsk z Nagrodą Księżnej Asturii 2019, nazywaną “hiszpańskim Noblem”

Miasto Gdańsk otrzymało Nagrodę Księżnej Asturii za 2019 r. w kategorii Zgoda (de la Concordia). Wyróżnienie jest przyznawane za działania mające na celu obronę praw człowieka, promocję i ochronę pokoju, wolności i solidarności. Decyzję ogłoszono 13 czerwca 2019 r. w Oviedo. Nasze miasto dołączyło do znamienitego grona laureatów, wśród których wskazać można m.in: Unię Europejską, Jane Goodall, Stephena Hawkinga czy Petera Brooka.
13.06.2019
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
DJP3593_799x533.JPG
Jerzy Pinkas/www.gdansk.pl

 

- W zgłoszenie kandydatury naszego miasta zaangażował się tuż przed tragiczną śmiercią śp. Paweł Adamowicz, pisząc do autorytetów w kraju i Europie listy o poparcie wniosku - mówi prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. - A dziś gdańszczanki i gdańszczanie zostali uhonorowani tą wielką nagrodą. Bo to nagroda dla wszystkich mieszkańców naszego miasta. Za to, że jesteśmy miastem solidarności, miastem tolerancyjnym i symbolem dla wielu w całej Europie.

Tradycją przyznawanej od 39 lat Nagrody Księżnej Asturii jest nominowanie kandydatów do kolejnych edycji wyróżnień, przez osoby i instytucje, które otrzymały je wcześniej. Kandydatura Miasta Gdańska do Nagrody Księżnej Asturii w kategorii Zgoda zaproponowana została przez Donalda Tuska, przewodniczącego Rady Europejskiej (instytucji Unii Europejskiej, która otrzymała nagrodę w tej samej kategorii w 2017 r.) oraz Adama Zagajewskiego (Nagroda w kat. Literatura w 2017).

Miasto Gdańsk w drodze do zwycięstwa wspierali także inni laureaci tej nagrody: Krzysztof Penderecki, Juan Ignacio Cirac i Krzysztof Wielicki. Listy poparcia przekazały również UNESCO, Europejski Komitet Regionów (w którym zasiadał prezydent Gdańska Paweł Adamowicz); prezydenci głównych miast Polski i wielu europejskich: Barcelony, Bredy, Wilna, Lipska, Odessy, Mediolanu, Pragi, Bordeaux i Berlina (stolica Niemiec otrzymała nagrodę w kat. Zgoda w 2009 r.), a także osobistości: prezydent Lech Wałęsa, Frans Timermans - pierwszy wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej, Jean Michelle Jarre, profesorowie Timothy Garton Ash oraz Norman Davies. Szczególne podziękowania za promowanie kandydatury Gdańska należą się Instytutowi Polskiemu w Madrycie, nasze miasto w drodze do Nagrody wsparły także Ambasada Hiszpanii w Polsce i Instytut Cervantesa.

O nagrodę z Gdańskiem konkurowały 33 kandydatury z 21 krajów, a dostojnemu jury przewodniczył Javier Fernández Fernández - prezydent Księstwa Asturii.

W oficjalnym komunikacie Fundacji Księżnej Asturii po ogłoszeniu wyników przypomniana została skomplikowana historia Gdańska: czasy Wolnego Miasta po I wojnie światowej, wybuch II wojny światowej  z bohaterską obroną Westerplatte, aż po powstanie “Solidarności” w Stoczni Gdańskiej, obalenie komunizmu w 1989 r., Pokojową Nagrodę Nobla dla Lecha Wałęsy.

“Jako symbol oporu przeciwko nazizmowi i walki o odzyskanie wolności w Europie, miasto Gdańsk upamiętni 1 września (2019 r.) 80. rocznicę rozpoczęcia II wojny światowej na Westerplatte, pod hasłem „Zjednoczeni nad różnicami, aby oddać hołd ofiarom i bohaterom oraz dać świadectwo skali ludzkiej tragedii, heroizmu i poświęcenia”.

Gdańsk - jak czytamy w werdykcie - to miasto otwarte i hojne, wyróżniające się w ostatnim 30-leciu ze względu na dynamiczny rozwój gospodarczy, otwartość, obywatelskość i tolerancję (zwłaszcza poprzez programy poświęcone integracji imigrantów i wsparciu społeczności LGBT).

Wspomniano przyjęty w 2016 r. Model Integracji Imigrantów i Imigrantek i uchwalony przez Radę Miasta Gdańska dwa lata później Model Równego Traktowania.

Jurorzy podkreślili, że rozwojowi polityki społecznej w Gdańsku przez 20 lat, aż do swojej tragicznej śmierci, patronował prezydent Paweł Adamowicz.

Każdy z laureatów Nagrody Księżnej Asturii otrzymuje statuetkę zaprojektowaną przez Joana Miró i nagrodę pieniężną w wysokości 50 tys. euro. Nagrody zostaną wręczone jesienią w Oviedo, podczas uroczystej ceremonii pod przewodnictwem hiszpańskiej pary królewskiej.

Nagroda Księżnej Asturii przyznawana jest co roku za wybitne dokonania w ośmiu kategoriach: sztuka, komunikacja i nauki społeczne, współpraca międzynarodowa, sport, literatura, nauki społeczne, badania naukowe i techniczne oraz zgoda.

Uroczystość ogłoszenia wyników:

 

 

TV

Westerplatte – beneficjent czy ofiara polityki historycznej?