PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Non-fiction, czyli literatura faktu w Instytucie Kultury Miejskiej

Non-fiction, czyli literatura faktu w Instytucie Kultury Miejskiej
Non-fiction w Instytucie Kultury Miejskiej to cykl spotkań i paneli dyskusyjnych z udziałem najciekawszych nazwisk ze świata literatury faktu i dokumentu. Rusza już 4 grudnia o godz. 18.00 rozmową o śledztwach biograficznych z Klementyną Suchanow („Gombrowicz. Ja, geniusz”) i Mirosławem Wlekłym („Tu byłem. Tony Halik”). Wstęp wolny.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

- Od grudnia do maja w Instytucie Kultury Miejskiej spotkamy się i porozmawiamy z autorami najgłośniejszych polskich książek non-fiction. Będą naszymi przewodnikami po reporterskim świecie, poznamy kulisy ich pracy, zgłębimy najbardziej intrygujące tematy - zapowiada Ana Matusevic z Instytutu Kultury Miejskiej.

Książka - reportaż - stanie się jedynie punktem wyjścia do dyskusji. Pierwsze spotkanie, które odbędzie się 4 grudnia, dotyczy śledztw biograficznych. O swojej pracy nad książkami opowiedzą: Klementyna Suchanow, autorka m.in.: „Gombrowicz. Ja, geniusz” (wyd. Czarne), oraz Mirosław Wlekły, który podążył śladami Tony'ego Halika w książce „Tu byłem. Tony Halik” (wyd. Agora). Przed i po każdym spotkaniu w Instytucie Kultury Miejskiej dostępne będą książki gości.

- Klementyna Suchanow i Mirosław Wlekły zmierzyli się z życiem postaci legendarnych dla polskiej kultury. Jest to okazja do zadania kluczowych pytań: Kim jest biograf? Czy powinien być „bezwzględny”? Gdzie są granice etyki zawodowej? - zapowiada Anna Burzyńska, która poprowadzi spotkanie.

Non-fiction w IKM. Rozmowa o śledztwach biograficznych

Data: 4 grudnia, godz. 18:00

Goście: Klementyna Suchanow, Mirosław Wlekły

Wydarzenia na Facebooku: https://www.facebook.com/events/184523179163414/

---

W styczniu: Rozmowa o bohemicznym, artystycznym Nowym Jorku ubiegłego wieku

Data: 24 stycznia, godz. 18:00

Goście: Jan Błaszczak, Marcin Borchardt

---

Klementyna Suchanow - polonistka, iberystka po Uniwersytecie Wrocławskim. Redaktorka i tłumaczka, a także aktywistka. Autorka książek: „Argentyńskie przygody Gombrowicza” (Wyd. Literackie, 2005) i „Królowej Karaibów” (WAB, 2013), reportażu historycznego o rewolucyjnej Kubie z Fidelem Castro i Che Guevarą w roli głównej, opowiadającego także historię przyjaźni Gombrowicza z kubańskim pisarzem, Virgilio Piñerą. Redaktorka, razem z Jerzym Jarzębskim, „Kronosu” Gombrowicza (Wyd. Literackie, 2013). W 2017 wydała biografię „Gombrowicz. Ja, geniusz” (Czarne). Książka otrzymała nagrodę O!lśnienia 2017 Onetu w kategorii literatura. Wagabunda. Porusza się zazwyczaj na rowerze. Lubi wszystkie kierunki świata.

Mirosław Wlekły - reporter „Dużego Formatu” i miesięcznika „Pismo”, absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego i Polskiej Szkoły Reportażu, członek stowarzyszenia reporterów „Rekolektyw”. Autor książek: „All inclusive. Raj, w którym seks jest bogiem”, „Tu byłem. Tony Halik” oraz e-booka „Skąd się wziąłeś, Franciszku? Reporterska podróż do kraju papieża”. Publikował też w antologiach („Grzech jest kobietą”, „NieObcy”, „Obrażenia. Pobici z Polską”) oraz w prasie zagranicznej (m.in. w Portugalii, Niemczech i Angoli). Jest współautorem reportaży, na podstawie których powstały spektakle teatralne: „Listy na wolność” (Teatr Nowy w Poznaniu), „Swarka” (Teatr Polski w Bydgoszczy) i „Bóg w dom” (Teatr Polski w Bydgoszczy). Nominowany do nagrody im. Beaty Pawlak oraz trzykrotnie do Nagrody Newsweeka im. Teresy Torańskiej.