• Start
  • Wiadomości
  • Śródmiejski Dryf - 28 marca i Miastoprojekcje - 8 kwietnia - zaprasza Instytut Kultury Miejskiej

Śródmiejski Dryf - 28 marca i Miastoprojekcje - 8 kwietnia - zaprasza Instytut Kultury Miejskiej

Na Śródmiejski Dryf i Miastoprojekcje zaprasza Instytut Kultury Miejskiej. Pierwsze wydarzenie, startujące 28 marca, to cykl sześciu spotkań złożony z prelekcji oraz wędrówki przez sąsiadujące z siedzibą IKM dystrykty, ulice i place. Miastoprojekcje to natomiast Filmowe Spotkania z Miastem. Tym razem, 8 kwietnia, bohaterką filmu i dyskusji po projekcji będzie stolica Danii, Kopenhaga.  
26.03.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
To zdjęcie pokazuje współczesny budynek z dużymi literami na fasadzie, które tworzą napis KUNSZT WODNY , co wydaje się być nazwą miejsca lub instalacji artystycznej. Nowoczesna architektura budynku charakteryzuje się prostą, ciemną elewacją i dużymi przeszkleniami. W tle, przez szkło widać odbicie tradycyjnej, ceglanej architektury, w tym charakterystycznej wieży, co sugeruje, że znajdujemy się w mieście z bogatą historią, być może w Gdańsku, w pobliżu jego słynnych zabytków. Na pierwszym planie ludzie przechodzą przez plac, ich ubiór i zachowanie wskazują na współczesne czasy. Po lewej stronie zdjęcia, obok budynku, znajduje się lampy uliczne, które pasują do nowoczesnego designu otoczenia. Ogólnie rzecz biorąc, zdjęcie łączy w sobie nowoczesność i tradycję, a jego ustawienie wydaje się być przestrzenią publiczną w mieście
Instytut Kultury Miejskiej w nowej siedzibie, obok galerii handlowej Forum Gdańsk, otwarto we wrześniu 2023 r.
fot. Grzegorz Mehring/ gdansk.pl

Jaka jest idea Śródmiejskiego Dryfu?

Spotkania z cyklu Śródmiejski Dryf są okazją do rozmów o architekturze: jej fasadach, otworach,  o ścianach, ich proporcjach i wysokościach, kolorach i fakturach, o przestrzennych jakościach oraz o jakości życia i bycia w konkretnych miejscach.

Actus Humanus Resurrectio od środy do niedzieli. Topowy festiwal - są jeszcze bilety

Wspólne przemierzanie miasta pozwoli namacalnie doświadczyć sposobów, w jakie architektura może tworzyć spójne, otulające wnętrza wspólne. I odwrotnie: jak łatwo może nas – mieszkankę, turystę, przedsiębiorczynię – owych wnętrz pozbawiać. 

ŚRÓDMIEJSKI DRYF, 28 marca, godz. 18.00, Instytut Kultury Miejskiej, Targ Rakowy 11. Prowadzenie: Monika Zawadzka i Aneta Lehmann. Wstęp wolny.

Gdańska 10-latka najmłodszą dziennikarką w parlamencie. Na TikToku robi furorę

- Włączmy się w puls i plusk miejskich nurtów! Tych ulicznych oraz tych rzecznych. Przewodniczkami niech nam będą perspektywy i arterie wyprowadzone z budynku nowej siedziby IKM przy Targu Rakowym 11. Szpilkę startową wbijamy tuż obok - w dywan placu rozpostartego pomiędzy mocnymi ścianami. W kolejnych miesiącach wyruszymy stąd, dryfem, w cztery strony miasta: niemal na wschód, prawie na północ, na południe i nieco na zachód – zapowiadają Monika Zawadzka i Aneta Lehmann.

Aneta Lehmann - z wykształcenia kulturoznawczyni i architektka wnętrz. W praktyce skupia się przede wszystkim na planowaniu i produkcji wydarzeń kulturalnych, edukacji architektonicznej, badaniach miejskiej tkanki. Asystentka w Pracowni Architektury Miasta w gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych. Od 2011 r. pracuje i współpracuje z trójmiejskimi instytucjami kultury. W latach 2020-2023 była związana z Europejskim Centrum Solidarności. Obecnie pracuje w Centrum Designu Gdynia. Współtworzyła pierwsze edycje festiwalu architektury i miasta Open House Gdynia.

Zdjęcie pokazuje grafikę wydarzenia lub plakat z informacjami na tle odbicia historycznego budynku w oknie. Tekst na grafice głosi: "28.03 | 18:00 Śródmiejski Dryf – próba placu Wykład i przemarsz terenowy z Anetą Lehmann i Moniką Zawadzką". Tło dla tekstu jest w intensywnym żółtym kolorze z graficznym motywem na brzegach, który przypomina rozchodzące się promienie lub jakby było to wycięcie w kształcie słońca. Styl graficzny sugeruje, że jest to zapowiedź kulturalnego wydarzenia związana z eksploracją miejskiego środowiska, które może zawierać elementy historyczne lub miejskiej przestrzeni publicznej.
 
mat. IKM
 
Monika Zawadzka - architektka i antropolożka kulturowa; badaczka ponad 40 miast europejskich, projektantka, autorka obiektów, obrazów, tekstów, edukatorka; profesora Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, gdzie prowadzi Pracownię Architektury Miasta oraz kursy i laboratoria antropologii kulturowej. zajmuje się miastami o przestrzeniach typu europejskiego – ich atmosferą, spójnością oraz geograficznym zróżnicowaniem. bada lokalne sposoby formowania przestrzeni publicznych, poprzez studia tożsamości formy urbanistycznej; fascynuje ją fenomen ulicy wraz z kształtującymi jej ściany ciągłymi pierzejami, tworzonymi z fasad miejskich domów. szczególnie miejsce w jej twórczości zajmują języki architektoniczne Gdańska oraz Gdyni, których kolejne dzielnice czyni obszarami swych badań oraz polem wizualnych i materialnych transformacji. Mieszka w Gdańsku, na Aniołkach.

 

MIASTOPROJEKCJE – FILMOWE SPOTKANIA Z MIASTEM, 8 kwietnia, godz. 16.30, Instytut Kultury Miejskiej, Targ Rakowy 11. Bilety, w cenie 10 złotych, można kupić na stronie IKM. Partner wydarzenia: Towarzystwo Urbanistów Polskich.

"Kopenhaga. Najlepsze miasto świata", film dokumentalny, 58 min, reż. Hans Christian Post (Dania, 2022).

"Czuła biżuteria" Macieja Rozenberga w Muzeum Bursztynu. Wystawa czynna do końca roku

Po filmie odbędzie się dyskusja z udziałem Weroniki Mazurkiewicz, Doroty Kamrowskiej-Załuskiej oraz Kacpra Kępińskiego.

- Obserwując zmiany zachodzące w miastach na całym świecie, można pomyśleć, że Kopenhaga, konsekwentnie realizując swoje cele w rozwoju, stała się miejscem idealnym. Zrównoważony rozwój, proekologiczne podejście do projektowania i funkcjonowania społeczeństwa, nowatorskie rozwiązania w architekturze i uważność na poprawę jakości życia mieszkańców – tak opowiada o sobie stolica Danii.

Zdjęcie przedstawia plakat informacyjny o wydarzeniu kulturalnym. Zawiera tekst i grafikę. Tekst w górnej części plakatu mówi: "8 kwietnia, godz. 16:30, Instytut Kultury Miejskiej, Bilety: 10zł". W centralnej części wyróżniony jest duży napis "MIASTO PROJEKCJE" z mniejszymi dodatkami "Instytut Kultury Miejskiej" i "GDAŃSK". W dolnej części plakatu znajduje się fotografia przedstawiająca kolorowe, historyczne budynki i żaglówki na kanale, co sugeruje europejskie miasto o bogatej historii portowej, prawdopodobnie jest to zdjęcie kopenhaskiego Nyhavn. Informacje obok zdjęcia mówią: "Miastoprojekcje – Filmowe Spotkania z Miastem, 'Kopenhaga. Najlepsze miasto świata', reż. Hans Christian Post, Gość: Kacper Kępiński, Prowadzenie: Dorota Kamrowska-Zahuska i Weronika Mazurkiewicz".
 
mat. IKM

Reżyser Hans Christian Post, znany obserwator procesów miejskich Berlina i Drezna, tym razem przygląda się swojej ojczyźnie. Pokazuje, że za sukcesem miasta w ostatnich trzech dekadach stoi głównie gospodarka neoliberalna. Przemiana w kierunku przyjaznego miejsca do życia sprzęga się więc mocno z kosztami społecznymi.

Co Nobel robi z głową? Pytania do Olgi Tokarczuk od czytelniczek i czytelników

W filmie przyglądamy się charakterystyce tych zmian i poznajemy skalę przenikania się myślenia biznesowego z tworzeniem w Kopenhadze jakościowych i nowatorskich miejsc dla mieszkańców. 

Kacper Kępiński - architekt, krytyk architektury, kurator wystaw architektonicznych. Kierownik Działu Projektów Zewnętrznych i Wystaw w Narodowym Instytucie Architektury i Urbanistyki. Członek rady fundacji Instytut Architektury, stały współpracownik kwartalnika „Autoportret. Pismo o dobrej przestrzeni” oraz redaktor portalu Architektura & Biznes. Kurator wystaw, m.in. „Ściana Wschodnia. Architektura Zbigniewa Karpińskiego” i „Antropocen”. Autor przewodnika „Ruch tektoniczny” po powojennej architekturze województwa świętokrzyskiego i wystawy pod tym samym tytułem. Współprowadzi zajęcia z projektowania na Wydziale Architektury VUT w Brnie, dotyczące inkluzywnej architektury mieszkaniowej. 

oprac. RP

TV

W zoo zamieszkały dwa lemury