PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Już w najbliższą niedzielę wybieramy Prezydenta RP - sprawdź terminy, zasady. Przed wyborami Urząd czynny dłużej

Już w najbliższą niedzielę wybieramy Prezydenta RP - sprawdź terminy, zasady. Przed wyborami Urząd czynny dłużej
Przygotowania do wyborów prezydenckich 28 czerwca w Gdańsku trwają. Miasto przedłuży godziny urzędowania, po to by wszyscy zainteresowani mieli więcej czasu na dopełnienie przedwyborczych formalności. Jakie to formalności i jakie wiążą się z nimi terminy mówiła w poniedziałek prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.
O przygotowaniach w Gdańsku do wyborów Prezydenta RP opowiadała w poniedziałek prezydent Aleksandra Dulkiewicz i Tomasz Filipowicz, dyrektor Wydziału Spraw Obywatelskich
O przygotowaniach w Gdańsku do wyborów Prezydenta RP opowiadała w poniedziałek prezydent Aleksandra Dulkiewicz i Tomasz Filipowicz, dyrektor Wydziału Spraw Obywatelskich
Fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

 

Wybory na urząd Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej odbędą się w niedzielę, 28 czerwca, w godzinach 7.00 - 21.00. 

- To, że wybory są świętem demokracji, to nie pusty slogan. Dlatego zależy nam na takiej organizacji wyborów, aby jak największa liczba obywatelek i obywateli mogła skorzystać ze swojego prawa wyborczego. Jest to nie tylko naszym prawem i przywilejem, ale też wyrazem naszego patriotyzmu - podkreśliła Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska, która gorąco apeluje o jak najliczniejszy udział w wyborach. 

 

Sprawdź, czy Twoja obwodowa komisja wyborcza na pewno mieści się tam, gdzie poprzednio:

 

Obwieszczenie Prezydenta Miasta Gdańska z dnia 12 czerwca 2020 r. w sprawie obwodów głosowania w wyborach 28 czerwca 2020 r.

 

W Gdańsku przygotowano w sumie 199 obwodowych komisji wyborczych, w tym 183 obwody stałe, z których 103 to lokale przystosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnością. Pozostałych 16 komisji, gdzie będzie odbywało się głosowanie to tzw. obwody odrębne, czyli lokale zorganizowane w szpitalach, domach pomocy czy areszcie.

W ciągu najbliższych dni mieszkańcy mogą dopisać się do spisu wyborców czy pobrać zaświadczenie o prawie do głosowania. Czynności tych trzeba dopełnić w terminach określonych przez kalendarz wyborczy:

 • Do 15 czerwca możliwe były zgłoszenia kandydatek i kandydatów do obwodowych komisji wyborczych. Według przepisów obowiązujących na najbliższe wybory, minimalna liczba członków w komisji to 3 osoby, natomiast maksymalna to 13 osób. Należy jednak pamiętać, że przy minimalnym, 3-osobowym obsadzaniu komisji, skuteczne przeprowadzenie głosowania jest bardzo trudne. Dlatego Miasto stara się zapewnić minimum 5-osobowe składy komisji w poszczególnych obwodach głosowania. Udało się to już niemal we wszystkich obwodowych komisjach. Wyjątek stanowią lokale w Osowej i na Wyspie Sobieszewskiej, gdzie do tej chwili zgłosiło się po troje członków.
 • Osoby, które chcą głosować w trybie korespondencyjnym, powinny złożyć wniosek do wtorku, 16 czerwca. Do tej pory chęć głosowania korespondencyjnego zgłosiło 830 osób.

 

Obwieszczenie PKW z dnia 12 czerwca 2020 r. o kandydatach na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w wyborach zarządzonych na dzień 28 czerwca 2020 r.

 

Terminy, które wyznaczają czas na dopełnienie innych czynności wyborczych:

Wtorek, 16 czerwca

 • termin składania wniosków na glosowanie korespondencyjne.

Piątek, 19 czerwca

 • Możliwość ustalenia pełnomocnika dla osób, które ukończyły 60 lat

Poniedziałek, 22 czerwca

 • Możliwość sprawdzenia, czy nasze nazwisko znajduje się w określonym spisie wyborców

Wtorek, 23 czerwca

 • Składanie wniosków o dopisanie do spisu wyborców w wybranym przez siebie obwodzie głosowania
 • Termin zgłaszania zamiaru głosowania korespondencyjnego dla osób przebywających na kwarantannie

Piątek, 26 czerwca

 • Zgłoszenie zamiaru głosowania korespondencyjnego przez wyborców podlegających w dniu głosowania obowiązkowej kwarantannie, izolacji lub izolacji w warunkach domowych, którzy rozpoczęli podleganie obowiązkowej kwarantannie, izolacji lub izolacji w warunkach domowych po 5 dniu przed dniem wyborów
 • Możliwość odebrania zaświadczenia o prawie do głosowania

 

Spotkanie prezydent Gdańska z dziennikarzami odbyło się w Szkole Podstawowej nr 6, przy ulicy Lawendowe Wzgórze. Miejsce wybrano nieprzypadkowo. To nowa szkoła, oddana do użytku we wrześniu zeszłego roku, dlatego mieszkańcy będą głosować tutaj po raz pierwszy. W SP nr 6 funkcjonować będą trzy obwodowe komisje wyborcze. Pani prezydent towarzyszył Tomasz Filipowicz, dyrektor Wydziału Spraw Obywatelskich UMG.

 

Niedziela, 28 czerwca - termin wyborów na Prezydenta RP. "Wszystkie czynności idą od nowa"

 

Uwaga - na Jasieniu i w Oliwie nowe siedziby komisji wyborczych

We wspomnianej już SP nr 6 na Jasieniu swoją siedzibę będą miały trzy obwodowe komisje wyborcze - stąd prośba do wszystkich mieszkańców Jasienia, aby sprawdzili w którym lokalu będą mogli zagłosować 28 czerwca.

- Dodatkowo będziemy o tym informować mieszkańców Jasienia za pomocą plakatów i ulotek - podkreślił Tomasz Filipowicz, dyrektor Wydziału Spraw Obywatelskich w gdańskim Urzędzie Miejskim.

Zmiana lokalu nastąpiła także w Oliwie. Wszyscy, którzy głosowali do tej pory w szkole podstawowej "Fregata" przy ul. Cystersów 13, teraz powinni zrobić to w SP nr 35 przy ul. Kanapariusza 1.

 

ZOBACZ KONFERENCJĘ PRASOWĄ W SPRAWIE PRZYGOTOWAŃ DO WYBORÓW 28 CZERWCA 2020 R.

 

OSTATNI TYDZIEŃ PRZED WYBORAMI - DŁUŻSZY CZAS PRACY ZESPOŁÓW OBSŁUGI MIESZKAŃCÓW

W związku ze zbliżającymi się wyborami Zespoły Obsługi Mieszkańców w dniach 22 - 26 czerwca będą dostępne dla mieszkańców dłużej.

- W ostatnim tygodniu przed wyborami, od poniedziałku do czwartku, będziemy do Państwa dyspozycji do godz. 17.00, a w piątek, przed samymi wyborami, do godz. 16.00 - wyjaśnia Tomasz Filipowicz, dyrektor Wydziału Spraw Obywatelskich.

Godziny otwarcia będą następujące:
 • Poniedziałek 22 czerwca: 8-17
 • Wtorek 23 czerwca: 8-17
 • Środa 24 czerwca: 8-17
 • Czwartek 25 czerwca: 8-17
 • Piątek 26 czerwca: 8-16

 

Wszyscy, którzy z powodu niepełnosprawności nie czują się na siłach, aby samodzielnie udać się do komisji wyborczej, mogą zamówić bezpłatny dowóz, dzwoniąc pod numer 58 52 44 500 lub wysyłając maila na adres: kontakt@gdansk.gda.pl. Zamówienia przyjmowane będą całodobowo: od 24 czerwca - do 28 czerwca (dzień wyborów) do godz. 19.00.

Miasto zachęca osoby, które chcą m.in. zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego czy odebrać zaświadczenie umożliwiające głosowanie, by - zanim zdecydują się na przyjście do wybranego ZOMu - wcześniej umówiły taką wizytę telefonicznie lub za pośrednictwem strony www.gdansk.pl w zakładce umów wizytę. Chodzi tu przede wszystkim o względy bezpieczeństwa związane z trwającą epidemią.

Oprac. KG

Jędrzej SieliwończykUrząd Miejski w GdańskuBiuro PrezydentaReferat Prasowyjedrzej.sieliwonczyk@gdansk.gda.pl
Jędrzej Sieliwończyk - najnowsze
Jędrzej SieliwończykUrząd Miejski w GdańskuBiuro PrezydentaReferat Prasowyjedrzej.sieliwonczyk@gdansk.gda.pl
Jędrzej Sieliwończyk - najnowsze