Ośmioro twórców skorzysta z programu Rezydencji Literackich w Gdańsku

Uczestnicy i uczestniczki programu Rezydencji Literackich w Gdańsku mają zapewnione odpowiednie warunki do skupienia się na pracy, wsparcie merytoryczne i honorarium. W 2023 roku nad swoimi projektami literackimi będzie pracować w Gdańsku aż osiem osób: prof. Anita Jarzyna, Aneta Kamińska, Tony Lashden, Dzwinka Matijasz, Agata Romaniuk, Tetiana Striuk, Jakub Wojtaszyk i Aleksandra Zbroja.
19.05.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Dwie kobiety siedzą w fotelach, przed nimi publiczność (głowy kilku osób widziane od tyłu)
Spotkanie z Oksaną Zabużko - rezydentką z 2022 roku
fot. Bartosz Bańka

Do kogo jest skierowany Program Rezydencji Literackich

Program Rezydencji Literackich realizowany jest w ramach współpracy z Krakowem (Krakowskim Biurem Festiwalowym) i Warszawą (Staromiejskim Domem Kultury) oraz Unią Literacką i Stowarzyszeniem Tłumaczy Literatury.  Skierowany jest do tłumaczy i tłumaczek z Polski, autorów i autorek z Białorusi i Ukrainy, a także badaczy i badaczek kultury. W aktualnym naborze wpłynęło ponad 50 zgłoszeń. Komisja konkursowa zaprosiła osiem osób do realizacji swoich projektów literackich w Gdańsku. 

Trzy rodzaje pobytów rezydencyjnych

W ramach programu przewidziane są trzy rodzaje pobytów rezydencyjnych. Rezydencja humanistyczna skierowana jest do badaczy i badaczek kultury, którzy podejmą się pracy nad opowieścią o życiu i dziedzictwie Marii Janion. W 2023 roku swoje prace pogłębiające tę tematykę realizować będzie w Gdańsku prof. Anita Jarzyna - adiunkta w Instytucie Filologii Polskiej i Logopedii Uniwersytetu Łódzkiego, wykładowczyni na Wydziale Artes Liberales.

Gościnią rezydencji dla tłumaczy i tłumaczek z języka obcego na język polski będzie Aneta Kamińska - poetka i tłumaczka poezji ukraińskiej, która prowadzi lektoraty języka polskiego dla cudzoziemców na Politechnice Warszawskiej, autorka kilkunastu książek poetyckich. 

Kto jest wśród rezydentów na rok 2023

Na rezydencję dla autorów i autorek, którzy: wydali (drukiem) co najmniej jedną książkę lub tom poetycki, lub pracują aktualnie nad projektem literackim, IKM zaprosił sześć osób. Dźwinkę Matijasz – ukraińską autorkę powieści i opowiadań dla młodzieży, tłumaczkę z polskiego, rosyjskiego i białoruskiego, Tetianę Striuk – pisarkę, tłumaczkę i wykładowczynię języka ukraińskiego i polskiego, Agatę Romaniuk – autorkę reportaży książkowych i prasowych, powieści i książek dla dzieci, Aleksandrę Zbroję – autorkę książek, reportaży, felietonów i wywiadów oraz Jakuba Wojtaszyka – autora powieści i reportaży. Wśród zaproszonych osób jest też Tony Lashden, osoba w swojej twórczości skupiająca się na sprawach równościowych, a od 2022 roku również zgłębiająca tematy dotyczące zbiorowej traumy, utraty oraz przymusowej migracji. 

Co dla rezydentów

Rezydentki i rezydenci korzystający z programu otrzymują do dyspozycji mieszkanie w Gdańsku, wsparcie merytoryczne i logistyczne oraz honorarium. Goście i gościnie zostają także włączeni w działalność literacką Instytutu Kultury Miejskiej. Rezydencje w Gdańsku dają możliwość spędzenia w mieście kilku tygodni na pracy twórczej oraz szansę poznania lokalnego środowiska artystycznego.  

Więcej informacji na temat Rezydencji Literackich można znaleźć na dedykowanej stronie internetowej.

Podsumowanie Rezydencji Literackich w Gdańsku 2022 dostępne jest na YouTubie.

 

TV

Obrona Westerplatte – pierwsze starcie II wojny. Rozmowa z dr. Janem Szkudlińskim