PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Oliwskie opowieści z fotografią w tle. Posłuchaj podcastu Lokalnych Przewodniczek z Oliwy

Oliwskie opowieści z fotografią w tle. Posłuchaj podcastu Lokalnych Przewodniczek z Oliwy
Grażyna Niemyjska i Magdalena Majchrzakowska przygotowały podcast o dawnych mieszkańcach Oliwy i zmianach jakie zachodziły w dzielnicy na przestrzeni ostatnich ponad stu lat. Każda rozmowa zainspirowana jest innym zdjęciem, a poprzez opowieści poznajemy losy oliwskich rodzin i kamienie milowe rozwoju dzielnicy. W pierwszym odcinku przewodniczki zabierają słuchaczy w podróż w czasie ze związaną z budownictwem rodziną Tavernier. Posłuchaj podcastu na YouTube i Spotify IKM.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

- Śledzimy losy mieszkańców Oliwy już od dłuższego czasu. Oliwy, która dzisiaj jest jedną z dzielnic Gdańska, ale kiedyś funkcjonowała jako niezależna miejscowość. Miała nawet ambicję zostać podobnym kurortem jak pobliski Sopot. Zawirowania historyczne, czyli wielka wojna, a potem kryzys ekonomiczny w czasach Wolnego Miasta Gdańska, sprawiły, że stała się tylko wygodnym miejscem do życia i tak jest do dzisiaj – opowiadają Grażyna Niemyjska i Magdalena Majchrzakowska, Lokalne Przewodniczki po Oliwie.

W pierwszym odcinku podcastu poznajemy historię rodziny Tavernier, której członkowie zajmowali się budownictwem i architekturą. W szczycie swojej prosperity należało do nich aż szesnaście kamienic w Oliwie! Większość domów przy ul. Witkiewicza należało właśnie do Tavernierów, a willom nadawano imiona kobiet z rodziny. Historia rodziny kończy się na Walterze Tavernier – projektancie budynku V LO w Oliwie przy ul. Polanki.

- Lokalni Przewodnicy i przewodniczki to miłośnicy historii, odkrywcy dzielnicowych ciekawostek, świetni mówcy i opowiadacze. Warsztaty z tworzenia podcastów z Agnieszką Obszańską dla reprezentantów wszystkich dzielnic były inspiracją do przygotowania autorskich narracji. W Oliwie aż pięć odcinków o rodzinach, które miały wpływ na obecny kształt i charakter dzielnicy, przygotowały Grażyna Niemyjska i Magda Majchrzakowska – mówi Barbara Sroka z Instytutu Kultury Miejskiej.

W planach są kolejne odcinki podcastu Oliwskich opowieści z fotografią w tle. Pierwsze cztery części losów oliwian ukażą się w ciągu najbliższych tygodni na Spotify i YouTube IKM

Posłuchaj podcastu na YouTube i Spotify IKM.

spacer z lokalnymi przewodnikami po parui Oliwskim
Lokalni Przewodnicy Olliwa. fot. Bartosz Bańka
Marta BańkaUrząd Miejski w GdańskuInstytut Kultury Miejskiej
Marta BańkaUrząd Miejski w GdańskuInstytut Kultury Miejskiej