PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Zaczynamy świąteczne odliczanie. Zbliża się Gdańska Choinka

Zaczynamy świąteczne odliczanie. Zbliża się Gdańska Choinka
Już w środę, 5 grudnia, punktualnie o godz. 17.00 do Gdańska przypłynie święty Mikołaj. By tradycji stało się zadość, oczekujmy go wspólnie przy Zielonym Moście.
Gdańsk jest zawsze pierwszym punktem na liście Mikołaja
Choć Mikołaj przypłynie na miejsce o godz. 17.00, na Zielonym Moście warto pojawić się z wyprzedzeniem. Mikołaja zawsze wyczekują tłumy, a każdy chciałby przecież dobrze go widzieć
Jerzy Pinkas/gdansk.pl


Gdańska Choinka to wydarzenie, które każdego roku odbywa się w naszym mieście 5 grudnia. Święty Mikołaj, zgodnie z umową i tradycją, właśnie tego dnia, każdego roku przybija do nabrzeża przy Zielonym Moście, gdzie od lat wyczekują go tłumy gdańszczan. Także tych dorosłych. Warto dodać, że właśnie tego dnia Mikołaj rozpoczyna swą podróż po Polsce. Jak on to robi, że dzień później dzieci z najdalszych zakątków kraju znajdują prezenty w butach? To wie tylko on sam i jego pomocnicy.

Przypłynięciu Mikołaja co roku towarzyszą występy artystyczne. Tym razem posłuchamy zespołów wokalnych z Pałacu Młodzieży oraz podziwiać będziemy aktorów Teatru FETA. Oczywiście bardzo ważnym i równie atrakcyjnym punktem Gdańskiej Choinki jest wspólne zapalenie lampek na gignatycznym drzewku. W tym roku, po raz drugi Miasto Gdańsk zdecydowało się postawić na Długim Targu sztuczną choinkę. Na 17-metrowym drzewku zawisną ledowe lampki, łańcuchy oraz bombki i inne elementy ozdobne.


Wspólne odpalenie choinki to bardzo miły akcent wprowadzający gdańszczan w świąteczną atmosferę
Wspólne odpalenie choinki to bardzo miły akcent wprowadzający gdańszczan w świąteczną atmosferę
Dominik Paszliński/gdansk.pl


Warto pamiętać, że Gdańsk był prekursorem zapalania światełek na drzewku bożonarodzeniowym ustawianym w centrum miasta. Tradycja ta narodziła się w naszym mieście 29 lat temu (w 1989 roku). 

Po rozświeteniu lampek na Gdańskiej Choince wręczone zostaną nagrody w konkursie na najpiękniejszą ozdobę na Choinkę Młodych Gdańszczan, która stoi na Targu Węglowym.

Organizatorzy wydarzenia: Miasto Gdańsk, Fundacja Choinki Gdańskiej, „Plama” Gdański Archipelag Kultury. Partnerzy: Pałac Młodzieży w Gdańsku, Żegluga Gdańska, Wolontariat Miasta Gdańsk, MOSiR w Gdańsku.


CZYTAJ TAKŻE:

Odpalamy święta. Moc atrakcji dla gdańszczan i gdańszczanek
Natalia Gawlikwww.gdansk.plnatalia.gawlik@gdansk.pl
Natalia Gawlik - najnowsze
Natalia Gawlikwww.gdansk.plnatalia.gawlik@gdansk.pl
Natalia Gawlik - najnowsze