Zbadaj piersi za darmo. Mammobus odwiedzi Chełm, Osowę i Morenę

Od 4 do 6 maja 2017 roku w trzech gdańskich dzielnicach będą stacjonować mammobusy, w których bezpłatnie będzie można wykonać badanie mammograficzne. Program badań Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi przeznaczony jest dla kobiet w wieku 50 – 69 lat. Wcześniej warto się zarejestrować, ale panie które przyjdą do mammobusu "z ulicy" z dowodem tożsamości też mają szanse na badanie!

Zbadaj piersi za darmo. Mammobus odwiedzi Chełm, Osowę i Morenę
A
A
data publikacji: 25 kwietnia 2017 r.

Aparaty w mammobusach nie różnią się standardem od tych w ośrodkach stacjonarnych. Mammobus na gdańskiej Matarni
Aparaty w mammobusach nie różnią się standardem od tych w ośrodkach stacjonarnych. Mammobus na gdańskiej Matarni
Fot. gdansk.pl

- Aparat do mammografii w mammobusach jest takiej samej jakości, jak ten który mamy w naszej stacjonarnej siedzibie w Gdańsku - mówi Agata Jabłonowska menadżer z LUXMED w Gdańsku. - Nie ma możliwości, że badanie będzie gorszej jakości, choć tego obawiają się niektóre kobiety.  

Mammobusy zwyke przyjeżdżają do małych miasteczek lub wsi, w których kobiety nie mają dostępu do badań i muszą jeździć na mammografię do większych ośrodków. A ta odległość zwykle bardzo wydłuża czas, w którym kobieta trafia na badania, a wielu przypadkach sprawia, że pacjentki mają wykonywane badanie dopiero wtedy, kiedy zmiana w piersi jest już duża.

- NFZ "wpuścił" mammobusy do większych miast, bo okazało się, że kobiety chętnie korzystają z takiej oferty, mimo że mają dostęp do badań w placówkach stacjonarnych - dodaje Jabłonowska. - W ramach programu badań profilaktycznych prowadzonego w Polsce, od kilkunastu lat przebadało się tylko 40 proc. kobiet, a żeby realnie zwiększyła się wykrywalność raka we wczesnym stadium, powinno to być 70 proc. kobiet. Dlatego robimy wszystko, żeby jak najwięcej pań zachęcić do badań, stąd mammobusy w dzielnicach dużych miast.

Badania można wykonać od 4 do 6 maja 2017 roku na Chełmie, Morenie i Osowej. Mammobusy staną przy sklepie, parafii i przychodni w centrach dzielnic. Mammografia nie boli, trwa kilka minut i polega na zrobieniu czterech zdjęć rentgenowskich. Pozwala na rozpoznanie i wykrycie tzw. zmian bezobjawowych (guzków oraz innych nieprawidłowości w piersi) w bardzo wczesnym etapie rozwoju, wtedy, kiedy nie są one wyczuwalne przez kobietę lub lekarza, co bardzo istotnie zwiększa szansę wyleczenia.

- Mammografia to najskuteczniejsza metoda profilaktyki raka piersi - przekonuje doktor Małgorzata Cymerman z LUX MED Diagnostyka – Zachęcamy panie do profilaktyki związanej z rakiem piersi, bo to najczęściej występujący nowotwór złośliwy wśród Polek. Tylko regularne kontrolowanie stanu zdrowia pozwala ocenić, czy w naszym organizmie nie zachodzą niebezpieczne zmiany chorobowe. Rak nie boli, w początkowym stadium nie wpływa źle na nasze samopoczucie, przez co często zostaje zdiagnozowany zbyt późno.

Bezpłatne badania mammograficzne w mammobusie odbędą się:


• Gdańsk Chełm – 4 maja przy sklepie Tesco, ul. Cienista 30

• Gdańsk Morena – 5 maja przy Przychodni Zdrowia Morena, Jaśkowa Dolina 105

• Gdańsk Osowa – 6 maja przy Parafii pw. Chrystusa Zbawiciela, ul. Pegaza 15

Badanie w ramach Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi jest bezpłatne, refundowane kobietom co 2 lata przez Narodowy Fundusz Zdrowia (lub co 12 miesięcy dla kobiet, które w ramach realizacji Programu otrzymały odpowiednie pisemne wskazanie). Nie jest wymagane skierowanie lekarskie.

Na badania trzeba się wcześniej zarejestrować pod nr tel. 58 666 24 44 (od pon. do soboty) lub przez stronę LUXMED

Alicja Katarzyńska (0)
www.gdansk.pl
alicja.katarzynska@gdansk.pl
więcej tekstów autora
Alicja Katarzyńska (0)
www.gdansk.pl
alicja.katarzynska@gdansk.pl
więcej tekstów autora