• Start
  • Wiadomości
  • Jarmark św. Dominika. Spotkaj się z IKM na Przystanku Równość

Jarmark św. Dominika. Odwiedź stoisko IKM na Przystanku Równość, przyjdź na wtorkowe spotkania

Instytut Kultury Miejskiej ma swoje stoisko na Jarmarku św. Dominika - w strefie Przystanku Równość na Skwerze Heweliusza. Można tam kupić m.in. dzielnicowe, gdańskie pamiątki oraz zapisać się na spacery z Lokalnymi Przewodnikami i Przewodniczkami czy Metropolitanki. IKM we wtorki 25 lipca oraz 1 i 8 sierpnia zaprasza na spotkania dotyczące mody lat 90. i 00., budynku LOT-u i ogrody Małego Błędnika.
24.07.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Jarmark-FB-Cover
Jarmark św. Dominika - Przystanek Równość
mat. IKM

Kupcy przejęli miasto. Oficjalnie i hucznie otwarto 763. Jarmark św. Dominika

– Zapraszamy, aby zostać z nami chwilę, porozmawiać, poznać przy okazji zbliżające się wydarzenia (np. NARRACJE na Oruni). Na miejscu można zapisać się na letnie spacery z Lokalnymi Przewodnikami i Przewodniczkami lub z Metropolitanką po Stoczni śladami pracowniczek i działaczek Solidarności. Przygotowaliśmy krótkie serie dzielnicowych pamiątek oraz spotkania, których wspólnym mianownikiem jest miejsce – Targ Sienny i Rakowy – mówi Karolina Zabrocka z Instytutu Kultury Miejskiej.

Nie tylko Męskie Granie. Ruszają koncerty w ramach Jarmarku św. Dominika

Na stoisku dostępne są pamiątki i książki związane z Gdańskiem i jego dzielnicami. W sprzedaży są czapki, które świetnie sprawdzą się na wietrznej plaży, podczas wieczornych spacerów czy plenerowych pokazów filmowych, parawany, które osłonią od podmuchów wiatru i zapewnią odrobinę prywatności, a także ciekawe pozycje książkowe, niektóre dostępne tylko w IKM! W przygotowaniu – letni hit dzielnicowy, który w sprzedaży będzie wyłącznie stacjonarnie podczas Jarmarku św. Dominika.

Jarmark-FB-Cover-moda
Przystanek Równość: 25 lipca, o godz. 17, o modzie lat 90./00 porozmawiają: Agnieszka Wróbel (Sentymenty Oficjalnie), Aleksandra Boćkowska (dziennikarka i reporterka) i Kora Tea Kowalska (Od rzeczy skład)
fot. mat. IKM

Carillon - instrument, który potrafi wszystko

Moda, LOT, Mały Błędnik. Co je łączy?

Instytut Kultury Miejskiej obecny będzie również w programie Przystanku Równość. Przygotowano trzy rozmowy, których tematyka oscyluje wokół lokalizacji nowej siedziby IKM na Targu Rakowym 11. Zapraszamy na podróż w czasie: od Gildii i mody lat 90. i 00. przez dyskusję wokół budynku LOT-u po ogrody Małego Błędnika.

  • 25 lipca, godz. 17.00, Moda lat 90./00. Rozmawiają: Agnieszka Wróbel (Sentymenty Oficjalnie), Aleksandra Boćkowska (dziennikarka i reporterka), Kore Tea Kowalska (Od rzeczy skład)
    W tamtym czasie w Gdańsku hale Gildii były głównym źródłem zakupów odzieżowych. Przypomnimy sobie jak wyglądaliśmy w latach 90. i 00., a jaki efekt chcieliśmy osiągnąć? Co było modne i dlaczego? Przyjrzymy się obecnym trendom, które wróciły do nas z tamtych czasów. I dlaczego akurat teraz?
  • 1 sierpnia, godz. 17.00, Co po Locie? Rozmawiają: Jacek Friedrich (dyrektor Muzeum Narodowego w Gdańsku), Kuba Knera i Natalia Koralewska (Fundacja Palma).
    To temat wywołujący gorące dyskusje od lat. Jak można wykorzystać obecny budynek i czy cokolwiek można z nim zrobić? Jaka jest jego wartość historyczna i architektoniczna i jak ją pokazać? Jak należy dbać o powojenny modernizm? Co może powstać w tym miejscu?
  • 8 sierpnia, godz. 17.00, Ogród Mały Błędnik i jego mostek. Rozmawiają: Dominika Ikonnikow (historyczka i przewodniczka) oraz Joanna Paniec (Slow Garden Design).
    Skrawek zieleni w centrum miasta to duży przywilej. Jakie tajemnice skrywa romantyczny ogród z czerwonym mostkiem nad Radunią, gdzie mieszkańcy i turyści chętnie szukają cienia i wytchnienia podczas letnich upałów?

Święto Chleba na Jarmarku św. Dominika. Matejko i Kopernik z piernika, jagodzianki i chleby na zakwasie

Kto uczestniczy w rozmowach?

Kora Tea Kowalska - archeolożka i kulturoznawczyni, zawodowo związana z Polsko-Japońską Akademią Technik Komputerowych, gdzie wykłada m. in. historię sztuki. Od 15 lat zajmuje się teorią i praktyką kolekcjonerstwa. Współpracuje z licznymi instytucjami kultury, współtworząc kolekcje, projekty kulturalne, wystawy i instalacje artystyczne. Jest kolekcjonerką rzeczy nieoczywistych, ekspertką w programie telewizyjnym Łowcy Skarbów i autorką popularnego profilu na Instagramie @odrzeczysklad.

IG-SQ-moda-kora
Kora Tea Kowalska - antropolożka i kulturoznawczyni, autorka popularnego profilu na Instagramie @odrzeczysklad
mat. IKM

Agnieszka Wróbel - prowadzi profil Sentymenty Oficjalne na Instagramie, na którym kolekcjonuje wspomnienia oraz stara się przywoływać wśród obserwujących wspomnienia z lat 80 i 90. 

Aleksandra Bockowska - dziennikarka, redaktorka, reporterka, współpracuje m.in. z „Dwutygodnikiem”, „Wysokimi Obcasami Extra” i „Vogue”. Autorką książek: „To nie są moje wielbłądy. O modzie w PRL”, „Księżyc z peweksu. O luksusie w PRL”, „Można wybierać. 4 czerwca 1989” (wyd. Czarne).  Niebawem ukaże się jej książka „To wszystko nie robi się samo!” (wyd. Czarne).

Jacek Friedrich - absolwent historii sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim, pracownik Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Gdańskiego. Autor ponad 100 tekstów naukowych i popularnonaukowych publikowanych w kraju i za granicą, w tym kilku książek m.in.: „Gdańskie zabytki architektury do końca XVIII wieku”. Za udział w ratowaniu zabytków podczas pożaru kościoła św. Katarzyny odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi. Dyrektor Muzeum Narodowego w Gdańsku.   

Jakub Knera - dziennikarz i kurator; od 2012 prowadzi stronę noweidzieodmorza.com. Publikuje w The Quietus, tygodniku Polityka, Dwutygodniku i Radiowym Centrum Kultury Ludowej. Współzałożyciel Fundacji Palma. 

Natalia Koralewska - kuratorka i animatorka kultury, producentka wydarzeń, organizatorka i autorka tekstów. Absolwentka filozofii i Gedanistyki na Uniwersytecie Gdańskim oraz Krytyki Artystycznej na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Współzałożycielka Fundacji Palma, w ramach której realizuje projekty społeczno-kulturalne związane z budowaniem lokalnej tożsamości: Instytut Langfuhr, Noc Wrzeszcza, Zatoka – autorskie pamiątki.  

Joanna Paniec - architektka krajobrazu, animatorka kultury, edukatorka, absolwentka studiów na SGGW w Warszawie w Katedrze Sztuki, na Wydziale Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu. Od kilkunastu lat zawodowo zajmuje się projektowaniem zieleni miejskiej i ogrodów, w latach 2015 – 2020 ogrodnik miejska w Gdańsku i główna specjalistka ds. zielonej marki miasta w Biurze Prezydenta Gdańska. Aktualnie jako ekspertka ds. edukacyjnych wspiera Obszar Metropolitalny Gdańsk-Gdynia-Sopot w projekcie „Klimat w szkołach metropolii”, prowadzi własną pracownię projektową slowgarden.design, promując kształtowanie otoczenia w sposób zrównoważony, oraz współtworzy podcast „Odcienie zieleni" (www.odcieniezieleni.org). 

Dominika Ikonikow - historyczka, przewodniczka, edukatorka, koordynatorka wydarzeń kulturalnych. Radna Dzielnicy Śródmieście, autorka koncepcji i koordynatorka Akademii Gdańska - cyklu wykładów o historii Gdańska, współautorka tras zwiedzania po Głównym i Starym Mieście śladami gdańskich działaczek polonijnych, organizowanych przez grupę Metropolitanka i Instytut Kultury Miejskiej. Specjalistka ds. edukacji w Europejskim Centrum Solidarności

oprac. AU

TV

To przedszkole jest wzorem