PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Atrakcyjne nagrody za wysoką frekwencję. Idź na wybory, pomóż swojemu miastu w rywalizacji

Atrakcyjne nagrody za wysoką frekwencję. Idź na wybory, pomóż swojemu miastu w rywalizacji
Jest się o co bić. Pomorskie samorządy zrzeszone w ramach Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot przygotowały nagrody w wysokości 90 tysięcy złotych - za najwyższą frekwencję w wyborach prezydenckich dla miast i gmin Obszaru Metropolitalnego Jak wygrać? Wystarczy pójść na wybory.
Gdańsk dołącza do bitwy o jak najwyższą frekwencję
Gdańsk dołącza do bitwy o jak najwyższą frekwencję
Fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

 

Wyścig, którego celem jest zwiększenie frekwencji i w ten sposób pobudzenie odpowiedzialności obywatelskiej, odbędzie się w trzech kategoriach:

  • gminy do 10 tys. mieszkańców,
  • gminy od 10 do 30 tys. mieszkańców
  • oraz gminy powyżej 30 tys. mieszkańców.

Taki właśnie podział da szansę na emocjonującą rywalizację wielu gminom. Stawka wynosi 30 tys. zł w każdej z wymienionych kategorii.

 

 

Konferencja Unii Metropolii Polskich: Gdańsk wyzywa miasta na bitwę o frekwencję w wyborach 2020

 

Zwycięzcami w każdej z trzech kategorii będą samorządy, w których mieszkańcy najliczniej zagłosują w wyborach prezydenckich. Jak zapowiadają władze miast i gmin - pieniądze trafią do tych dzielnic, osiedli i sołectw, które najlepiej zmobilizują się do głosowania.

 

W Gdańsku zmobilizować musi się 35 dzielnic!

- Ogłaszamy zdrową rywalizację o jak najlepszą frekwencję w metropolitalnych miastach, miasteczkach i wsiach. Suma nagród to 90 tysięcy złotych. Jest się o co bić, ale zależy nam przede wszystkim na tym, by mieszkańcy ponadpolitycznie, bez żadnych podziałów wzięli udział w wyborach prezydenckich. Zachęcamy do rywalizacji dzielnice, osiedla czy sołectwa - podkreśla Michał Glaser, prezes Zarządu OMGGS. 

 

Nowe miejsca do głosowania. Zmiany dla głosujących dotąd przy ul. Damroki, Stolema i Cystersów!

 

W maju br. obchodziliśmy jubileusz 30-lecia samorządu terytorialnego w naszym kraju. W wolnej Polsce już sześć razy wybieraliśmy prezydenta. Pierwsze wolne wybory prezydenckie odbyły się w 1990 r., potem 1995 r., 2000 r., 2005 r., 2010 r. i 2015 r. W ostatnich wyborach prezydenckich 24 maja 2015 r. frekwencja w metropolii wyniosła 57,3 proc. W ostatnich wyborach parlamentarnych głosowało 63,6 proc. mieszkańców metropolii (70 proc. przekroczyło Trójmiasto, Kosakowo i Rumia).

- Organizując akcję profrekwencyjną chcemy ten wynik pobić - zaznacza Michał Glaser.

- Frekwencja podczas ubiegłorocznych wyborów parlamentarnych w naszej gminie wyniosła aż 73,85 procent. Sami wystawiliśmy sobie opinię dobrze zintegrowanej społeczności, doceniającej wartość wolności wyborów. Pokażmy, że jesteśmy obowiązkowi, a równocześnie dosłownie zawalczmy o jak najwyższą frekwencję wyborczą w gminie Kosakowo. Jestem pewien, że stać nas na frekwencyjne zwycięstwo, a każda złotówka ewentualnej nagrody trafi do sołectw na cele estetyzacji naszych wsi  - zachęca Marcin Majek, wójt gminy Kosakowo.

 

 

 

- Jako obywatele mamy ogromny wpływ na kształt polityki państwowej i powinniśmy z takiej możliwości skorzystać. Mieszkańcy Gminy Żukowo zawsze wykazywali się aktywnością, w ubiegłych wyborach parlamentarnych uzyskaliśmy najwyższy wynik frekwencyjny z gmin powiatu kartuskiego. Zachęcam tym bardziej, że do wygrania jest 30 tys. zł - apeluje Wojciech Kankowski, burmistrz gminy Żukowo.

 

Czat z prezydent Dulkiewicz: Skorzystajcie ze swojego prawa wyborczego

 

- Wierzę, że gdynianie są aktywnym i świadomym społeczeństwem obywatelskim. Nasi mieszkańcy niejednokrotnie pokazali, że gen demokracji mają we krwi, a udział w wyborach to dla nich nie tylko obywatelska powinność, ale i święto demokracji. Czy to w wyborach samorządowych, czy krajowych zawsze możemy liczyć na wysoką frekwencję, wyższą niż średnia krajowa. W ostatnich wyborach parlamentarnych wzięło udział 72,5 procent uprawnionych do głosowania gdynian. Frekwencja krajowa była o 10 punktów procentowych niższa. Bardzo bym sobie życzył, by w nadchodzących wyborach ta frekwencja była równie wysoka. Dlatego zachęcam gorąco jeszcze niezdecydowanych, by w niedzielę 28 czerwca oddali głos na swojego kandydata na Prezydenta RP - podkreśla prezydent Gdyni Wojciech Szczurek.

- Udział w wyborach to nasz przywilej, dzięki któremu mamy możliwość wpływu na to, jak będzie wyglądał nasz kraj. Myślę, że i tym razem możemy liczyć na aktywną postawę obywatelską mieszkańców gminy Władysławowo - dodaje Roman Kużel, burmistrz Władysławowa.

 

1
Mat. OMGGS

 

Wyścig o najwyższą frekwencję odbędzie się w trzech kategoriach. Do rywalizacji zaproszono 48 samorządów: 

Gminy powyżej 30 tys. mieszkańców: Gdańsk, Gdynia, Miasto Tczew, Miasto Wejherowo, Rumia, Żukowo, Malbork, Sopot, Lębork, Kartuzy, Miasto Pruszcz Gdański, Gmina Pruszcz Gdański, 

Gminy od 10 do 30 tys. mieszkańców: Gmina Puck, Gmina Wejherowo, Reda, Sierakowice, Szemud, Kolbudy, Nowy Dwór Gdański, Luzino, Pelplin, Kosakowo, Gniew, Władysławowo, Gmina Tczew, Łęczyce, Miasto Puck, Trąbki Wielkie, Somonino, Stężyca 

Gminy poniżej 10 tys. mieszkańców: Stegna, Pszczółki, Przodkowo, Chmielno, Nowy Staw, Gniewino, Cedry Wielkie, Linia, Przywidz, Sulęczyno, Subkowy, Lichnowy, Suchy Dąb, Jastarnia, Sztutowo, Hel, Ostaszewo, Krynica Morska

Rezultat rywalizacji znany będzie po oficjalnych wynikach Państwowej Komisji Wyborczej.  Pod uwagę będzie brana frekwencja z głosowania 28 czerwca  2020 r. W przypadku drugiej tury wyborów o wynikach akcji profrekwencyjnej będzie decydować średnia frekwencja z obu tur. 

oprac. KGwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl