• Start
  • Wiadomości
  • Gdańska 10-latka najmłodszą dziennikarką w parlamencie. Na TikToku robi furorę

Gdańska 10-latka najmłodszą dziennikarką w parlamencie. Na TikToku robi furorę

10-letnia gdańszczanka Sara Małecka-Trzaskoś jest najmłodszą dziennikarką z akredytacją prasową w polskim parlamencie. Prowadziła rozmowy m.in. z Szymonem Hołownią, Barbarą Nowacką, Przemysławem Czarnkiem i Jarosławem Kaczyńskim. Nie ukrywa, że sama w przyszłości chce zostać posłanką.
24.03.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
mężczyzna mówi gestykulując, obok siedzi dziewczynka z mikrofonem skierowanym w jego stronę
Marszałek Sejmu Szymon Hołownia to jedna z osób, z którą Sara Małecka-Trzaskoś przeprowadziła wywiad w parlamencie
Perspektywa Sary / www.iboma.media

„Dość Obietnic, czas na czyny”. Apel do Szymona Hołowni

Sara Małecka-Trzaskoś to najmłodsza w Polsce dziennikarka posiadająca akredytację prasową do Sejmu i Senatu. Od czasu ferii zimowych spędza w Sejmie dwa dni w miesiącu, godząc to z nauką w Szkole Podstawowej nr 57 im. generała Władysława Andersa w Gdańsku. 

Jak jej się udało to osiągnąć?

- To nie było proste, żeby Centrum Informacyjne Sejmu uznało, że 10-letnia dziewczynka może być dziennikarką. Ale prawo prasowe tego nie zakazuje, więc ostatecznie córce udało się uzyskać akredytację – zdradza tata Sary, Franciszek Małecki-Trzaskoś.

Kaczyński rozmawia, Bosak ucieka

Na swoim koncie Sara ma już krótkie rozmowy m.in. z wicemarszałkinią Sejmu Moniką Wielichowską, wicemarszałkiem Krzysztofem Bosakiem i marszałkiem Sejmu Szymonem Hołownią, marszałkinią Senatu Małgorzatą Kidawą-Błońską, ministrami: edukacji - Barbarą Nowacką oraz ds. równości Katarzyną Kotulą, posłami Marcinem Józefaciukiem i Magdaleną Sroką, a także z Jarosławem Kaczyńskim i Przemysławem Czarnkiem.

- Jarosław Kaczyński rozmawiał z nią jak równy z równą. Krzysztof Bosak, na pytanie Sary o konstytucję, uciekł do gabinetu po egzemplarz, bo nie znał artykułu, o który pytała – śmieje się dumny ojciec. - Córka sama znajduje tematy i je realizuje. Rozmawia z osobami, które zajmują najwyższe stanowiska państwowe. Konstytucję w pewnych zakresach zna lepiej od niejednego naszego polityka. Po prostu któregoś dnia powiedziała: chcę pojechać do Sejmu i tam rozmawiać, tak jak dziennikarze. Zapytałem, o czym chce rozmawiać. Odpowiedziała: na przykład o tym, dlaczego w polityce tak mało jest młodych ludzi.

Pytania o obniżenie wieku i o równość

W rozmowach ze spotykanymi na sejmowych korytarzach politykami Sara przytacza m.in. Art. 99 Konstytucji, który mówi o tym, że „wybrany do Sejmu może być obywatel polski mający prawo wybierania, który najpóźniej w dniu wyborów kończy 21 lat”. Młoda dziennikarka, która w przyszłości sama chce zostać posłanką, rozmówców pyta, czy będą mogli zmienić zapis tak, aby kandydować można było już w wieku 18 lat.

Kolejnym zagadnieniem, które szczególnie zainteresowało 10-letnią gdańszczankę była informacja o tym, że nowy rząd zapowiedział koniec z programem „Laptop dla ucznia”, co oznacza, że we wrześniu czwartoklasiści nie dostaną komputerów. 

Choć sama nie musi się martwić o laptopa do nauki, zaniepokoił ją los uczniów, którzy nie mogą sobie na komputer pozwolić. Ministra nauki Dariusza Wieczorka, ministrę edukacji Barbarę Nowacką i wiceministrę Katarzynę Lubnauer zapytała więc o równość w tym kontekście - powołując się na Art. 32 Konstytucji, który mówi: „Wszyscy są wobec prawa równi. Wszyscy mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne. Nikt nie może być dyskryminowany w życiu politycznym, społecznym lub gospodarczym z jakiejkolwiek przyczyny”. 

W poruszaniu trudnych zagadnień nie przeszkadza jej afazja - zaburzenie mowy, z którym się zmaga. Pasja pozwala jej walczyć z przeciwnościami i budować poczucie własnej wartości. A przy tym przygotowuje się do wymarzonej roli posłanki.

Wymienione wyżej wywiady i wiele innych (kolejne będą się sukcesywnie pojawiać) można znaleźć na TikToku, gdzie młoda dziennikarka prowadzi profil PerspektywaSary, oraz na stronie www.iboma.media.

TV

MEVO rozkręca wiosnę. Wsiadaj i jedź: do pracy, na uczelnię, na plażę