Nowa siedziba Instytutu Kultury Miejskiej. We wrześniu otwarcie - co będzie można znaleźć w Kunszcie Wodnym?

Otwarcie siedziby Instytutu Kultury Miejskiej - Kunsztu Wodnego odbędzie się w dniach 22-24 września. W nowym miejscu na kulturalnej mapie Gdańska IKM przygotował szeroką ofertę działań i wydarzeń dla mieszkańców i mieszkanek, środowiska lokalnych twórców i twórczyń oraz kadr kultury. Tu zawsze będzie po drodze: do kina, na koncert, festiwal, spotkanie literackie, warsztaty, wykłady, śniadanie w bistro lub do księgarni po dobrą książkę. Zapraszamy na Targ Rakowy 11!
31.07.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Po lewej budynek z napisem KUNSZT WODNY. W tle budynki starego miasta, w tym wieża kościoła Mariackiego
Nowa siedziba IKM - Kunszt Wodny znajduje się w bardzo dobrze skomunikowanym miejscu, przy Forum Gdańsk
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Kunszt Wodny - nowa siedziba IKM 

- Instytut Kultury Miejskiej to instytucja działająca od kilkunastu lat blisko mieszkańców i mieszkanek Gdańska. Proponuje wydarzenia, które odkrywają miasto przez sztukę, literaturę, działania społeczne i aktywności w przestrzeni miejskiej. Streetwaves, NARRACJE czy Lokalni Przewodnicy pokazują potencjał wielu dzielnic i silne lokalne społeczności, które aktywnie budują kulturę w Gdańsku. W nowej siedzibie IKM, w budynku Kunsztu Wodnego przy Targu Rakowym 11, zyskujemy nową przestrzeń do rozwoju, uczestnictwa w kulturze, spotkań, prezentacji nowych inicjatyw - mówi Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. 

Nowa siedziba IKM - Kunszt Wodny znajduje się w bardzo dobrze skomunikowanym miejscu. Tutaj zawsze będzie „po drodze” i każdy poczuje się tu jak u siebie. W otwartej przestrzeni na parterze znajdzie się Punkt Informacji Kulturalnej. Miejsce, gdzie będzie można poznać ofertę wszystkich miejskich instytucji, ale także chwilę popracować, przyjść na spotkanie czy przegląd prasy.

Miejsce dla mieszkanek i mieszkańców

- W nowym miejscu, w Kunszcie Wodnym, zaprosimy mieszkanki i mieszkańców Gdańska na wydarzenia kulturalne: koncerty, instalacje, spotkania literackie, pokazy filmowe połączone z dyskusjami, niedzielne poranki filmowe i inne wydarzenia kierowane do rodzin, a także działania angażujące młode osoby. Cały czas pozostajemy aktywni w dzielnicach Gdańska. Przygotowujemy festiwal NARRACJE na Oruni, przez całe lato zapraszamy na alternatywne spacery z Lokalnymi Przewodnikami i Przewodniczkami w ośmiu dzielnicach Gdańska, czy po terenach Stoczni Gdańskiej z Metropolitanką - mówi Aleksandra Szymańska, dyrektorka Instytutu Kultury Miejskiej.

W nowej siedzibie IKM znajduje się doskonale wyposażona sala audytoryjna (m.in. w system dźwięku immersyjnego), w której odbywać się będą cykliczne pokazy filmowe, spotkania i festiwale literackie, kameralne koncerty, działania performatywne, a także wykłady czy konferencje.

- Będziemy kontynuować tu dotychczasowe cykle: Miastoprojekcje, w którym prezentujemy autorsko wybrane dokumenty i filmy dotyczące miasta, urbanistyki i architektury, Non-fiction, w którym książka jest punktem wyjścia do dyskusji na aktualne tematy, wykłady z cyklu Akademia Gdańska, w których poznajemy historię naszego miasta. W październiku zaprosimy na Festiwal Literatury dla Dzieci, konferencję Marketing w Kulturze i Forum Kultury Cyfrowej, w listopadzie na nowy festiwal filozoficzny – dodaje dyrektorka IKM. - Zaprosimy mieszkańców i mieszkanki do współtworzenia tego miejsca. Od 8 lat ogłaszamy otwarte nabory na projekty w ramach programu Otwarty IKM, w którym zachęcamy osoby z ciekawymi pomysłami na działania kulturalne czy kulturalno-społeczne do realizacji. Będziemy ten program rozwijać w nowej siedzibie z dofinansowaniem ich kwotą do 3 000 złotych wraz z możliwością organizowania ich w przestrzeni IKM.

Makieta śródmieścia Gdańska

Nowością, która przyciągnie mieszkańców i turystów jest makieta współczesnego śródmieścia Gdańska. To idealne miejsce na początek wycieczki po Gdańsku - dla turystów, a także ciekawy sposób na poznanie historii miasta dla mieszkańców i mieszkanek. Zwłaszcza, że na parterze, w Punkcie Informacji Kulturalnej, udzielane będą informacje o wydarzeniach i miejscach w Gdańsku wartych odwiedzenia. W ofercie IKM znajdą się specjalne zajęcia edukacyjne i warsztaty dla szkół i grup nieformalnych.

W budynku znajdują się także trzy sale szkoleniowe. Ułatwi to organizację szkoleń i warsztatów m.in. dla kadr kultury – tych interdyscyplinarnych, łączących kulturę i nowe technologię, ale także kompetencyjnych.

W Kunszcie Wodnym znajdzie się Bistro Miasto oraz księgarnia, która w ofercie będzie miała wydawnictwa gdańskie, poezję, dotyczące przekładu, architektury, urbanistyki i sztuki, a także sekcję nowości i reportaży.

Plansza informacyjna o otwarciu nowej siedziby IKM
Plansza informacyjna o otwarciu nowej siedziby IKM
mat. IKM

Instytut Kultury Miejskiej od 2008 roku (w latach 2008-2011 pod nazwą Gdańsk 2016) rozwija w Gdańsku takie festiwale i projekty jak: NARRACJE, Odnalezione w tłumaczeniu, Europejski Poeta Wolności, Kolekcja Malarstwa Monumentalnego na Zaspie, Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki, Medialab Gdańsk, badania kultury, działania herstoryczne w ramach Metropolitanki, czy tematyczne cykle wykładów, pokazów filmowych i debat.

Aktualne wydarzenia i informacje o projektach IKM na stronie ikm.gda.pl.

 

TV

To przedszkole jest wzorem