PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Czat z prezydent Dulkiewicz: Skorzystajcie ze swojego prawa wyborczego

Czat z prezydent Dulkiewicz: Skorzystajcie ze swojego prawa wyborczego
We wtorek, 23 czerwca, prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz spotkała się kolejny raz z mieszkańcami online. W przypadający na dziś Dzień Ojca prezydent najpierw złożyła życzenia solenizantom. Prezydent Gdańska mówiła też o aktualnej sytuacji w mieście w związku z koronawirusem i zachęcała do wzięcia udziału w wyborach. Omawiała też, m.in. wiele emocji budzący temat koszenia traw i tramwaju na Stogi.
Prezydent Aleksandra Dulkiewicz w każdy wtorek odpowiada na pytania mieszkańców Gdańska online, opowiada też o bieżącej sytuacji w mieście
Prezydent Aleksandra Dulkiewicz w każdy wtorek odpowiada na pytania mieszkańców Gdańska online, opowiada też o bieżącej sytuacji w mieście
źródło: Facebook prezydent Gdańska Aleksandry Dulkiewicz

 

„Jaśniejszy Gdańsk?” To możliwe - na 21 ulicach miasta trwa budowa nowego oświetlenia

 

Wirtualne spotkanie z mieszkańcami prezydent Gdańska rozpoczęła od życzeń z okazji Dnia Ojca - czat odbył się bowiem we wtorek, 23 czerwca.

- To ważny dzień. Myślę, że w naszym społeczeństwie jest coraz większa świadomość dotycząca tacierzyństwa. Ale to też dobry moment, żeby wspomnieć o prawach bardzo wielu ojców, którzy starają się o równe prawa w opiece nad dzieckiem. Jak patrzymy na raporty Rzecznika Praw Obywatelskich, to jest to duże wyzwanie - podkreśliła Aleksandra Dulkiewicz.

Przypomniała także o innym ważnym dniu, zbliżającym się wielkim krokami - dniu wyborów na prezydenta RP, które odbędą się w niedzielę, 28 czerwca. Prezydent Gdańska zaapelowała do gdańszczan i gdańszczanek, by podjęli rękawicę w bitwie na frekwencję, do której włączyły się różne miasta w Polsce, m.in. Poznań czy Warszawa.

- To wybory jedne z najważniejszych, rozstrzygające przyszłość naszej ojczyzny. Bardzo was proszę, skorzystajcie ze swojego prawa wyborczego, idźcie i zagłosujcie. Ale pamiętajcie też o tym, żeby wziąć ze sobą maseczkę - powinniśmy je nosić we wszystkich publicznych miejscach zamkniętych, i swój długopis. Lokalne są czynne od godziny 7:00 do godziny 21:00. Nie róbcie tego na ostatnią chwilę, bo trzeba zachować bezpieczne odległości w lokalu wyborczym.

 

Już w najbliższą niedzielę wybieramy Prezydenta RP - sprawdź terminy, zasady. Przed wyborami Urząd czynny dłużej

 

Tym, którzy w dniu głosowania będą pozostawali poza miejscem zameldowania, prezydent przypomniała, że jeszcze tylko do piątku, 26 czerwca, mogą z urzędy gminy, w którym są wpisani do rejestru wyborców, odebrać dokument o uprawnieniu do głosowania, dzięki któremu głos będzie można oddać w dowolnym mieście.

- Nie zostawiajcie tych decyzji na ostatnią chwilę. Jeżeli dzisiaj już wiecie, że w niedzielę nie będziecie mogli oddać głosu w tym miejscu, w którym to zazwyczaj robicie, udajcie się po zaświadczenie. Bo wasze dzieci i ja też, będziemy mieć do was żal, jeśli nie zagłosujecie - to bardzo ważne wybory.

W dalszej części czatu, w którym udział wzięło ponad dwieście osób - mieszkańców Gdańska, ale i innych miast Polski, a nawet Polaków z zagranicy, Aleksandra Dulkiewicz opowiedziała o sytuacji zdrowotnej w związku z wirusem covid-19, zwracając uwagę na to, by pamiętać o stosowaniu się do ograniczeń. Przedstawiła statystyki na dzień 23 czerwca: aktualnie choruje w Gdańsku 21 osób, z czego jedna jest hospitalizowana, a 20 przebywa w izolacji domowej. Od początku epidemii chorowało 218 osób, wyzdrowiało 186, zmarło 11. Na kwarantannie przebywa niemal 700 osób.

 

Wtorek: na Pomorzu 19 nowych zakażeń - najwięcej od połowy kwietnia. Jest nowe ognisko choroby

 

Wśród pytań zadanych przez internautów były te dotyczące miejskiej infrastruktury - w tym planów zagospodarowania osiedla Kolonia Jordana, po wyburzeniu domków jednorodzinnych, i szansy na posprzątanie powstałego tam nielegalnego wysypiska śmieci.

- Nielegalne wysypiska śmieci to działania naszych współobywatelek i współobywateli. Niestety, mimo że wszystkie śmieci można bezpłatnie zawieźć do Zakładu Utylizacyjnego w Szadółkach, wielu śmieci, czy to budowlane, czy inne, wyrzuca gdzie bądź. Jest to nielegalne, ale ściganie tego typu zachowań jest bardzo trudne. Gdańskie Nieruchomości rocznie przeznaczają ponad 1 mln złotych na likwidację właśnie takich nielegalnych wysypisk śmieci - odpowiedziała prezydent.

Padło także pytanie dotyczące koszenie wysokich traw przy ulicach i chodnikach na terenie Oruni-Świętego Wojciecha-Lipiec. Temat, dotyczący także innych dzielnic, często pojawia się podczas wirtualnych spotkań z mieszkańcami.

- Kosimy tam, gdzie jest to niezbędne ze względów bezpieczeństwa - przy skrzyżowaniach i przejściach dla pieszych. Do 30 czerwca powinny zostać wykoszone ulice i skrzyżowania: Trakt Świętego Wojciecha, ulica Stroma, Borkowska, Jagatowska, Starogardzka i Nowiny. Zachęcam też do zgłaszania na bieżąco, za pomocą Gdańskiego Centrum Kontaktu, miejsc, w których trawa powinna zostać podkoszona.

Jeden z internautów spytał prezydent o to, kiedy tramwaj wróci na Stogi, po trwającej modernizacji torów.

- Mamy w Gdańsku dwa tematy tramwajowe. Jeden to wydłużający się remont linii tramwajowej na Stogi. Naszych wykonawców dotknęły pewne trudności. Jesteśmy po testach tramwaju, różne składy jeździły w ubiegłym tygodniu. Robimy wszystko, żeby ten tramwaj ruszył do końca miesiąca. To pierwszy krok, drugi to cała inwestycja - kluczowe skrzyżowanie, przy ulicach Zimna-Stryjewskiego. Robimy też wszystko, żeby do końca miesiąca ruszył tramwaj w Alei Pawła Adamowicza - zapowiedziała Aleksandra Dulkiewicz.

 

Obejrzyj cały czat prezydent Gdańska Aleksandry Dulkiewicz z mieszkańcami:

 

Od czwartku zmiany w ruchu drogowym na ul. Słowackiego. Będą nowa nawierzchnia jezdni i chodniki. MAPA

Agata Olszewskawww.gdansk.plagata.olszewska@gdansk.pl
Agata Olszewska - najnowsze
Agata Olszewskawww.gdansk.plagata.olszewska@gdansk.pl
Agata Olszewska - najnowsze